Školy od tohoto týdne nemohou platit stáže či studijní pobyty v Rusku z evropských dotací. Pokud se pro ně rozhodnou, budou je muset hradit z vlastních zdrojů. Vyplývá to z pokynu náměstka na ministerstvu školství Václava Velčovského a z odpovědi úřadu na dotaz ČTK.
Omezení se podle ministerstva bude týkat projektů Operačního programu Výzkum, vývoj, vzdělávání (OP VVV) i programů Erasmus či Evropský sbor solidarity. Důvodem jsou sankce proti Rusku kvůli jeho útoku na Ukrajinu.
Podle pokynu z ministerstva se náklady na výjezdy do Ruska a z Ruska od pondělí nepovažují za uznatelné, a to ať už se jedná o evropské dotace z OP VVV nebo Erasmus+. "Pokyn náměstka Velčovského se týká ochrany finančních prostředků EU a ČR. Explicitně spolupráci nezakazuje, pouze říká, že takto vynaložené prostředky budou považovány za nezpůsobilé v daných projektech. Tedy škola by si je musela hradit z vlastních zdrojů," vysvětlila mluvčí úřadu Aneta Lednová.
"Důvodem tohoto opatření je naplňování mezinárodních sankcí proti Ruské federaci, hájení finančních zájmů Evropské unie a České republiky prostřednictvím důsledné eliminace rizik a v neposlední řadě také bezpečnost občanů České republiky," uvedl úřad na webu.
Evropská komise podle Lednové vyzývá organizace zapojené do programů Erasmus+ a Evropský sbor solidarity, aby ke svým plánovaným aktivitám v Rusku zvážily alternativy, jako je třeba výjezd do jiné země. "Na zrušení výjezdů do Ruska lze uplatnit takzvaný institut vyšší moci, což znamená, že zrušení aktivit v Rusku nebude chápáno jako nesplnění cílů projektu," řekla mluvčí.
Nařízení, které by znemožňovalo účast na on-line vzdělávacích akcích ruských univerzit, podle Lednové dosud vydáno nebylo. Připomněla, že ministr školství Petra Gazdík (STAN) ale dnes vyzval vzdělávací a výzkumné instituce, aby zvážily pokračování své spolupráce s ruskými institucemi. "Máme zprávu o tom, že některé vysoké školy svou spolupráci s Ruskem již přehodnocují," řekla.
V Rusku byli podle údajů ministerstva ke konci února čtyři Češi s podporou programu Erasmus. Jeden je podle Lednové již zpět a další jsou v kontaktu se svými vysokými školami v ČR. S penězi z OP VVV je podle ní v Rusku jeden Čech. Doplnila, že ministerstvo zahraničí před cestami do Ruska důrazně varuje a vyzývá občany ČR k návratu.
Ruských studentů a stážistů v Česku se podle Lednové omezení financování Erasmu či projektů OP VVV momentálně nijak nedotkne. "Běžící projekty na území ČR se dokončí podle podmínek v rozhodnutí o poskytnutí dotace," řekla. V České republice je podle mluvčí s podporou programu Erasmus+ aktuálně 21 lidí z Ruska a díky dotacím z OP VVV dalších šest.
Česko si dělá obavy o Dagmar Patrasovou a Felixe Slováčka, kteří se od neděle vyrovnávají s odchodem milované dcery Aničky na věčnost. Slováček se sice podle jejího přání snaží žít dál, ale jednou věcí veřejnost vyděsil.
Počasí se příští týden bude zpočátku držet nad hranici dvaceti stupňů, s blížícím se víkendem se podle ČHMÚ.cz ale citelně ochladí.
Už téměř půl století tvoří britský král Karel III. a jeho manželka Kamila pevný pár, jejichž vztah obstál i přes dekády společenských tlaků a mediálních kontroverzí. Letos společně oslavili dvacet let od své civilní svatby, která proběhla 9. dubna 2005 na radnici ve Windsoru. A právě během státní návštěvy Itálie Kamila překvapila nejen svým vzhledem, ale i upřímnými slovy o lásce a manželství.
Sparta Praha po precizním výkonu na brněnském ledě srovnala semifinálovou sérii na 3:3 a o postupujícím do finále se rozhodne až v neděli. Hlavním hrdinou zápasu byl brankář Josef Kořenář, který si připsal čisté konto a pomohl tak Sparti k výhře 3:0.
Českou veřejnost zasáhla tento týden smutná zpráva – ve věku pouhých 29 let zemřela zpěvačka a herečka Anna Julie Slováčková, dcera známých umělců Dagmar Patrasové a Felixe Slováčka. Podlehla dlouhému boji s rakovinou, který začal už v roce 2019.
Veroniku Žilkovou obdivují lidé nejen jako herečku, ale i pro její skvělou kondici v již relativně pokročilém věku. Ona se přitom rozhodla, že bude stárnout přirozeně. Čemu řekla rezolutní ne?
Nejvíce reakcí na odchod Aničky Slováčkové přišlo logicky hned v prvních hodinách poté, co k němu došlo. Někteří lidé ale potřebovali čas, aby zpracovali, co se v neděli večer stalo. Ačkoliv tušili, že rakovina bude tentokrát nad síly statečné bojovnice.
Na den přesně za týden začne čtyřdenní velikonoční volno, ale obchody zůstanou po většinu času otevřené. Během dubna omezí svůj provoz na pouhý jeden den na začátku přespříštího týdne. Potvrzují to i informace přímo od samotných řetězců.
Jak se veřejně rozloučit s Annou Slováčkovou, která v neděli ve věku 29 let zemřela po dlouhém a statečném boji s rakovinou? Felix Slováček sice řekl, že rodina bude respektovat přání zesnulé, ale fanouškům dcery zároveň naznačil, kdy a kde budou moci uctít její památku.
Kudy chodí, tam stále zmiňuje Hanu Zagorovou. Štefan Margita žije už třetím rokem bez milované manželky. Podle jeho slov jí lékaři prodloužili život. Operní pěvec se jim za to teď snaží odvděčit.
Spontánní pieta za Annu Slováčkovou už od pondělí probíhá u domu Felixe Slováčka a Dagmar Patrasové. Poklidnou atmosféru sounáležitosti s truchlící rodinou narušil snad jen jeden jediný incident. Co se přesně stalo, že musela být přivolána policie?
První konkrétnější předpověď pro letošní Velikonoce přinesl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). V tuto chvíli všechno nasvědčuje tomu, že začátek volna nepřinese počasí, jaké by si asi přála většina lidí.