Skutečná míra inflace jednotlivých lidí se v Česku pohybuje mezi 10 až 30 procenty

Skutečná míra inflace jednotlivých lidí se v Česku aktuálně pohybuje mezi zhruba deseti až 30 procenty. Rozhodujícím faktorem pro výši inflace pro každého jednotlivce přitom není výše příjmu, ale konkrétní životní styl. Vyplývá to z analýzy společnosti Cyrrus, kterou dnes představila na tiskové konferenci.

Ilustrační foto

Oficiální meziroční inflace měřená Českým statistickým úřadem (ČSÚ) v dubnu stoupla na 14,2 procenta z březnových 12,7 procenta a dostala se na nejvyšší úroveň od prosince 1993. Vliv na to měly zejména ceny bydlení, pohonných hmot a potravin. Podle ekonomů i České národní banky inflace v dalších měsících dále poroste a pravděpodobně překoná i patnáctiprocentní hranici a na dvojciferných úrovních zůstane po zbytek roku. Analytici společnosti Cyrrus očekávají letos průměrnou inflaci 15,2 procenta a příští rok zhruba sedm procent.

"Z našich výpočtů vyplývá, že se i v realistických scénářích může individuální inflace jednotlivých Čechů pohybovat od hodnot bezpečně pod deseti procenty až po drtivých zhruba 30 procent. Rozdíly mezi inflačními smolaři a šťastlivci jsou pak aktuálně suverénně nejvyšší v nedávné historii," uvedl hlavní ekonom Cyrrus Vít Hradil.

Z analýzy vyplývá, že oficiální inflace za duben nejlépe odpovídá spotřebnímu chování samoživitelů (14,04 procenta) a rodin s jedním dítětem, které bydlí ve vlastním (14,21 procenta). Nejnižší míru inflace, pod 14 procent, mají podle analýzy domácnosti tvořené rodiči s vlastním bydlením, jejichž děti se již odstěhovaly. Naopak nejvyšší inflaci reportují mladé manželské páry bez dětí, které bydlí v nájmu, a to 15,19 procenta.

Výpočty Cyrrus provádí na základě průzkum spotřebního chování podle několika klíčových demografických charakteristik, které si nechal zpracovat agenturou NielsenIQ na vzorku 1000 respondentů. "Celkem jsme tak byli schopni rozdělit množinu respondentů do devíti skupin, které jsme následně rozlišili podle toho, zda bydlí ve vlastním obydlí nebo v nájmu. Jejich reportované spotřební výdaje jsme následně použili k výpočtu specifické míry inflace pro každou skupinu," uvádí analýza. Dále pak analytici Cyrrus na základě dat z průzkumu namodelovaly hypotetické příklady konkrétních osob s odlišnou skladbou útraty v rámci jednotlivých skupin.

V rámci modelového příkladu u dvou studentů se stejným příjmem 13.000 korun je inflace 9,2 procenta u studenta, který bydlí na koleji, dojíždí k rodičům vlakem, sportuje, vaří si sám a pije alkohol. U studenta, který je abstinent, bydlí ve sdíleném bytě, dojíždí za rodiči autem a chodí na kulturní akce, je inflace 21 procent. Další modelové příklady plánuje společnost Cyrrus zveřejňovat v následujících týdnech.

V této souvislosti společnost Cyrrus začala provozovat internetové stránky tvojeinflace.cz. Na nich si mohou lidé spočítat svou aktuální osobní inflaci tak, že do kalkulačky zadají několik údajů ohledně výdajů například za potraviny, bydlení nebo energie.

"Ačkoliv je definice a měření obecné míry celorepublikové inflace stěžejní z makroekonomického pohledu, pro posouzení změny životních nákladů jednotlivců má jen velmi omezenou vypovídací hodnotu. Reální Češi se od modelového spotřebitele v jednotlivých výdajích liší mnohdy násobně," upozornil Hradil. Podle něj skupinou, která je nejlépe chráněna před inflací, jsou díky valorizaci penzí důchodci.

Alternativní výpočty k inflaci provádí také UniCredit Bank. V rámci indexu vnímané inflace každý měsíc měří, jak cenové změny pociťují domácnosti.

Témata: inflace | ekonomika

Volvo postaví na východě Slovenska závod na výrobu elektrických aut

01.07.2022 12:19 Aktualizováno Švédská automobilka Volvo Cars postaví na východě Slovenska závod na výrobu elektrických aut.…

Inflace v eurozóně byla opět rekordní, v červnu zrychlila na 8,6 procenta

01.07.2022 11:23 Meziroční růst cen v eurozóně v červnu opět překonal rekordní hranici a zrychlil na 8,6 procenta.…

Michl chce dosáhnout cenové a finanční stability, prioritou bude snížení…

01.07.2022 11:20 Aktualizováno Guvernér České národní banky Aleš Michl, který do funkce nastoupil dnes, se přihlásil ke dvěma…

OKD prodlouží těžbu uhlí nejméně do konce roku 2023

30.06.2022 16:06 Aktualizováno Společnost OKD prodlouží těžbu uhlí přinejmenším do konce roku 2023. Má dostatek energetického i…

Obchody zůstanou na červencové svátky otevřené, nápor čekají před nimi

30.06.2022 13:32 Obchody budou na státní svátky 5. a 6. července většinou otevřené. Tyto dny nejsou mezi vybranými v…

Česká ekonomika stoupla meziročně podle zpřesněného odhadu o 4,9 procenta

30.06.2022 09:57 Česká ekonomika letos v prvním čtvrtletí stoupla meziročně podle zpřesněného odhadu o 4,9 procenta.…

Český audiovizuální průmysl měl loni obrat 12 miliard, hrozí mu propad

30.06.2022 09:19 Český audiovizuální průmysl dosáhl v roce 2021 rekordního obratu téměř 12 miliard korun. Překonal…

Benzin v Česku mírně zlevnil, nafta naopak zdražila o desítky haléřů

30.06.2022 08:59 Benzin od minulého týdne nepatrně zlevnil z rekordních hodnot a nafta dál zdražila o desítky haléřů…

Celosvětový vývoz polovodičů do Ruska po uvalení západních sankcí klesl o…

29.06.2022 21:54 Světový vývoz polovodičů do Ruska po uvalení západních sankcí kvůli invazi Moskvy na Ukrajinu klesl…

Průmyslová výroba v Rusku v květnu klesla v meziročním srovnání o 1,7…

29.06.2022 20:08 Průmyslová výroba v Rusku v květnu klesla v meziročním srovnání o 1,7 procenta. Některé sektory…

Související:

Nejnovější