Slovenská vláda schválila předání 13 stíhaček MiG-29 a části raketového systému Kub Ukrajině, řekli dnes novinářům premiér Eduard Heger a ministr obrany Jaroslav Naď. Darování strojů, náhradních dílů a 200 protiletadlových raket Kyjevu se uskuteční na základě mezivládní dohody a Bratislava za to dostane kompenzace od spojenců. Slovensko své migy loni vyřadilo z provozu.
Ve čtvrtek polský prezident Andrzej Duda oznámil, že jeho země v nejbližších dnech předá Ukrajině čtyři letouny MiG-29. Ukrajina od loňského února čelí vojenské invazi Ruska. Kreml dnes uvedl, že dodávky stíhaček jsou jen dalším důkazem o rostoucím zapojení členských států NATO do konfliktu. Rozhodnutí Hegerovy vlády kritizovala slovenská opozice.
Podle dohody Slovensko předá Ukrajině deset migů s motory a další tři stíhačky bez motorů; tyto tři stroje byly dlouhodobě mimo provoz. Náčelník generálního štábu slovenské armády Daniel Zmeko řekl, že Ukrajina stíhačky použije pro zajištění protivzdušné obrany státu a zneškodňování střel s plochou dráhou letu. Rusko ve stávajícím konfliktu opakovaně útočilo raketami na ukrajinské cíle.
"Tyto migy poskytujeme Ukrajině k tomu, aby ochránila civilisty před množstvím bomb, které dopadají na jejich domy a kvůli kterým lidé na Ukrajině umírají," řekl Heger.
Podle průzkumu agentury Ipsos pro list Denník N z tohoto měsíce jen 26 procent obyvatel Slovenska podporuje předání migů Ukrajině, proti se vyslovily až tři pětiny oslovených.
Stíhačky MiG-29 sovětské konstrukce Slovensko předčasně přestalo používat loni po ruské invazi na Ukrajinu a dohodlo se s Českem a Polskem na pomoci při zajištění svého vzdušného prostoru do doby, než Bratislava dostane objednané americké stíhačky F-16. Mezitím Slovensko také přestalo školit piloty na migy a země podle Nadě ani nemá na tyto stroje náhradní díly. Ministr dodal, že na Ukrajině je továrna na opravu strojů Mig-29.
Slovensko by podle Hegera i Nadě mělo za zmíněné dodávky dostat kompenzace od spojenců. Dříve v tomto týdnu Naď řekl, že Bratislava by měla dostat asi 200 milionů eur (4,8 miliardy Kč) z unijního Evropského mírového nástroje a blíže neupřesněnou techniku od Spojených států.
Některé členské země NATO zaujaly vůči možným dodávkám stíhaček na Ukrajinu naopak opatrný postoj. Spojené státy, které už poskytly Kyjevu různou vojenskou techniku, opakovaně vyloučily možnost předání svých stíhaček Ukrajině.
V uplynulém období se někteří slovenští politici přeli o to, zda Hegerův kabinet má pravomoc rozhodnout o předání stíhaček. Po prosincovém vyslovení nedůvěry vládě ze strany sněmovny zůstal kabinet v úřadu jen s omezenými kompetencemi a například nemůže rozhodovat o zásadních otázkách zahraniční politiky. Podle Hegera se ale vláda rozhodla pro předání techniky Ukrajině prostřednictvím uzavření mezinárodní dohody, na které pravomoc z ústavy nadále má.
Slovensko už dříve poskytlo Ukrajině různou vojenskou techniku a munici. Proti dodávkám zbraní na Ukrajinu naopak vystupují opoziční sociální demokraté (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica, kteří se už podle několika sondáží dostali do čela žebříčku popularity politických stran. Předčasné parlamentní volby na Slovensku budou na konci září.
Fico rozhodnutí vlády označil za akt otevřeného nepřátelství vůči Ruské federaci, za zradu Slovenska a za přímý vstup země do otevřeného konfliktu. Tvrdil, že krok dělá ze Slovenska terč. Naznačil, že strana v případu podá trestní oznámení pro podezření ze zneužití pravomocí. Podle strany Hlas-sociální demokracie expremiéra a někdejšího místopředsedy Směru-SD Petera Pellegriniho vláda po svém pádu nemá pravomoc rozhodovat o darování stíhaček.
Polské a slovenské stíhačky budou na Ukrajině zničeny, uvedl Kreml
Polské a slovenské stíhací letouny budou na Ukrajině zničeny a průběh konfliktu nijak neovlivní, řekl dnes podle agentury TASS mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Dodávky stíhaček MiG-29, které Varšava a Bratislava oznámily ve čtvrtek a dnes, jsou podle něj jen dalším důkazem o rostoucím zapojení členských států NATO do konfliktu.
"Jak jsme opakovaně uváděli, dodávky tohoto vojenského vybavení nemohou ovlivnit výsledek speciální vojenské operace, ale mohou představovat další problémy pro samotnou Ukrajinu a Ukrajince," řekl Peskov s odkazem na oficiální termín, který Moskva pro svou vojenskou agresi na Ukrajině používá.
"Samozřejmě, během speciální vojenské operace bude veškeré toto vybavení zničeno," dodal mluvčí.
Ve čtvrtek polský prezident Andrzej Duda oznámil, že jeho země v nejbližších dnech předá Ukrajině čtyři letouny sovětské výroby MiG-29. Dodávku 13 stíhaček následně dnes ráno schválila slovenská vláda. Slovensko své migy loni vyřadilo z provozu. Duda uvedl, že polské letouny jsou provozuschopné.
Bratislava a Varšava podle Peskova dokazují, nakolik je NATO zapojené do války na Ukrajině, a dodávku stíhaček mluvčí označil za "zbavování se starého a nepotřebného vybavení". Členové Severoatlantická aliance Kyjevu od loňského vpádu ruských vojsk na Ukrajinu poskytují vojenskou, finanční a další pomoc.
Přesně 24 hodin po úvodním buly předchozího zápasu nastoupila česká hokejová reprezentaci do dalšího utkání na mistrovství světa. Trenéři sáhli ke třem změnám v sestavě, v nichž dvě byly vynucené zdravotním stavem. Na výkonu se to ale výrazně nepodepsalo. Národní tým po bezbrankové první třetině vstřelil sedm gólů a nad Dánskem zvítězil 7:2.
Veronika Arichteva má na prvním místě rodinu, která se v posledních dnech vyrovnává s úmrtím jejího tatínka Pavla Nového, známého producenta. Stále má ale maminku, kterou se rozhodla ukázat fanouškům u příležitosti Dne matek.
Česko oficiálně pogratulovalo novému papeži Lvu XIV. ke zvolení. Pražský hrad informoval, že prezident Petr Pavel dnes odeslal do Vatikánu telegram. Hlava státu zároveň pozvala nástupce zesnulého papeže Františka k budoucí návštěvě Česka.
Mistrovství světa v hokeji ve Švédsku a Dánsku pokračuje i dnes, opět s českou účastí. Hrozí ale, že dva ze členů národního týmu do večerního utkání s domácí reprezentací nenastoupí. Už nyní je navíc jisté, že dojde ke změně na brankářském postu.
Česko se rozloučí se zesnulým hercem Jiřím Bartoškou příští týden v úterý. Informovali o tom organizátoři karlovarského filmového festivalu, jehož prezidentem dlouhá léta byl. Bartoška zemřel ve čtvrtek, bylo mu 78 let.
Monika Absolonová se loni podruhé za sebou stala bronzovou Slavicí, přestože přes dvě dekády nevydala novou desku. Možná i kvůli takto vyjádřené přízni fanoušků se rozhodla připravit další album.
Nepříjemně se mohli cítit cestující v letounu aerolinek Turkish Airlines, který musel v sobotu opakovat přistání na Ruzyni. Šlo o spoj z Istanbulu do Prahy. Všechno naštěstí dobře dopadlo, ačkoliv se podle svědectví odehrálo pořádné drama.
Českou hudbu zasáhla na konci uplynulého víkendu smutná zpráva. Ve věku 101 let zemřela uznávaná varhanice Alena Štěpánková-Veselá, někdejší rektorka Janáčkovy akademie múzických umění, která byla celý život neodmyslitelně spjatá s Brnem.
Jiří Bartoška si uměl užívat života, což bylo každý rok asi nejvíce patrné na karlovarském filmovém festivalu. Jeho dlouholetý prezident si rok před svou smrtí, která nastala ve čtvrtek 8. května, pořídil za pořádný balík nemovitost v úplně jiném kraji, kde byste lázeňské město hledali marně.
Dara Rolins po padesátce září štěstím a dokonce se těší na první svatbu. Před časem se totiž zasnoubila s bývalým českým fotbalovým reprezentantem Pavlem Nedvědem. Jaký je recept hvězdného československého páru na lásku?
Květen bude na českém území nadále chladný a srážkově velmi chudý i v tomto týdnu, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti X. Teplejší bude začátek týdne, v jeho druhé polovině se ochladí.
Veronika Žilková o uplynulém víkendu dost nepříjemně překvapila své fanynky, které jsou zvyklé cvičit pod jejím vedením. Slavná herečka má totiž naordinovaný klidový režim. Poměrně netradičním způsobem totiž přišla ke zranění dolní končetiny.