Královna Alžběta II. inspirativně vedla svůj národ a stát a zosobňovala slušnost a důstojnost ve veřejném životě. Napsal to indický premiér Naréndra Módí. S úmrtím končí historické panování, reagoval na dnešní zprávu o smrti dlouholeté britské panovnice australský premiér Anthony Albanese. Zármutek nad úmrtím královny vyjádřil i turecký prezident Recep Tayyip Erdogan či zástupci Pákistánu a afrických nebo jihoamerických zemí.
Podle indického premiéra Naréndry Módího byla královna Alžběta II. "věrnou stoupenkyní naší doby". "Zosobňovala slušnost a důstojnost ve veřejném životě," dodal Módí. Dodal, že královna poskytla své zemi a národu "inspirativní vedení".
Zármutek nad úmrtím britské panovnice projevil australský premiér Anthony Albanese, podle kterého dnes končí "historické panování". "Byla panovnicí, která nechala prosvitnout svou lidskou stránku a která plnila své povinnosti s oddaností, čestností a humorem," dodal šéf australské vlády.
Hluboce zarmoucen je také pákistánský premiér Šahbáz Šaríf. Podle pákistánského prezidenta Árifa Alvího se panování Alžběty II. "zapíše zlatým písmem do análů světových dějin".
Indie a Pákistán jsou dvě nejlidnatější země britského Společenství. Královna Alžběta II. však nebyla na rozdíl od Austrálie a mnoha dalších zemí Společenství jejich oficiální hlavou státu.
"Dozvěděl jsem se zármutkem, že královna Alžběta II. dnes zemřela," uvedl turecký prezident Erdogan.
Kondolence zasílají také představitelé afrických států. "Její výsost byla mimořádnou veřejnou postavou s mezinárodním renomé, která měla pozoruhodný život," zdůraznil jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa. Podle něj vzpomínka na královnu zůstane zapsaná v paměti mnoha lidí po celém světě.
V Brazílii vyhlásí kvůli úmrtí Alžběty II. tři dny státního smutku
Brazílie vyhlásí kvůli úmrtí britské královny Alžběty II. tři dny státního smutku. Oznámil to prezident Jair Bolsonaro. Podle agentury AFP však královna neměla k této jihoamerické zemi hlubší vztah. Vyjádření zármutku nad smrtí panovnice zasílají britské královské rodině i další země ve Střední a Jižní Americe. Je mezi nimi i Argentina, která má s Británií dlouhodobý spor o Falklandské ostrovy.
"V tento pro celý svět smutný den vyhlašujeme tři dny státního smutku a vyzýváme brazilský lid, aby vzdal hold královně Alžbětě II.," uvedl brazilský prezident Bolsonaro. Státní smutek začne platit od data zveřejnění výnosu ve oficiálním věstníku.
Podle agentury AFP však britská královna neměla žádný hlubší vztah k největší latinskoamerické zemí. Podle serveru G1 Alžběta II. oficiálně navštívila Brazílii jen jednou v listopadu roku 1968 a v zemi strávila několik dní se svým chotěm Philipem.
Kondolence do Británie zasílají i další země z regionu, například Mexiko, Venezuela, Panama, Kostarika, Ekvádor či Paraguay. Svůj zármutek a blízkost britskému lidu v bolestném momentu vyjádřila i argentinská vláda. Ta je dlouhodobě ve sporu s Británii ohledně Falklandských ostrovů, kvůli kterým obě země krátce válčily v roce 1982.
Bez zbytečného humbuku se ve středu uskutečnila návštěva britského krále Karla III. ve Vatikánu, kde se panovník setkal s papežem Františkem. Jednalo se za zavřenými dveřmi, protože svatý otec se stále zotavuje po nedávných zdravotních problémech.
Jiřina Bohdalová se i v téměř 94 letech těší poměrně dobrému zdraví, může tak mít plány i na příští rok. Jeden takový odhalila v souvislosti s akcí, které se zúčastnila v botanické zahradě v Praze.
Člověk by řekl, že s Dádou Patrasovou a Felixem Slováčkem, truchlícími rodiči zesnulé Aničky Slováčkové, momentálně každý soucítí. Některé informace ale hovoří o opaku.
Jaromír Soukup před časem zmizel z televizních obrazovek, kde byl dlouhá léta prakticky nepřetržitě. Podnikání v médiích se mu ale zhroutilo. Nyní se na scénu vrací. Soukup naznačil, že už příští týden chystá comeback.
Karel Šíp si občas nebere servítky při obraně své úspěšné televizní talk show Všechnopárty. Aktuálně se popasoval s kritikou, že počet mužských hostů převažuje nad počtem žen v pořadu.
Rozsáhlý požár vypukl ve středu večer v Ostravě-Přívoze, kde hořela budova dříve populárního bistra. Panovaly přitom obavy, že se uvnitř mohou nacházet lidé bez domova. To se naštěstí nepotvrdilo. Příčina události je předmětem vyšetřování.
Televizním divákům neunikly emoce Evy Burešové během nedělního přímého přenosu slovenské televizní show Let's Dance. Vyvolalo je úmrtí Anny Slováčkové po dlouhém boji s vážnou nemocí. Zazněla přitom slova, po kterých musí Burešová vysvětlovat, jaký byl její vztah se Slováčkovou.
Felix Slováček potvrdil, že rodina bude respektovat přání Anny Slováčkové, takže poslední rozloučení bude mít podobu neveřejného pohřbu v kostele. Lidé v Praze by však přece jen měli mít možnost uctít památku zesnulé herečky a zpěvačky.
Předpověď na Velikonoce by chtělo mnoho lidí znát co nejdříve. Aktuální výhled z dílny Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) naznačuje, že před svátky dojde v Česku k ochlazení o několik stupňů.
Anna Slováčková byla inspirativní i tím, že se navzdory rakovině, které v neděli ve věku 29 let podlehla, snažila žít normálním životem a pokračovala v umělecké kariéře. Podle nejnovějších informací se ještě v závěru března zmiňovala spolupracovníkům o plánech na letošní léto.
Změny v celní politice oznámil ve středu americký prezident Donald Trump. Zatímco na Čínu uvalil ještě vyšší cla ve výši 125 procent, více než sedmi desítkám zemí, které projevily ochotu jednat, snížil cla na 10 procent na následujících 90 dní.
V Praze došlo ve středu odpoledne k loupežnému přepadení, při kterém bylo údajně odcizeno přes sto milionů korun. Na případ upozornil web novinky.cz. Policistům se zatím podařilo vypátrat a zajistit vozidlo. Do vyšetřování jsou zapojeni i lidé z oddělení vražd.