Sněmovna jedná o zastropování cen energií. Opozice kritizuje vládu za pozdní reakci

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.
Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie., foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images
ČTK 16. září 2022 16:28
Sdílej:

Již téměř čtyři hodiny debatují poslanci o návrhu, který umožní vládě stanovit maximální ceny elektřiny a plynu pro odběratele. Opoziční poslanci během odpoledne opakovali slova svých lídrů, že vláda je nekompetentní, s návrhem na omezení maximální ceny energií přichází pozdě a její řešení je nedostatečné v porovnání s některými jinými státy EU včetně Slovenska a Rakouska.

Před 17:00 bude muset Sněmovna debatu o návrhu zákona přerušit, protože na tu dobu je svolána mimořádná schůze z podnětu opozice. O novele jedná Sněmovna ve stavu legislativní nouze. Zatím není jisté, kdy se dostane k jejímu schvalování.

Vláda podle předsedkyně klubu ANO Aleny Schillerové reaguje pozdě. Očekávala by výrazně podrobnější analýzu dopadů na veřejné rozpočty. Zajímalo by ji například, jak vláda dospěla k částce 130 miliard korun. Vyzvala vládní koalici, aby odložila svoji aroganci a zkusila se zamyslet nad pozměňovacími návrhy někdejšího vicepremiéra Karla Havlíčka (ANO). "My toto blokovat nebudeme, ale pojďme hledat společná řešení," vyzval její stranický kolega Marek Novák. Poslankyni Janu Mračkovou Vildumetzovou (ANO) mrzí, že si ministr průmyslu Jozef Síkela (za STAN) nesedne ke stolu s někdejším ministrem Karlem Havlíčkem, aby spolu problém probrali.

Na sněmovním webu se k návrhu vládní novely energetického zákona sešly téměř tři desítky pozměňovacích návrhů. Poslanci se k nim budou muset přihlásit v podrobné rozpravě.

Novela energetického zákona má vládě umožnit, aby vydala nařízení, kterým stanoví maximální ceny elektřiny a plynu pro odběratele. Bude moci stanovit také další náležitosti, například na koho se regulovaná cena vztahuje. Dodavatelé budou mít právo na úhradu prokazatelné ztráty a přiměřeného zisku.

Například ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) chce vypustit z návrhu povinnost dodavatelů elektřiny a plynu, kteří se dostali do potíží a nemohou energii dodávat, aby neprodleně nabídli dodavateli poslední instance nakoupenou elektřinu nebo plyn za pořizovací náklady zvýšené o inflaci. Stanjura svůj návrh zdůvodnil tím, že Energetický regulační úřad by jen těžko mohl ukládat dodavatelům takovou povinnost, pokud ji sami nesplní. Chce to upravit v další novele energetického zákona.

Chce také vypustit ustanovení, že vládou určený horní limit bude pokrývat u maloodběratelů i stálé platby. "Podrobnosti bude obsahovat samotné nařízení vlády o stanovení ceny, a bude tak na uvážení vlády, zda a případně pro jaké skupiny zákazníků bude nezbytné výši tohoto fixního platu stanovovat," zdůvodnil svůj návrh. Navrhuje také rozšířit možný obsah vládního nařízení o stanovení rozsahu oprávněných nákladů dodavatelů elektřiny a plynu pro účely výpočtu kompenzace prokazatelné ztráty a přiměřeného zisku. Chce tak přesněji vymezit náklady, které budou vstupovat do výpočtu.

Místopředseda Sněmovny Havlíček chce přímo do zákona vložit horní limit pro cenu elektřiny nejvýše tři koruny za kilowatthodinu a nejvýše 1,50 Kč za kilowatthodinu u plynu. Se stejným návrhem přišla i Marie Pošarová (SPD), která chce, aby se cenový limit vztahoval na všechny tuzemské odběratele. Zdůvodnila to tím, že ponechat strop ceny na uvážení vlády považuje za riskantní.

Roman Kubíček (ANO) předložil avizovaný pozměňovací návrh, který znemožní odpojit dodávku energií, pokud by přerušením hrozilo konkrétní nebezpečí pro život nebo zdraví.

Stalo se
Světové celebrity
Jennifer Aniston

Fanatik najel autem do brány domu Jennifer Aniston. Jsem Ježíš, tvrdil o sobě

Hollywood se otřásl poté, co byl na začátku týdne zatčen muž, jenž se údajně pokládá za Ježíše Krista a věří, že slavná herečka Jennifer Aniston je jeho „královna“. Incident vyvrcholil ve chvíli, kdy 48letý Jimmy Wayne Carwyle najel svým vozem do brány hereččina luxusního sídla v Bel Air, zatímco byla pravděpodobně doma.

České celebrity
Jiří Bartoška

Co si Jiří Bartoška myslel o smrti?

Jiří Bartoška bojoval s rakovinou od roku 2014, kdy mu byla diagnostikována rakovina lymfatických uzlin. Tehdy se s osudem smířil s nadhledem a osobitým humorem. „V osmašedesáti letech lidé umírají. To je jistota – narodíme se a jednou zemřeme,“ prohlásil v rozhovoru. Jeho přístup k nemoci byl inspirací pro mnohé – nikdy se nevzdával, nepoddával se panice a udržoval si optimismus i během náročné léčby.

Počasí
Jarní počasí

Počasí bude příští týden jako na houpačce. V noci mráz, během dne téměř léto

Příští týden nás čeká silně proměnlivé počasí. Zatímco v noci a k ránu mohou klesat teploty i pod bod mrazu, během dne naopak budou stoupat až nad 20 stupňů, uvádí ČHMÚ.cz.

České celebrity
Pietní místa k uctění památky Jiřího Bartošky

OBRAZEM: Lidé v Česku vzpomínají na Jiřího Bartošku, zakládají pietní místa

Česká republika se loučí s jedním ze svých nejvýraznějších hereckých velikánů. Jiří Bartoška, oblíbený herec a dlouholetý prezident Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, zemřel 8. května ve věku 78 let. Vlna emocí a vzpomínek na tohoto charismatického muže se okamžitě promítla do řady pietních míst po celé republice.