Sociální služby si dodatečně rozdělí 3,2 miliardy korun

Poskytovatelé sociálních služeb si dodatečně rozdělí 3,2 miliardy korun. Na dofinancování péče pro potřebné se dnes dohodli lídři koaličních stran. Na tiskové konferenci po jednání to řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Kraje žádaly doplacení 4,4 miliardy korun. Poskytovatelé péče poukazovali na to, že bez další částky budou muset služby omezit.

Marian Jurečka

"Jsem přesvědčen, že 3,2 miliardy korun je částka, při které nebude muset žádný poskytovatel omezovat rozsah služeb a propouštět," uvedl Jurečka.

Stát za péči, kterou neposkytuje sám, platí dotacemi. Peníze ministerstvo práce posílá krajům, které je rozdělují poskytovatelům služeb. Minulý rok do dotací podle důvodové zprávy k nedávné novele vyhlášky o cenách péče putovalo 22,15 miliardy korun. Letos to má být 20,4 miliardy. Výpadek měly podle plánů resortu dorovnat vyšší úhrady od klientů a také zvýšení příspěvků na péči lidem ve vážném stavu, kteří žijí v domovech. Vedení krajů už před několika měsíci upozorňovala na to, že nedostatek peněz bude hlavně na péči a pomoc v terénu. Situaci zhoršil výrazný růst cen.

Kraje chybějící částku vyčíslily na 4,4 miliardy korun. Podle Jurečky je dohodnutá suma 3,2 miliardy korun nezbytná pro zachování rozsahu poskytované péče. Ministr řekl, že nyní bude jeho ministerstvo "technicky řešit" způsob, aby dokázalo peníze na doplacení do krajů dostat v červenci a srpnu a aby v září mohla rozdělení částek schvalovat krajská zastupitelstva.

Podle některých poskytovatelů třímiliardová suma nemusí stačit. Zmiňují prudké zdražování energií, pohonných hmot či potravin. Podle ministra se dají na některé služby využít evropské dotace z programu Zaměstnanost (OPZ+) na projekty pro potřebné.

Podle expertů na sociální problematiku jsou sociální služby v Česku dlouhodobě podfinancované. O dodatečné doplacení provozu žádají poskytovatelé každý rok. Ministerstvo plánuje v příštím roce předložit návrh novely o sociálních službách se změnou financování. Podle Jurečky by mělo být transparentnější a předvídatelné, platby by se měly také valorizovat. Jak by měl model vypadat, šéf resortu podrobněji nepřiblížil. MInisterstvo poukazuje dlouhodobě i na to, že zajištění prostředků má být z více zdrojů, nejen z rozpočtu.

Drony v Českém Švýcarsku objevily několik míst se zvýšenou teplotou

18.08.2022 18:28 Aktualizováno Drony v Českém Švýcarsku dnes při ranním průzkumu opět objevily několik míst se zvýšenou teplotou.…

Stanjura: Zvažujeme prodloužení snížení spotřební daně na naftu a benzin

18.08.2022 17:52 Prodloužení snížení spotřební daně na naftu a benzin, které má zatím platit do 30. září, zvažuje…

Stát zvažuje regulaci cen paliv. Čerpací stanice si výrazně navýšily marže

18.08.2022 17:33 Aktualizováno Marže na čerpacích stanicích v červenci výrazným způsobem vzrostly. Ministerstvo financí poslalo do…

ANO má podle Babiše další dva kandidáty na post prezidenta

18.08.2022 16:22 Aktualizováno Hnutí ANO má případně další dva kandidáty, kteří by se mohli ucházet o post prezidenta. Na dnešní…

Kvůli rostoucí inflaci na potravinách šetří dvě třetiny Čechů, ukázal…

18.08.2022 15:36 Kvůli rostoucí inflaci šetří na potravinách téměř dvě třetiny Čechů. Podíl těch, kteří mají strach…

Ministerstvo může prodloužit omezení vstupu do parku České Švýcarsko

18.08.2022 15:18 Ministerstvo životního prostředí je v případě nutnosti připraveno prodloužit omezení vstupu do…

Česko podporuje vstup Rumunska do schengenského prostoru, ujistil ministra…

18.08.2022 14:59 Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) dnes při jednání v Praze potvrdil svému rumunskému…

Vláda bude jednat o zvýšení normativů pro výpočet příspěvků na bydlení

18.08.2022 14:51 Vláda zváží úpravu normativních nákladů na bydlení, které slouží pro výpočet výše příspěvku na…

Podle Rakušana je za tlakem na STAN pokus hnutí ANO vrátit se k moci

18.08.2022 14:27 Vicepremiér, ministr vnitra a šéf Starostů a nezávislých Vít Rakušan, kterého opoziční hnutí ANO…

Babiš vyzval Fialu k odvolání Rakušana. Premiér k tomu nevidí důvod

18.08.2022 14:18 Aktualizováno Šéf hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš dnes odeslal dopis předsedovi vlády Petru Fialovi (ODS)…

Související:

Nejnovější