Šojgu tvrdí, že ruském zajetí je přes 6 tisíc ukrajinských vojáků

Sergej Šojgu, ministr obrany Ruské federace
Sergej Šojgu, ministr obrany Ruské federace, foto: mil.ru
ČTK 7. června 2022 12:39 | akt. 7. června 2022 12:57
Sdílej:

Do ruského zajetí se dostalo celkem 6489 ukrajinských vojáků, včetně 126 za posledních pět dnů, oznámil dnes ruský ministr obrany Sergej Šojgu na poradě o dosavadních výsledcích ruského tažení proti Ukrajině. Ruská agrese vůči sousední Ukrajině začala na konci února a dnes pokračuje 104. dnem.

"Za pět dní se do zajetí vzdalo 126 vojáků ukrajinských ozbrojených sil, jejich celkový počet činí 6489 (zajatců)," řekl Šojgu podle ruské agentury TASS.

Ukrajinský generální štáb tvrdí, že od začátku ruské invaze z 24. února již bylo "zničeno" 31.360 ruských vojáků, včetně 110 za posledních 24 hodin, ale neupřesňuje, kolik ruských vojáků se vzdalo. O vlastních ztrátách Kyjev mlčí.

Tvrzení stran o ztrátách způsobených nepříteli nelze ve válečných podmínkách ověřit z nezávislých zdrojů.

Ministr také ohlásil "osvobození" značné části neuznávané Doněcké a Luhanské lidové republiky (DNR a LNR) až k levému břehu řeky Severní Doněc, včetně měst Lyman a Svjatohirsk, a dalších 15 obcí. Šojgu rovněž tvrdil, že přístavy Berďansk a Mariupol, dobyté ruskými vojsky, jsou odminované a připravené odpravit lodě naložené obilím. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vzápětí podle agentury Reuters kritizoval, že se Rusko snaží vyvézt do ciziny ukradené ukrajinské obilí.

Stalo se
Světové celebrity
Gérard Depardieu

Depardieu je vinen, ale sedět nepůjde. Pařížský soud rozhodl

Legendární francouzský herec Gérard Depardieu byl shledán vinným ze sexuálního obtěžování dvou žen při natáčení filmu Zelené okenice (Les Volets Verts) v roce 2021. Pařížský soud mu za to vyměřil osmnáctiměsíční podmíněný trest odnětí svobody.

České celebrity
Jiří Bartoška

MFF Karlovy Vary bude pokračovat. Bartoškovo místo by mohl zaujmout známý moderátor

Velkou výzvu mají před sebou pořadatelé karlovarského filmového festivalu. Letošní ročník už bude bez prezidenta Jiřího Bartošky, který ve čtvrtek zemřel ve věku 78 let. Rozjely se tak spekulace, kdo by prezidentskou funkci mohl zaujmout. Sám Bartoška prý měl mít jednoho favorita. 

Sport
Ilustrační fotografie.

Národní tým počítá první ztrátu. Kdo opouští dějiště mistrovství světa?

Dobrých zpráv ze světového šampionátu už asi bylo dost. Po vítězném pondělním zápase s domácím Dánskem (7:2) přišla první špatná zpráva z tábora českého národního týmu. Jeden z hráčů, který už včera večer chyběl na ledě, už si na turnaji nezahraje. 

Světové celebrity
Princ Harry

Tohle princ Harry neměl říkat. Expertka mu vyčinila za slova o králi

Princ Harry už několik let nemá své místo uvnitř britské královské rodiny, které se dlouho stranil. V květnu ale vyjádřil myšlenku, že by se rád usmířil s nemocným králem Karlem III. Podle expertů ale zároveň řekl něco, co si měl rozhodně odpustit.