Německý ústavní soud dnes nařídil zákonodárcům, aby navrhli závazná pravidla, která zajistí zdravotní péči lidem s postižením a dlouhodobými zdravotními potížemi i v případě zahlcení nemocnic pacienty s těžkým průběhem covidu-19.
Soud tak podle médií vyhověl stížnosti devíti lidí s postižením, kteří vyžadují pravidelnou lékařskou péči a kteří se obávali, aby lékaři při silných vlnách pandemie neupřednostňovali osoby nakažené koronavirem. Ministr zdravotnictví Karl Lauterbach rozhodnutí vítá a ministr spravedlnosti Marco Buschmann uvedl, že vláda příslušný návrh zákona brzy předloží.
Parlament svou nečinností v této věci podle ústavního soudu porušil jeden z článků německé ústavy, podle nějž nesmí být nikdo diskriminován kvůli svému postižení. Zákonodárcům proto nařídil, aby situaci bezodkladně napravili.
Soud uvedl, že lidé s postižením teď nejsou dostatečně chráněni před rizikem toho, že budou porušena jejich ústavou daná práva v situaci, v níž se nemohou chránit sami. Směrnice, které v těchto ohledech vydávají lékařské asociace, nejsou právně závazné. Nelze proto vyloučit, že by k diskriminaci vůči postiženým osobám skutečně nedocházelo, protože rozhodnutí o poskytnutí péče je teď na jednotlivých lékařích.
Das erste Ziel muss sein, dass es erst gar nicht zu einer #Triage kommt. Wenn aber doch, dann bedarf es klarer Regeln, die Menschen mit Handicaps Schutz vor Diskriminierung bieten. Die #BReg wird dazu zügig einen Entwurf vorlegen.https://t.co/tmUpjnJIB4
— Marco Buschmann (@MarcoBuschmann) December 28, 2021
Soud uvedl, že je na veřejných činitelích a zákonodárcích, aby předložili návrh, jak přesně soudní rozhodnutí naplnit. Nová pravidla by ale například mohla vyžadovat zapojení více osob do rozhodování nebo nařizovat speciální školení lékařů na jednotkách intenzivní péče.
"Prvotním cílem musí být, aby k třídění pacientů vůbec nedocházelo," napsal na twitteru ministr spravedlnosti Buschmann. "Ale pokud by se tak stalo, je zapotřebí jasných pravidel na ochranu lidí s postižením před diskriminací," dodal. Jeho úřad podle ministra rychle předloží příslušný návrh zákona.
"Lidé s postižením potřebují ochranu státu více než kdokoliv jiný. Zejména v případě třídění pacientů," napsal na twitteru ministr zdravotnictví Lauterbach. Podle něho je rovněž nejdůležitější podobné situaci předcházet.
Ich begrüsse das Urteil des BVG ausdrücklich. Menschen mit Behinderung bedürfen mehr als alle anderen des Schutzes durch den Staat. Erst Recht im Falle einer Triage. Jetzt aber heisst es, Triage durch wirksame Schutzmassnahmen und Impfungen zu verhindern https://t.co/Pp0mFCVXM0
— Prof. Karl Lauterbach (@Karl_Lauterbach) December 28, 2021
Německo se zatím nedostalo do situace, kdy by lékaři kvůli vyčerpaným kapacitám museli rozhodovat o tom, komu poskytnou péči a komu nikoliv. Některé nemocnice ale už při poslední vlně pandemie nemoci covid-19 musely převážet pacienty do méně zasažených regionů s volnými lůžky na jednotkách intenzivní péče. Místní úřady v posledních týdnech varují před dopady nakažlivé varianty koronaviru omikron, která by podle nich mohla zvýšit tlak na nemocnice.
Rozhodnutí soudu vítá jedna z autorek stížnosti Nancy Poserová, která agentuře DPA řekla, že se všem ulevilo. Doufá, že zákonodárci "budou jednat rychle a navrhnou pravidla, jimiž nás ochrání".
Předsedkyně poslaneckého klubu vládní strany Zelených Britta Hasselmannová napsala, že ve Spolkovém sněmu bude zapotřebí "pečlivé posouzení a diskuse" o tom, jak naplnit rozhodnutí soudu.
V gotickém skvostu, kostele sv. apoštola Tomáše na Malé Straně, který ukrývá díla slavných mistrů jako Rubens, Škréta či Spranger, se v pondělí odpoledne odehrálo poslední rozloučení s milovanou zpěvačkou Aničkou Slováčkovou (†29). V tichém prostoru plném duchovního klidu a historické krásy se se zesnulou loučila rodina, přátelé i blízcí spolupracovníci. Přestože veřejnosti nebyl přístup umožněn, obřad se nesl v duchu upřímné lásky, hudby a pokory.
Slovenský rapper Patrik "Rytmus" Vrbovský (48) patří už dlouhá léta mezi nejvýraznější tváře domácí hudební scény. Jeho jméno znají fanoušci nejen na Slovensku, ale také v České republice a jeho hudba si našla cestu k posluchačům různých generací. Přesto však existuje někdo, komu své písně raději nepouští – vlastní syn Sanel.
Jiří Mádl slavil se svým filmem Vlny úspěch nejen u diváků, ale i u odborníků. Ti snímek poslali do boje o Oscara, zároveň ho v Česku ocenili vítězstvím v několika kategoriích Českého lva. Ještě lépe si nakonec film vedl u sousedů na Slovensku.
Pracovat, aby člověk přišel na jiné myšlenky. Takové motto má zřejmě i Felix Slováček, který se již téměř dva týdny vyrovnává se smrtí dcery Aničky. Nehraje si přitom na hrdinu a přiznává, že je to pro něj velmi složité období.
Ruský prezident Vladimir Putin podle tamních médií vyhlásil velikonoční příměří na Ukrajině, informuje BBC. Za předpokladu, že na zastavení bojů přistoupí i Kyjev, má klid zabraní nastat ještě dnes. Podle neoficiálních informací se ukrajinská armáda rozhodla zastavit palbu.
Šéf diplomacie reagoval na ukrajinské straně jako první na ruský návrh velikonočního příměří. Andrij Sybiha neprozradil, zdali Kyjev kývne na zastavení bojů. Zdůraznil však, že slovům ruského prezidenta Vladimira Putina se nedá věřit. Zmínil také, že Moskva nadále může kdykoliv dát souhlas s bezpodmínečným třicetidenním příměřím.
Jeden z evropských králů dorazí v květnu do Česka. Pražský hrad ve čtvrtek prozradil, který z panovníků ze starého kontinentu přijal pozvání prezidenta Petra Pavla. Hrad také sdělil první podrobnosti o programu této návštěvy.
Zpěvák s poškozeným sluchem, to je velmi nepříjemná diagnóza. Náhlé problémy Dana Bárty vedly populární kapelu J.A.R. k odložení dvou pražských koncertů v uplynulých dnech. Fanoušci už si ale mohou do kalendářů zaznamenat náhradní termíny.
Dění kolem pohřbu babičky opět odhaluje velké spory mezi Ornellou Koktovou a její matkou Monikou Binias. Prvně jmenovaná zakázala matce, aby na smuteční obřad chodila. Ostrá protireakce se dala čekat a přišla.
Problémy s medvědy na sousedním Slovensku neberou konce. V pátek došlo k dalšímu útoku šelmy na člověka, který oproti případu ze závěru března naštěstí neskončil tragicky. Napadený muž skončil se zraněním v nemocnici.
Největší událostí probíhajícího týdne bylo úterní poslední rozloučení s Annou Slováčkovou, která do první dubnové neděle statečně bojovala se zákeřnou rakovinou. Smuteční obřad probíhal za zavřenými dveřmi. Jaký byl očima Marty Jandové?
Američané tlačí především na Kyjev a na Evropu, nikoliv na Rusko, tvrdí evropští diplomaté, kteří se zúčastnili jednání s americkým ministrem zahraničí Marcem Rubiem. Právě šéf americké diplomacie vyvolal vášně, když naznačil, že Washington by mohl vzdát snahy o ukončení konfliktu na Ukrajině.