Španělsko, Itálie a Kypr dál uvolňují pravidla přijatá kvůli šíření koronaviru, postupně v těchto zemích skončí například povinné nošení roušek ve vnitřních prostorech. Ve Španělsku nejsou roušky uvnitř nutné ode dneška, výjimka ale platí pro veřejnou dopravu a zdravotnická zařízení, kde si musejí lidé ústa a nos zakrývat i dál. Itálie dnes oznámila, že povinnost mít roušky ve vnitřních veřejných prostorách skončí od 1. května, i tady se ale výjimka týká dopravy a také přelidněných míst, uvedla agentura ANSA.
"Občané budou i po zrušení povinných roušek ochranu nosu a úst na místech se zvýšeným rizikem nákazy nosit. Vidíme to už dnes, dokonce i venku: Ačkoli povinnost neexistuje, používá mnoho lidí roušky dál," řekl novinářům náměstek italského ministerstva zdravotnictví Andrea Costa.
V Itálii se aktuálně musí respirátory nosit například v kinech, divadlech nebo hudebních klubech, kde je do konce dubna nutné předkládat i potvrzení o očkování proti covidu-19 nebo prodělání nemoci. Certifikáty už ale nejsou povinné v dopravě, hotelech, muzeích ani obchodech.
Ve Španělsku jsou ode dneška roušky povinné už jen ve veřejné dopravě, ve zdravotnických a pečovatelských zařízeních. Nosit se nemusejí na letištích ani na nádražích a zaměstnavatelům dala vláda možnost, aby si o nošení roušek na pracovišti rozhodli sami.
"Roušky byly během posledních dvou let bezpochyby tím nejviditelnějším opatřením a už nebudou povinné. Zůstanou s námi ale i nadále jako ochranný prostředek, zejména pro ty nejzranitelnější," řekla dnes španělská ministryně zdravotnictví Carolina Dariasová.
Proticovidová opatření podstatně uvolní i Kypr. Ministr zdravotnictví Michalis Chatzipantela dnes podle agentury AP oznámil, že od 15. května už nebude na většině veřejných míst povinné prokazovat se certifikátem o očkování či prodělání nemoci. Výjimka se bude týkat nočních klubů, nemocnic nebo domovů pro seniory. Omezí se i nošení roušek.
Sociální sítě pod taktovkou společnosti Meta čelí masivnímu výpadku. Tisíce uživatelů hlásí problémy s připojením na Instagram, Facebook i WhatsApp, přičemž největší zasaženou oblastí jsou podle serveru Daily Mail Spojené státy.
Jiřina Bohdalová nezahálí ani krátce před Vánocemi, na které se nepochybně těší. Velkou novinku ze života nejslavnější české herečky dnes oznámila Česká televize. Legendě totiž vyšla další kniha.
Letecká záchranná služba bude mít od roku 2029 jedenáct základen namísto současných deseti a ze šesti na osm se rozšíří i počet základen, které budou fungovat v nepřetržitém provozu. Plán na zabezpečení činnosti letecké záchranné služby po roce 2028 schválila vláda ve středu. Odsouhlasila také parametry dotačního a úvěrového programu Živel 3, který má pomoci občanům i obcím s obnovou obydlí zničených zářijovými povodněmi.
Česko bude mít i v příštím roce svého zástupce v soutěži Eurovision Song Contest alias Eurovizi. Jméno českého reprezentanta ve středu dopoledne odhalila Česká televize, která zároveň oznámila velkou novinku ohledně přímých přenosů soutěže.
Rusko poskytuje útočiště Bašáru Asadovi, jehož ze Sýrie přepravilo tou nejbezpečnější možnou cestou, řekl ruský diplomat Sergej Rjabkov. Asad opustil zemi, jejímž prezidentem byl od roku 2000, ve spěchu během noci ze soboty na neděli, když do hlavního města Damašku vstoupili rebelové.
Neuvěřitelný hazard s vlastními životy předvedlo několik lidí v Zábřehu na Moravě, když se rozhodli přecházet koleje, aniž by věděli, že se po jedné z nich řítí rychlík. K tragédii nedošlo i zásluhou pohotové reakce strojvedoucího. Podle Drážního úřadu není pochyb o tom, že se lidé dopustili přestupku. Událostí se zabývá policie.
Výhledy meteorologů ohledně počasí během Vánoc zatím představují špatné zprávy pro milovníky zimních radovánek. Ti se mohou upínat na to, že předpovědi třeba nevyjdou, když do svátků stále zbývají dva týdny. Anebo mají naději v podobě horských oblastí. Tam by se bílých Vánoc měli lidé dočkat.
Milovníci kávy se možná budou muset připravit na další zdražování jejich oblíbeného nápoje. Cena kávy na světových komoditních trzích totiž dosáhla historicky nejvyšší úrovně. V úterý překročila cena arabiky, která tvoří většinu globální produkce, hranici 3,44 dolaru za libru (0,45 kg), což znamená nárůst o více než 80 % oproti minulému roku. Cena robusty se na rekordní úrovně vyšplhala již v září.