Letošní červenec byl nejteplejším měsícem od roku 1961, kdy meteorologové začali vést tyto statistiky. Uvedla to dnes španělská média. Velkou část Španělska čekají vysoké teploty i tento týden. Podle služby Aemet v části země vystoupí nad 35 stupňů a ochlazení se čeká až o víkendu či na začátku příštího týdne.
Od středy ovšem Španělé budou muset ztlumit klimatizaci. Vstupují totiž v platnost opatření z balíčku energetických úspor, napsala agentura EuropaPress. Proti němu čím dál více brojí opozice, která se chce obrátit na ústavní soud.
Meteorologové očekávají v úterý další růst teplot, a to hlavně na západě země. Tam by mohly vyšplhat až ke 40 stupňům. Nadprůměrné teploty se ale očekávají i v dalších částech země, zatímco na severu a východě je možný výskyt bouřek. Horka v srpnu pokračují poté, co letošní červenec s průměrnou teplotou 26,6 stupňů byl nejteplejším měsícem od roku 1961, kdy Aemet začal s tímto druhem měření. V červenci země zažila druhou největší vlnu veder po roce 2015 a teploty byly o pět stupňů vyšší než dlouhodobý průměr.
Vysoké teploty a sucho napomáhají vzniku lesních požárů. Od začátku letošního roku úřady zaznamenaly 37 velkých lesních požárů, které poničily nejméně 500 hektarů. To je čtyřikrát více než dlouhodobý průměr za posledních deset let. Podle španělského ministerstva životního prostředí bylo od začátku roku poničeno na 162.000 hektarů; evropský systém EFFIS registruje přes 230.000 hektarů poničeného území.
Některé velké požáry pokračují i v těchto dnech. Pod kontrolou stále není požár u města Ávila severozápadně od Madridu, který poškodil 1000 hektarů. Hasiči dnes ohlásili, že mají pod kontrolou rozsáhlý požár u města Boiro v Galicii, kde shořelo nejméně 2200 hektarů.
Od středy v zemi začínají platit úsporná energetická opatření. Ve společných prostorech barů, restaurací, hotelů či obchodů bude nutné ztlumit klimatizaci na 27 stupňů a více, na pracovištích, kde zaměstnanci vyvíjejí fyzickou činnost bude možné prostory ochladit o další dva stupně. To by se mohlo týkat i některých gastronomických provozů. Po 22:00 bude povinné vypnout osvětlení vitrín či veřejných budov, kde nikdo nepracuje. Limity se ale nevztahují na soukromé prostory, mezi které patří vedle bytů a domů také hotelové pokoje.
Opoziční Lidová strana (PP) vládu premiéra Pedra Sáncheze vyzvala, aby opatření okamžitě zastavila. Vláda však opozici nemíní ustoupit, uvedla agentura Reuters. "Vládní výnos vstoupil již v platnost. Nemůžeme ho odložit," uvedl ministryně životního prostředí Teresa Riberová. Podle ní opatření povedou k úspoře čtyř až pěti procent spotřeby energií.
Konzervativní opozice vládě vyčítá, že svůj plán nekonzultovala dostatečně s představiteli hospodářských sektorů a místní samosprávy. Některé regiony už dříve vyjádřily obavu z dopadů na turistiku. Představitelé madridské autonomní oblasti, pod kterou spadá hlavní město, dnes ohlásili, že úsporný balíček napadnou u ústavního soudu. Vláda podle nich totiž reguluje oblasti, kde mají výlučnou pravomoc regiony.
Španělská vláda schválila plán v souvislosti se snahou Evropské unie snížit spotřebu plynu v příští topné sezoně o 15 procent. Řada států si vymohla výjimky, například Španělsko chce spotřebu snížit jen o sedm procent.
Počasí se příští týden bude zpočátku držet nad hranici dvaceti stupňů, s blížícím se víkendem se podle ČHMÚ.cz ale citelně ochladí.
Už téměř půl století tvoří britský král Karel III. a jeho manželka Kamila pevný pár, jejichž vztah obstál i přes dekády společenských tlaků a mediálních kontroverzí. Letos společně oslavili dvacet let od své civilní svatby, která proběhla 9. dubna 2005 na radnici ve Windsoru. A právě během státní návštěvy Itálie Kamila překvapila nejen svým vzhledem, ale i upřímnými slovy o lásce a manželství.
Sparta Praha po precizním výkonu na brněnském ledě srovnala semifinálovou sérii na 3:3 a o postupujícím do finále se rozhodne až v neděli. Hlavním hrdinou zápasu byl brankář Josef Kořenář, který si připsal čisté konto a pomohl tak Sparti k výhře 3:0.
Českou veřejnost zasáhla tento týden smutná zpráva – ve věku pouhých 29 let zemřela zpěvačka a herečka Anna Julie Slováčková, dcera známých umělců Dagmar Patrasové a Felixe Slováčka. Podlehla dlouhému boji s rakovinou, který začal už v roce 2019.
Veroniku Žilkovou obdivují lidé nejen jako herečku, ale i pro její skvělou kondici v již relativně pokročilém věku. Ona se přitom rozhodla, že bude stárnout přirozeně. Čemu řekla rezolutní ne?
Nejvíce reakcí na odchod Aničky Slováčkové přišlo logicky hned v prvních hodinách poté, co k němu došlo. Někteří lidé ale potřebovali čas, aby zpracovali, co se v neděli večer stalo. Ačkoliv tušili, že rakovina bude tentokrát nad síly statečné bojovnice.
Na den přesně za týden začne čtyřdenní velikonoční volno, ale obchody zůstanou po většinu času otevřené. Během dubna omezí svůj provoz na pouhý jeden den na začátku přespříštího týdne. Potvrzují to i informace přímo od samotných řetězců.
Jak se veřejně rozloučit s Annou Slováčkovou, která v neděli ve věku 29 let zemřela po dlouhém a statečném boji s rakovinou? Felix Slováček sice řekl, že rodina bude respektovat přání zesnulé, ale fanouškům dcery zároveň naznačil, kdy a kde budou moci uctít její památku.
Kudy chodí, tam stále zmiňuje Hanu Zagorovou. Štefan Margita žije už třetím rokem bez milované manželky. Podle jeho slov jí lékaři prodloužili život. Operní pěvec se jim za to teď snaží odvděčit.
Spontánní pieta za Annu Slováčkovou už od pondělí probíhá u domu Felixe Slováčka a Dagmar Patrasové. Poklidnou atmosféru sounáležitosti s truchlící rodinou narušil snad jen jeden jediný incident. Co se přesně stalo, že musela být přivolána policie?
První konkrétnější předpověď pro letošní Velikonoce přinesl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). V tuto chvíli všechno nasvědčuje tomu, že začátek volna nepřinese počasí, jaké by si asi přála většina lidí.
Jihočeská policie od neděle vyšetřuje smrt muže, jehož měl napadnout a usmrtit vlastní pes. Kriminalisté případ vyšetřují pro podezření ze spáchání trestného činu usmrcení z nedbalosti.