SPD pokračuje s obstrukcemi. Fiala trvá na prosazení pandemické novely

Už devět hodin blokují svými vystoupeními poslanci opoziční SPD projednávání pandemické novely. Vystoupit chtějí podle informací ČTK všichni zástupci frakce. Sněmovna tak stále nerozhodla ani o způsobu projednání novely, kterou chce vládní koalice prosadit ve stavu legislativní nouze. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) má opozice na svůj postup, včetně obstrukcí, nárok. Vládní strany ale udělají vše pro to, aby návrh schválily, uvedl.

Tomio Okamura

"Neupírám opozici prostředky a možnosti, které má. Současně říkám, že my uděláme vše pro to, aby návrh schválen byl," uvedl předseda vlády na tiskové konferenci po jednání Bezpečnostní rady státu. Novela zákona podle něj umožní "jemně reagovat" na vývoj epidemie bez nutnosti využití nouzového stavu či zastavování celé společnosti, které si nikdo nepřeje.

V debatě zatím vystoupil dvakrát předseda SPD Tomio Okamura, poprvé s dopoledním tříhodinovým, podruhé s odpoledním hodinovým projevem. Kromě opakované kritiky vládní koalice mimo jiné varoval před tím, že novela nebude přijata ústavně předepsaným způsobem kvůli údajnému zneužití stavu legislativní nouze. Předseda poslanců SPD Radim Fiala ve zhruba dvouhodinovém projevu mimo jiné ohlásil, že pokud bude předloha schválena, SPD ji napadne u Ústavního soudu.

Šéf frakce SPD neprosadil přerušení schůze do srpna. Dolní komora přijala hlasy koaličních poslanců protinávrh předsedy klubu KDU-ČSL Marka Výborného, podle kterého byla schůze přerušena na zhruba dvě minuty. Okamuru a Radima Fialu, kteří využili přednostního práva mluvit bez omezení, vystřídali ostatní členové frakce SPD, kteří měli z rozhodnutí Sněmovny na svou řeč maximálně deset minut. Nejaktivnější z nich byl Jaroslav Bašta, který stihl vystoupit ještě před omezením řečnické lhůty i po něm.

Novela je podle SPD protiústavní, pošlapává práva a svobody občanů. Podle ní je také právním paskvilem, neboť koaliční poslanci připravili úpravy vládní předlohy. S tímto hodnocení se ztotožnila také předsedkyně poslanců ANO Alena Schillerová, která podobně jako SPD doporučovala projednání novely v nezrychleném režimu.

Místopředsedkyně Sněmovny Jana Mračková Vildumetzová (ANO) pak novelu pandemického zákona nazvala "alternativním nouzovým stavem v horším formátu". Podle ní chybí kontrola mimořádných protikoronavirových opatření, předloha neřeší náhrady podnikatelům, jen škodu, uvedla. Zpochybnila také možnost nařizování karantény či izolace krátkou textovou zprávou.

Sněmovna se v souvislosti s blokováním předlohy ze strany SPD zatím nedostala k hlasování o tom, zda stav legislativní nouze trvá. Nehlasovala ani o schválení návrhu programu schůze. Jejím jediným bodem je právě pandemická novela.

Stovkám tisíc řidičských průkazů končí platnost, upozornilo ministerstvo

08.06.2023 18:01 Více než 500 tisíc lidí si ještě letos musí vyměnit končící řidičský průkaz, upozornilo ve čtvrtek…

Sněmovna řeší důchody, schůze se může táhnout i přes noc

08.06.2023 13:30 Poslanecká sněmovna ve čtvrtek zahájila schůzi, na které se zákonodárci budou zabývat novelou…

Hejtman Vondrák končí v čele Moravskoslezského kraje

08.06.2023 10:35 Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák v úvodu zasedání krajského zastupitelstva rezignoval na svou…

Česká vláda poskytne Ukrajině pomoc kvůli zničení Kachovské přehrady

07.06.2023 21:10 Vláda Petra Fialy (ODS) ve středu uskutečnila druhé ze série výjezdních zasedaní, jednala ve…

Česká televize bude mít nového generálního ředitele, uspěl Souček

07.06.2023 17:39 Česká televize bude mít od října nového generálního ředitele. Radní ve středu zvolili nynějšího…

Velký výpadek elektřiny na Karlovarsku, problémy hlásil například Sokolov

06.06.2023 10:35 Aktualizováno Značnou část Karlovarského kraje postihl v úterý ráno výpadek dodávek elektřiny. Příčinou byla…

Pavel jmenoval první tři ústavní soudce, které vybral

05.06.2023 17:00 Prezident Petr Pavel v pondělí jmenoval první tři ústavní soudce, které vybral po svém nástupu do…

Aktivita klíšťat se sníží, mimořádné riziko platí ještě dnes

05.06.2023 12:15 Aktivita klíšťat v Česku by se po dnešku měla snížit. Souvisí to s očekávaným koncem období…

Srážka vlaku s nákladním autem v Holešově. Devět lidí se zranilo

05.06.2023 09:50 Devět zraněných si vyžádala ranní srážka osobního vlaku s nákladním autem na železničním přejezdu v…

Kalousek by podpořil převzetí ČEZu za podmínky jednorázového výdaje

04.06.2023 14:47 V pořadu České televize Otázky Václava Moravce dnes bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP…

Související:

Nejnovější