Spolu má velkou budoucnost, řekl Fiala po úspěchu ve volbách. Babiš neskrýval zklamání

ládní koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) získala při započtení všech podporovaných kandidátů při obměně třetiny Senátu 20 z 27 mandátů. Jde o jednoznačný výsledek, komentoval druhé kolo senátních voleb premiér Petr Fiala (ODS). Ve štábu Spolu v Brně poděkoval voličům společně s předsedkyní TOP 09 Markétou Pekarovou Adamovou a šéfem lidovců Marianem Jurečkou.

Petr Fiala

"Projekt Spolu má velkou budoucnost," konstatoval. V kampani se podle něj ukázalo, jak efektivní je.

Podle předsedy občanských demokratů je vysoce pravděpodobné, že Miloš Vystrčil (ODS), který svedl při obhajobě mandátu symbolický boj s kandidátkou ANO Janou Nagyovou, bude znovu předsedou horní komory. "Za symbolickou považuji výhru Miloše Vystrčila, proti kterému se postavil samotný Andrej Babiš s celou svou ekonomickou silou, politickou silou a silou hnutí ANO. A v tomto souboji prohrál. Není to pouze prohra hnutí ANO, je to osobní prohra Andreje Babiše," uvedl. Podle Pekarové Adamové byla kampaň proti kandidátům Spolu lživá, manipulativní a často až hnusná. Volby vyhrála vládní koalice, řekla. "Pokud to snad mělo být referendum o vládě, jak tvrdila štvavá agresivní kampaň opozice, pak je zřetelné, že lidé naopak ocenili práci vládních stran, zejména koalice Spolu," konstatovala. Ocenila spolupráci koalice, podle ní by mohla vzájemná podpora fungovat i šířeji v rámci dalších vládních stran, tedy se zahrnutím Pirátů a Starostů.

Jurečka doplnil, že vláda i při dnešním vítězství stojí pevně nohama na zemi a vnímá i situaci regionů, kde její kandidáti neuspěli. Bude podle něj pracovat na komunikaci tak, aby ukázala, že umí řešit problémy zodpovědně, nikoli populisticky.

Vítězem senátních voleb byla podle Vystrčila slušná politika a její nositelé. Poděkoval za podporu také Pirátům a STAN. Místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová poblahopřála Vystrčilovi na twitteru. "Souboj s Janou Nagyovou, spoluobžalovanou v procesu s Andrejem Babišem, ve druhém kole senátních voleb, přivedl k urnám přes 40 procent voličů. Gratuluji Miloši Vystrčilovi a naší zemi. Do Senátu se jen kvůli imunitě nekandiduje, uvedla. Předsedové Pirátů a Starostů Ivan Bartoš a Vít Rakušan zatím výsledky hlasování nekomentovali.

Volby vyhrála ODS před KDU-ČSL a ANO. Občanští demokraté získali osm mandátů z 27, KDU-ČSL obhájila všech sedm mandátů, hnutí ANO získalo tři senátory. Z šesti mandátů, které obhajoval STAN, ho znovu získal pouze Michael Canov (SLK) na Liberecku. Další finalistky Renata Chmelová (STAN) a Alena Dernerová (SD-SN) místo v Senátu neobhájily, tři kandidáti neuspěli už v prvním kole. Pirátští kandidáti se do druhého kola neprobojovali. Klub hnutí Senátor 21 a Pirátů obhajoval ve volbách dvě ze sedmi míst. Ve finále měl tři adepty za hnutí Senátor 21, zvítězil jen jeden - historik Martin Krsek.

Výsledek druhého kola je pro ANO zklamáním, řekl Babiš

Výsledek druhého kola senátních voleb je pro ANO zklamáním, řekl dnes novinářům v Karlových Varech šéf hnutí Andrej Babiš. Zmínil, že sedm kandidátů prohrálo těsně a že komunální volby ANO vyhrálo. Zdůraznil, že on do Senátu nekandidoval a ani nikdy kandidovat nebude. Odmítl tak vyjádření premiéra Petra Fialy (ODS), podle nějž Babiš ve volbách prohrál i osobně. Expremiér doplnil, že před příštími senátními volbami bude ANO přemýšlet nad mobilizací svých voličů.

Hnutí ANO, které mohlo mít po letošních volbách díky 17 finalistům celkem 20 senátorů, jich bude mít pět. "Komunál jsme jednoznačně vyhráli - voliči vyslyšeli naši žádost, aby to vzali jako referendum o vládě. Druhé kolo do Senátu jsme prohráli, tam nás voliči nevyslyšeli," shrnul Babiš. Za úspěch označil, kolik nominantů ANO se dostalo do druhého kola voleb. "Kdybychom vyhráli těch sedm míst, tak by to bylo úplně jinak," podotkl s tím, že ANO čekalo lepší výsledek.

"Teď chtějí lidem vnutit, že jsem kandidoval. Ono to vypadá, že jediný kandidát byl Babiš. Já jsem nekandidoval," řekl Babiš na adresu koalice Spolu. Na dotaz k prezidentské volbě zopakoval, že ANO oznámí svůj postup - tedy zda někoho nominuje a koho - 27. října. V České televizi následně doplnil, že výsledek druhého kola senátních voleb nebude mít na toto rozhodnutí vliv. "Určitě ne, nemá to s prezidentskou kampaní vůbec nic společného," řekl.

Babiš zároveň opět zkritizoval předsedu Senátu Miloše Vystrčila (ODS), který na Jihlavsku obhájil mandát před kandidátkou ANO, Babišovou někdejší poradkyní Janou Nagyovou, která je spolu s ním obžalovaná v kauze Čapí hnízdo.. Podle Babiše Vystrčil v kampani lhal.

"Z kandidátů, kteří se dostali do Senátu, je nejhorší," prohlásil o Vystrčilovi. "Myslím si, že je to člověk, který nám dělá ostudu v zahraničí, ani se tam nedomluví, poškodil naše firmy," řekl. "Pokud senátoři mají pocit, že je to správný reprezentant v zahraničí, tak je to jejich věc," pokračoval. "Celý polistopadový kartel se zmobilizoval," poznamenal k podpoře Vystrčila. Zmínil například hudebníky Davida Kollera nebo Tomáše Kluse a taky bývalého ministra a svého kritika Miroslava Kalouska (TOP 09).

Volební účast 19,44 procenta Babiš označil za zajímavou. Zdůraznil, že 32,82 procenta ze všech odevzdaných hlasů byly pro kandidáty hnutí ANO. Zmínil také, že Nagyová dostala druhý nejvyšší počet hlasů ze všech kandidátů do Senátu. "Úplně neznámá dáma. Její organizace se ji rozhodla nominovat. Byl to střet bezpráví s polistopadovým kartelem," uvedl k volbě v jihlavském obvodu.

Zda nyní ANO v Senátu vytvoří samostatný klub, Babiš nevěděl. Nová senátorka za Karlovy Vary, lékařka Věra Procházková (ANO), k tomu řekla, že by to "samozřejmě bylo vhodné". "Je to předčasné, musíme se nejdřív sejít," uvedla. Klub v Senátu může utvořit nejméně pět senátorů.

Procházková také bez konkrétnějšího určení zkritizovala vyjádření předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové o kandidátech ANO. "Zvažovali jsme trestní oznámení za pomluvu. To, co tam bylo řečeno, je absolutní lež. Mám obavy, že paní Pekarová se neumí vyjádřit slušně. Opravdu už je namístě se nějak bránit," řekla nová senátorka. "Oni nás napadali, vulgárně uráželi i naše kandidáty," doplnil Babiš.

V Česku je potvrzen africký mor prasat i nové ohnisko ptačí chřipky

01.12.2022 18:57 Ve Frýdlantském výběžku se dnes potvrdil africký mor prasat u jednoho uhynulého divočáka. ČTK to…

Pražský hrad v pondělí oznámí rozhodnutí o vystavení korunovačních klenotů

01.12.2022 16:39 Pražský hrad v pondělí oznámí rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana o vystavení korunovačních klenotů…

Jurečka chce v koalici jednat o zvýšení rodičovské

01.12.2022 14:56 Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) chce příští rok ve vládní koalici jednat o zvýšení…

Jurečka chce, aby se Hladík stal ministrem nejpozději počátkem ledna

01.12.2022 14:56 Aktualizováno Kandidát lidovců na ministra životního prostředí a exnáměstek brněnské primátorky Petr Hladík by…

Schodek státního rozpočtu ke konci listopadu vzrostl na 337,1 miliardy

01.12.2022 14:52 Schodek státního rozpočtu ke konci listopadu vzrostl na 337,1 miliardy korun z říjnových 286,7…

Sněmovna souhlasí se zvýšením přídavků na dítě o 200 korun

01.12.2022 13:26 Aktualizováno Přídavky na dítě se zřejmě zvýší od ledna o 200 korun na 830 korun až 1580 korun měsíčně. Růst…

Senát schválil sankční zákon proti cizincům za závažná protiprávní jednání

01.12.2022 12:34 Senát dnes podle očekávání schválil zákon o národních sankcích proti zahraničním společnostem a…

Stát musí čelit dezinformacím, ovšem nikoli cenzurou, řekl Fiala

01.12.2022 12:24 Stát musí čelit nepřátelské hybridní válce vedené i prostřednictvím dezinformací, nelze ale zavádět…

Senát: V Česku se bude moci příští rok vycvičit až 4000 ukrajinských vojáků

01.12.2022 11:19 V Česku se bude moci příští rok vycvičit až 4000 ukrajinských vojáků, jejichž země čelí ruské…

Desetina lidí, kteří mají zkušenost s půjčkami, se zadlužuje problematicky

01.12.2022 09:59 Desetina lidí, kteří mají zkušenost s půjčkami, se zadlužuje problematicky. Index rizikového…

Související:

Nejnovější