Spor se Zemanem o ministra by podle Bartoška mohl skončit u ÚS

Jan Bartošek
Jan Bartošek, foto: Jakub Hněvkovský / INCORP images
Pavel Dratva , ČTK 21. listopadu 2021 13:18
Sdílej:

Vláda by se podle místopředsedy Sněmovny za KDU-ČSL Jana Bartoška (KDU-ČSL) měla obrátit na Ústavní soud s kompetenční žalobou, kdyby prezident Miloš Zeman odmítal jmenovat některého ministra bez vážného důvodu.

Bartošek to dnes uvedl v pořadu CNN Prima News Partie Terezie Tománkové. Reagoval tak na informace o tom, že prezident má vážné výhrady k jednomu z kandidátů na členy budoucí vlády ODS, STAN, KDU-ČSL, TOP 09 a Pirátů.

Prezident ve středu řekl, že předpokládá, že bude vetovat návrh na jednoho ministra. Jméno neuvedl. Spekulovalo se o tom, že Zeman by nemusel souhlasit s pirátským kandidátem na ministra zahraničí Janem Lipavským. Koalice se shodla na tom, že na nominovaných trvá. Do sporu se v minulosti Zeman dostal také s tehdejším rektorem Masarykovy univerzity Mikulášem Bekem, který před sněmovními volbami v roce 2013 odmítl vystoupení hlavy státu v prostorách univerzity. Bek je kandidátem na ministra pro evropské záležitosti.

Bartošek uvedl, že oficiálně neví, který kandidát Zemanovi vadí. "Nevidím důvod, proč bychom měli ustupovat," řekl. Dodal, že výhrady prezidenta by byly přípustné v případě, pokud by kandidát podle tajných služeb představoval například bezpečnostní ohrožení země, nemůže ale jít o "rozmar" hlavy státu. Vzhledem k tomu, že podobně prezident Zeman postupoval i v minulosti, mohl by spor "rozlousknout" Ústavní soud, míní Bartošek.

Předsedkyně poslanců ANO a končící ministryně financí Alena Schillerová uvedla, že by stejně jako dosud dávala přednost diskusi a dohodě. "Pak si to buď budoucí premiér (Petr Fiala z ODS) obhájí, nebo ne," řekla.

Zeman se již v minulosti snažil ovlivnit složení vlád, odmítl jmenovat ministrem zahraničí Miroslava Pocheho nebo ministrem kultury Michala Šmardu (oba ČSSD). Podle ústavy prezident jmenuje předsedu vlády a na jeho návrh jmenuje ostatní členy vlády a pověřuje je řízením ministerstev nebo jiných úřadů.

V roce 1998 Miloš Zeman tehdy v roli předsedy ČSSD a budoucího předsedy vlády vyjádřil přesvědčení, že prezident nemá podle ústavy právo odmítnout některého z ministerských kandidátů. Tisk v té době uváděl, že důvěru tehdejšího prezidenta Václava Havla nemají jako případní kandidáti na funkce ministra zahraničí a ministra vnitra Jan Kavan a Václav Grulich. "Naprosto chápu právo pana prezidenta mít informace o těchto záměrech..., ale pokud jde o jakési personální veto, tak se domnívám, že by to bylo v rozporu s příslušným článkem ústavy," řekl Zeman v červenci 1998. Prezident Havel vládu premiéra Zemana i s ministry Kavanem a Grulichem ten samý měsíc jmenoval.

Stalo se
Společnost
Petr Macinka

Motoristé ve Strážnici naštvali Janka Ledeckého. Ministrům poslal jasný vzkaz

Česko řeší vystoupení motoristických ministrů na festivalu v jihomoravské Strážnici, kde lidé vypískali nejprve Oto Klempíře a následně i Petra Macinku. Neuniklo to ani hudebníkovi Janku Ledeckému. Otec olympijské šampionky věnoval oběma politikům vlastní vzkaz. 

České celebrity
Marek Eben

Marek Eben ve výjimečném rozhovoru. Zajímal se Hollywood

Marek Eben je zvyklý být středem zájmu českých médií, ale tentokrát se dostal i na stránky jednoho zahraničního periodika, které se hlásí k Hollywoodu. Blíží se totiž letošní ročník karlovarského filmového festivalu, kde Eben nebude chybět. 

České celebrity
Česká televize

Druhá pohádka se Švehlíkovým Krakonošem. ČT potěšila diváky

Česká televize natáčí vánoční pohádku Krakonoš a básník, která volně navazuje na diváky oceňovanou pohádku Krakonošovo tajemství z roku 2022. Informovala o tom v tiskové zprávě. Vedle nových dobrodružství spojených s Krakonošem přinese pokračování také humor, napětí a řadu oblíbených herců. Česká televize tradičně zařadí pohádku do připravovaného vánočního programu.

Počasí
Letní počasí, ilustrační foto

Počasí se navrátí k normálu, vyplývá z výhledu na nový týden

V Česku začíná nový týden, v jehož úvodu ještě bude pokračovat tropická epizoda. Nejdéle má být vedro na východě republiky. Očekává se nicméně ochlazení a návrat teplot k letnímu normálu. Vyplývá to z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).