STAN si volí nové vedení, Rakušan obhájil post předsedy hnutí

Předseda hnutí STAN, ministr vnitra a první místopředseda vlády Vít Rakušan obhájil dnes stranickou funkci. Stalo se tak na mimořádném sněmu hnutí v Hradci Králové šest týdnů po propuknutí korupční kauzy kolem pražského dopravního podniku. V té je stíhán bývalý náměstek pražského primátora za hnutí Petr Hlubuček a odstoupil kvůli ní ministr školství a jeden ze zakladatelů STAN Petr Gazdík.

Vít Rakušan (STAN)

Od sněmu si znovuzvolený šéf slibuje odstřižení od minulosti a nastartování profesionalizace hnutí a obnovy důvěry u voličů. Mandát získal Rakušan na dva roky. V komunálních a senátních volbách za dva měsíce by rád obhájil volební zisky z předchozích hlasování. Připustil, že to bude těžší, než v minulosti.

"Troufám si říci, že tento tým je velmi kompaktní, reprezentuje nejrůznější vrstvy naší české politické scény, od ryze komunálních politiků, přes ty, kteří jsou ve vládě a samozřejmě i přes Parlament ČR a krajskou úroveň," řekl Rakušan.

Ocenil, že delegáti chtějí jít dál a dívat se dopředu. "Vyjádřili důvěru vedení hnutí STAN. Je to pro nás závazek a doufáme, že ho naplníme bez nějakých dalších přešlapů," řekl Rakušan. Podle něj má hnutí dva měsíce na to, aby veřejnosti dokázalo, že v komunálních volbách má šanci uspět. "Nebude to jednoduché, ale budeme se snažit obhajovat to, čeho jsme dosáhli před čtyřmi lety," řekl Rakušan. Podle politologů bude obnova důvěry u voličů pro Starosty během na dlouhou trať, volby ukážou první výsledky.

Rakušan dostal silný mandát, když získal od 305 přítomných delegátů 292 hlasů. Přímo na sněm přijel vicepremiéra, ale i další zástupce STAN ve vládě, podpořit ministerský předseda Petr Fiala (ODS). Uvedl, že problémy má čas od času každá politická strana, záleží ale na tom, jak je řeší. Rychlá reakce na kauzu podle něj ukázala "demokratickou DNA" hnutí. Stejně jako předsedkyně vládní TOP 09 Markéta Pekarová Adamová později Fiala Rakušanovi pogratuloval na sociálních sítích k znovuzvolení. Expremiér a předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš, který opakovaně vyzývá Rakušana k odstoupení z funkce ministra vnitra, ČTK napsal, že pokud se Starostové chtěli očistit, neměl vůbec Rakušan kandidovat.

Po rozpadu úzkého předsednictva zvoleného v loňském roce delegáti sněmu zvolili dnes do nového čtyři nové tváře. Na doporučení Rakušana jako prvního místopředsedu poslance Lukáše Vlčka, mezi řadové místopředsedy byli zvoleni poslanci Michaela Šebelová a Jan Lacina a také bývalý starosta Spáleného Poříčí Pavel Čížek. Nejvíce hlasů ve volbě řadových místopředsedů získal Jan Farský, který se po kritice své stáže ve Spojených státech vzdal poslaneckého mandátu a neucházel se o obnovení funkce prvního místopředsedy. Neuspěla naopak místopředsedkyně Sněmovny Věra Kovářová, která byla místopředsedkyní dosud. Zvolena byla mezi osm řadových členů předsednictva.

Rakušan před sněmem i dnes přiznal, že STAN řeší největší problémy od založení vůbec. Problém vidí stejně jako někteří účastníci diskuse na sněmu hlavně v tom, že hnutí dosud fungovalo na základě přátelství a jeho růst byl hektický. Od nového vedení si slibuje profesionalizaci, zlepšení komunikace, to jak s veřejností, tak s regiony. Voličům se omluvil, míní, že do komunálních voleb za dva měsíce, se hnutí obnovit důvěru zcela nepodaří. Chtěl by ale, aby bylo do té doby vidět, že tento proces nové vedení nastartovalo.

Rakušan před sněmem zmínil, že by si ve vrcholných rolích dokázal představit své nejbližší spolupracovníky, například středočeskou hejtmanku Petru Peckovou, místopředsedu poslaneckého klubu Vlčka či poslankyni Šebelovou. Pecková, kterou v pátek přijalo předsednictvo jako členku hnutí, nakonec kandidovala pouze mezi osm řadových členů předsednictva s odkazem na kumulaci funkcí.

STAN má za sebou několik úspěšných let, výrazně se hnutí prosadilo v loňských volbách do Sněmovny, po nichž se stalo členem koaliční vlády. Podle Rakušana paradoxně po těchto úspěších stihlo hnutí několik kauz. Nejzávažnější je spojená s hospodařením pražského dopravního podniku. Zatím poslední sněm hnutí se konal loni v srpnu a Rakušan na něm obhájil funkci předsedy, do které byl poprvé zvolen v dubnu 2019.

V podzimních volbách do Poslanecké sněmovny dostala koalice Starostů s Piráty 15,6 procenta hlasů a získala 37 mandátů, přičemž díky preferenčním hlasům 33 z nich právě zástupci STAN. Vstup Starostů do Strakovy akademie podle části delegátů odcizil hnutí regionům, ze kterých vzešlo. Kritizovali i malou viditelnost programových a ideových priorit hnutí.

Podle Rakušana má STAN jako decentralizované hnutí zaměřené na zásadovou politiku s důrazem na praktická a dlouhodobá řešení potřebnou sílu, musí se ale profesionalizovat, víc zaměřit na vnitřní chod. Na sněmu vypíchl jako programový bod přijetí eura, o kterém by podle něj měla vést vládní koalice diskusi. Současné problémy v Evropě by podle něj neměly být překážkou pro přijetí evropské měny v Česku.

Sněm upravil stanovy hnutí STAN, úpravou posílil kompetence dozorčí rady. Přijal také usnesení odsuzující dnešní bombardování ukrajinského přístavu Oděsa.

Politologové: Obnovení důvěry u voličů bude během na dlouhou trať

Obnovení důvěry u voličů po kauzách, které vyvrcholily obviněním náměstka pražského primátora Petra Hlubučka v korupční kauze Dozimetr, bude pro hnutí STAN během na dlouhou trať. Shodli se na tom politologové, které oslovila ČTK. Obměna vedení, jak ji dnes provedl mimořádný sněm v Hradci Králové, je podle nich jen jedním z dílčích kroků k jejímu znovunabytí.

Politolog Josef Mlejnek z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy má hradecký sněm za úspěch stávajícího předsedy Víta Rakušana. "Nejen kvůli silnému mandátu, který na sněmu získal, ale i s ohledem na složení nového vedení. Je ale samozřejmě otázkou, zda voličům bude tato obměna stačit k obnovení pošramocené důvěry," sdělil ČTK. STAN podle něj pro trvalé zakotvení v celostátní politice potřebuje silnější ideové vymezení. Koncept decentralizace, o němž Rakušan hovořil, ani apel k zavedení eura, k tomu samy o sobě nebudou stačit, míní.

Podle vedoucího katedry politologie Metropolitní univerzity Praha Petra Justa se hnutí snažilo ihned po vypuknutí kauzy reagovat tak, aby minimalizovalo negativní dopad. "Ty kroky byly ve znamení sebereflexe, přiznání chyb a vyvození politické odpovědnosti. Přesto následoval poměrně rychlý pád preferencí. Tím chci naznačit, že obnova důvěry je během na dlouhou trať," uvedl.

Dnešní sněm a obměnu většiny nejužšího vedení hnutí vnímá jako jeden z dalších nápravných kroků v řadě. "Samozřejmě to neznamená, že se podpora hned zase vrátí. STAN tak čeká práce na další týdny a měsíce," řekl Just. Jak změnu voliči vnímají, ukážou blížící se komunální a senátní volby, v nichž byli Starostové dlouhodobě úspěšní, dodal.

NP České Švýcarsko shání dobrovolné hasiče

09.08.2022 13:34 Správa národního parku České Švýcarsko shání jednotky dobrovolných hasičů, které potřebuje pro…

Senátní zahraniční výbor podpořil začlenění Finska a Švédska do NATO

09.08.2022 13:18 Aktualizováno Senátní zahraniční výbor dnes jednomyslně podpořil začlenění Finska a Švédska do Severoatlantické…

V ČR se za epidemii covidu nakazily čtyři miliony lidí, 40 tisíc jich…

09.08.2022 12:21 Aktualizováno Pozitivní test na covid-19 měly v ČR za téměř 2,5 roku od začátku epidemie více než čtyři miliony…

Babiš: Krajské organizace ANO jsou v úzkém kontaktu s radnicemi kvůli…

09.08.2022 12:14 Krajské organizace ANO jsou nyní v ještě užším kontaktu s místními radnicemi, aby byli všichni na…

Pořízení bytu vyšlo loni Čecha na 13,3 ročního platu, nejvíce v Evropě

09.08.2022 12:05 Pořízení vlastního bytu o ploše 70 metrů čtverečních vyšlo občana ČR loni na 13,3 průměrného…

Soud přerušil spor Altnerových dědiců s ČSSD kvůli jiné žalobě

09.08.2022 11:21 Rozhodnutí o tom, zda bude ČSSD platit dědicům advokáta Zdeňka Altnera stamiliony korun za právní…

Stát může lidem s energiemi pomoci prostřednictvím dividendy ČEZ, míní…

09.08.2022 11:17 Stát může podle analytiků využít vysokého zisku energetické společnosti ČEZ k pomoci lidem s…

Požár v Českém Švýcarsku: Hasičům zbývá dohasit sto hektarů

09.08.2022 10:59 Aktualizováno V Českém Švýcarsku, kde před sedmnácti dny vypukl lesní požár, zbývá hasičům dohasit asi 80 hektarů…

Vrchní státní zastupitelství prověří případ reklamy na Čapím hnízdě

09.08.2022 10:33 Aktualizováno Vrchní státní zastupitelství v Praze (VSZ) si vyžádalo spis k reklamní větvi kauzy Čapí hnízdo a…

Hnutí ANO chce na mítincích vyhradit místo pro odpůrce. Podle Vondráška je…

08.08.2022 21:50 Hnutí ANO nově na politických mítincích pokaždé vyhradí místo pro odpůrce. V dnešním videu na…

Související:

Nejnovější