Stát by mohl mít nástroj, kterým by mohl bojovat s dezinformacemi, uvedl Fiala

Stát by mohl mít v budoucnu k dispozici zákonný nástroj, kterým by byl schopen dočasnými opatřeními bojovat proti dezinformacím například vypnutím webů, které jsou prokazatelně pod vlivem cizích mocností. Vypnutí webů by se mělo používat jen v případě ohrožení státu. V diskusi se studenty na Ekonomické fakultě Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava to dnes řekl premiér Petr Fiala (ODS).

Petr Fiala (ODS)

Podle něj by ale vždy v praxi využité rozhodnutí mohl zrušit soud. Upozornil na to, že příslušný návrh teprve vzniká. Vláda se na něm ještě ani neshodla.

"Dezinformace jsou dnes citlivé téma. O dezinformacích a boji s dezinformacemi koluje řada dezinformací. Žádný boj s nimi ale nesmí vést k omezení svobody slova. Ani v omezování práva vyjadřovat názory. Třeba i hloupé či založené na lži. Každý občan České republiky musí mít právo říkat, co chce," řekl na dotaz jednoho ze studentů Fiala.

Problém podle něj ale spočívá v tom, jak má suverénní stát reagovat, když cizí velmoc svými finančními prostředky proti němu vede určitý dezinformační boj. "Pokud pracuje uvnitř naší země. Na to je možné reagovat třeba tím, že se takto vypnou dezinformační weby," uvedl. Dodal ale, že toto by se mělo používat jen v případě ohrožení státu. A navíc by takové rozhodnutí mělo být soudem ve lhůtě sedmi dnů přezkoumatelné. "Pak by se mohlo stát, že by soud státu takové opatření zrušil," doplnil.

O návrhu zákona k omezení šíření obsahu ohrožujícího národní bezpečnost on-line mluvil letos v polovině ledna ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) při sněmovních interpelacích. "Zákon má chránit národní bezpečnost v on-line prostoru," řekl Rakušan. Šlo by podle něho třeba o případy, pokud by někdo vyzýval na internetu k obsazení Parlamentu nebo k jinému obdobnému násilí proti jakékoli skupině obyvatel. "Nic víc (zákon) dělat nebude," zdůraznil. Zatím podle Rakušana existuje prvotní pracovní verze, o níž se debatuje například s právníky a odborníky na IT provoz.

Fialův kabinet na konci loňského roku schválil vytvoření funkce poradce pro národní bezpečnost, od ledna jím je Tomáš Pojar. Poradce působící při úřadu vlády má být nadresortním koordinátorem pro záležitosti hybridních hrozeb, dezinformací a dalších závažných bezpečnostních problematik. Má zajišťovat mimo jiné spolupráci zpravodajských a bezpečnostních složek a jejich efektivní postup. Podle premiéra podobná funkce v Česku dlouhodobě chyběla.

Primátor Ostravy, který nahradí Macuru, by měl být znám už v dubnu

21.03.2023 21:42 Primátor Ostravy, který nahradí ve funkci Tomáše Macuru (dříve ANO), by měl být znám už v dubnu.…

Stát ceny potravin zastropovat nechce. Jsou v akcích nižší než maximální…

21.03.2023 16:18 Česko podle ministra zemědělství Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL) nechce zavést strop cen v obchodech jako…

V Česku jsou zhruba 4500 teenagerů z Ukrajiny, kteří nestudují střední…

21.03.2023 15:05 V Česku je podle odhadů asi 4500 uprchlíků z Ukrajiny mezi 15 a 19 lety, kteří nestudují žádnou…

Vláda údajně našla shodu na omezení podpory stavebního spoření

21.03.2023 11:59 Ve vládní koalici je podle CNN Prima News shoda na omezení státní podpory stavebního spoření. U…

Počet obyvatel Česka se loni zvýšil díky migraci, dětí se rodí méně

21.03.2023 10:17 Počet obyvatel Česka se loni zvýšil zhruba o 16.700 na 10,533 milionu lidí. Vliv na to měla jen…

Pavel se obrací na instituce, aby mu předložily kandidáty na ústavní soudce

20.03.2023 17:20 Aktualizováno Prezident Petr Pavel tento týden obešle 23 institucí, aby mu předložily jména kandidátů na nové…

Fiala: Určitá míra automatických úprav platů ústavních činitelů má být…

20.03.2023 17:17 Určitá míra automatických úprav platů ústavních činitelů by měla podle premiéra Petra Fialy (ODS)…

Česká pošta by mohla propustit až 4000 lidí, míní odbory

20.03.2023 17:13 Česká pošta by podle odhadu odborářů mohla v polovině roku propustit až 4000 z celkem 25.000 lidí.…

Covid-19 lze ze seznamu nakažlivých nemocí vyřadit dříve

20.03.2023 17:10 Aktualizováno S vypuštěním covidu-19 ze seznamu nakažlivých nemocí, jejichž zaviněné šíření je trestné, stát…

Nemocných s akutními infekcemi dýchacích cest v minulém týdnu ubylo

20.03.2023 14:28 Nemocných s akutními infekcemi dýchacích cest v minulém týdnu ubylo, podle odborníků Státního…

Související:

Nejnovější