Během pandemie covidu-19 poskytovala americká vláda dávky v nezaměstnanosti mimo jiné i lidem, kteří byli uvěznění, imaginární nebo mrtví. Poskytovala finanční pomoc "farmám", ze kterých se vyklubaly předzahrádky. Vyplácela peníze lidem, kteří byli na vládním seznamu "Nic neplatit". Poskytla půjčky 342 lidem, kteří jako své jméno uvedli "nehodící se škrtněte", napsal zpravodajský server listu The New York Times.
V době, kdy koronavirus zavíral podniky a vyháněl lidi z práce, posílala federální vláda příval peněz do programů, jejichž cílem bylo pomoci nově nezaměstnaným a podpořit ekonomiku. Patřilo k nim 3,1 bilionu dolarů (téměř 75 bilionů korun), které v roce 2020 schválil bývalý prezident Donald Trump, a následně balík v hodnotě 1,9 bilionu dolarů, který v roce 2021 podepsal prezident Joe Biden.
Tyto dolary však byly spojeny jen s málo omezeními a minimálním dohledem. Výsledek? Jeden z největších podvodů v americké historii, kdy tisíce lidí, včetně nejméně jednoho amatéra, který se svou trestnou činností chlubil na youtubu, ukradly miliardy dolarů - a nyní se jim snaží dostat na kobylku státní zástupci.
V současné době pracuje na případech pandemických podvodů 500 lidí v kancelářích běžných vyšetřovatelů, plus vyšetřovatelé z FBI, tajné služby, poštovní inspekce a daňového úřadu.
Federální vláda už z podvodů v rámci programů pandemické pomoci obvinila 1500 osob a odsouzeno bylo více než 450 lidí. Tato čísla jsou však jen kapkou v moři v porovnání s množstvím tipů a stop, které musí vyšetřovatelé ještě prověřit.
Agenti kanceláře inspektora na ministerstvu práce vedou 39.000 vyšetřování. Přibližně 50 agentů v kanceláři Úřadu pro malé podniky třídí dva miliony potenciálně podvodných žádostí o úvěr.
Úředníci už připouštějí, že vzhledem k obrovskému množství případů se některé krádeže týkající se malých částek možná nikdy nedostanou před soud.
Joe Biden tento měsíc podepsal zákony, které prodlužují promlčecí lhůtu pro některé podvody související s pandemií z pěti na deset let, což má vládě poskytnout více času na jejich stíhání. "Můj vzkaz těmto podvodníkům je následující: Nemůžete se skrývat. My si vás najdeme," řekl Biden během podpisu v Bílém domě.
Vyšetřovatelé prý doufají, že jim čas navíc umožní zajistit, aby ti, kdo podvedli vládu, byli nakonec potrestáni, a obnovit tak odstrašující účinek, který se v záplavě lží a peněz vytratil.
"Čekají nás roky, roky a roky práce," řekl Kevin Chambers, hlavní žalobce ministerstva spravedlnosti pro pandemii. "Jsem přesvědčen, že z těch deseti let využijeme každý poslední den," dodal.
Federální vláda poskytla ve třech samostatných legislativních balíčcích finanční pomoc ve výši přibližně pět bilionů dolarů - obrovskou částku, která má zásluhu na snížení chudoby a záchraně země před vleklou a bolestivou recesí. Vyšetřovatelé však tvrdí, že Kongres ve spěchu, aby dostal peníze ven, ponechal ve všech třech balíčcích stejnou chybu: spolehl se na systém cti.
Například rozšířená podpora v nezaměstnanosti poskytovala pracovníkům dalších 600 dolarů týdně z federálních fondů pro nezaměstnané navíc k tomu, co dostávali od svého státu. Žadatelé nemuseli předkládat důkazy o tom, že přišli o příjem kvůli covidu-19, museli pouze odpřisáhnout, že je to pravda.
Podobný přístup "věříme vašemu slovu" se používal ve dvou úvěrových programech, které provozoval Úřad pro malé podniky. Jednalo se o program Paycheck Protection Program, v němž vláda ručila za půjčky poskytované soukromými věřiteli, a program Economic Injury Disaster, v němž vláda sama poskytovala půjčky a menší zálohové dotace, které nemusely být spláceny. V obou případech vláda důvěřovala podnikům, že samy potvrdí, že splňují klíčové požadavky.
Ministerstvo práce i Úřad pro malé podniky uvedly, že se snažily tyto žádosti prověřit - a že skutečně odmítly žádosti v hodnotě miliard dolarů, které nedávaly smysl. To však nestačilo.
V některých případech programy přehlédly podvody, které bylo až směšně snadné odhalit. V jednom případě 29 států vyplácelo podporu v nezaměstnanosti téže osobě. V jiném případě získal poštovní zaměstnanec půjčku ve výši 82.900 dolarů na podnikání nazvané "americká poštovní služba". Jiná osoba získala deset půjček na deset neexistujících podniků na rekonstrukci koupelen, přičemž použila e-mailovou adresu obchodu s burritem.
V dalším případě jsou matka a dcera Ayersovy z okresu Westchester ve státě New York obviněny z toho, že si z podvodu udělaly vlastní obor podnikání - pomáhaly dalším lidem zakládat falešné podniky, aby získali půjčky z programu Economic Injury Disaster.
Andrea Ayersová například poradila jedné klientce, aby vládě řekla, že z domova provozuje pekařskou firmu, ačkoli nebyla pekařkou, uvedli žalobci. "Přece občas pečeš," napsala jako zdůvodnění a připojila rozesmáté emotikony.
Možnosti různých podvodů se přetřásaly i na různých internetových fórech a chatech, i na videích na serveru YouTube, kde podvodníci nabízeli pomoc za podíl z výdělku.
Někteří skutečně použili vládou poskytnuté peníze na nezbytné věci, jako jsou účty za hypotéku nebo splátky za auto. Ale jiné hnal spíš oportunismus a chamtivost - jak dokazuje zakoupená jachta, nové sídlo, rolexky za 38.000 dolarů nebo sběratelská karta Pokémonů za 57.000 dolarů.
Vinath Oudomsine si kartu Pokémon koupil v lednu 2021 poté, co získal půjčku od Úřadu pro malé podniky na neexistující podnikání. V říjnu se přiznal k podvodu v rámci úvěrového programu - a americká vláda má nyní na krku pokémoní kartu, kterou musí prodat, aby získala zpět úhradu škody.
Ruský dronový útok na město Dnipro si ve čtvrtek v noci vyžádal tři mrtvé, včetně dítěte, a desítky zraněných. Útočníci zasáhli obytné domy, školní budovy i potravinářský závod. Incident se odehrál jen několik dní po podobně brutálních útocích balistickými raketami na Sumy a Kryvyj Rih, kde zemřely desítky civilistů včetně dětí.
Zatímco dnes nás ještě čekají letní teploty, v pátek se mírně ochladí. Na většině území se navíc bude během prázdnin objevovat občasný déšť nebo přeháňky, uvedl ČHMÚ.cz.
Michael Schumacher, sedminásobný mistr světa formule 1, který se od vážné nehody na lyžích v prosinci 2013 neobjevil na veřejnosti, se opět připomněl světu – tentokrát velmi výjimečným způsobem. Společně se svou manželkou Corinnou se podílel na charitativní akci, která má pomoci v boji proti demenci.
Americká popová hvězda Katy Perry se stala součástí historické mise společnosti Blue Origin, která 14. dubna 2025 vyslala první čistě ženskou posádku do vesmíru. Tato suborbitální mise NS-31 trvala přibližně 11 minut a dosáhla výšky 100 kilometrů nad Zemí, čímž překročila hranici vesmíru známou jako Kármánova linie.
V Česku již několik let platí zákon, který upravuje provozní dobu obchodů o vybraných svátcích. Teď jsou za dveřmi Velikonoce, kdy budou prodejny po většinu času otevřené. Během jednoho ze čtyř volných dnů ale nenakoupíte.
Česko se podruhé ve dvou dnech loučilo s výraznou osobností. Po Aničce Slováčkové se ve středu uskutečnilo poslední rozloučení s Aloisem Švehlíkem. Uznávaný herec zemřel počátkem měsíce ve věku 85 let.
Tragédie se stala ve středu odpoledne na příjezdu do Brna po dálnici D2. V koloně, která se utvořila kvůli úniku tekuté síry z cisterny, došlo ke smrtelné nehodě. Srážku dvou vozidel nepřežili tři lidé, další čtyři osoby utrpěly zranění.
Policie od noci z neděle na pondělí vyšetřuje případ vraždy ženy v Ostrově na Karlovarsku. Po činu zadržela podezřelého muže. Nyní vyšly najevo zajímavé informace o vztahu mezi obviněným a obětí a o tom, co předcházelo hrůznému činu.
Ve stínu tragického konce životního příběhu Anny Slováčkové přišla i jedna dobrá zpráva. Týká se její nevlastní starší sestry René. A jde o zprávu, po které by se Felixi Slováčkovi mělo alespoň nepatrně ulevit.
Meteorologové ve středu připomněli platnou výstrahu před nebezpečím požárů a přidali další varování. Zejména na Vysočině ve čtvrtek udeří silný vítr o rychlosti až 70 kilometrů za hodinu. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Česko se ve středu rozloučilo s respektovaným hercem Aloisem Švehlíkem, který zemřel počátkem měsíce ve věku 85 let. Smuteční obřad se za velké účasti hereckých kolegů uskutečnil před polednem v historické budově Národního divadla.
Říká se, že neštěstí nechodí po horách, ale po lidech. Pravdivost tohoto přísloví poznali Jakub Štáfek a především jeho druhorozená dcera. Lékaři holčičce diagnostikovali závažnou nemoc. Naštěstí je pokrok v lidském vědění takový, že již existuje léčba.