Stavební výroba v Česku v srpnu zmírnila meziroční pokles na 0,4 procenta. V červenci byla nižší o 2,7 procenta, předtím více než rok rostla. V pozemním stavitelství, tedy stavbách budov, se v srpnu ve srovnání se stejným měsícem minulého roku produkce o 0,1 procenta zvýšila, naopak v inženýrském stavitelství, kam spadá budování cest nebo telekomunikačních a energetických sítí, o 1,4 procenta klesla.
Dnes o tom informoval Český statistický úřad (ČSÚ). Meziměsíčně byla stavební produkce o 1,4 procenta vyšší.
"Stavební produkce v srpnu po pěti měsících meziměsíčně vzrostla o 1,4 procenta a růst se odehrával v obou segmentech. Meziročně se udržela na loňské, poměrně slušné úrovni a klesla pouze o 0,4 procenta. Růst stavební produkce dále tlumí vysoké ceny stavebních prací i materiálů," uvedl ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Radek Matějka.
Produkce ve stavebnictví až do července 14 měsíců v řadě rostla. Letos od března ale výroba postupně zpomalovala. Ještě v únoru meziroční růst dosahoval téměř 17 procent, kdežto v březnu už jen méně než devět procent.
"Celkové výsledky stavebnictví lze hodnotit mírně pozitivně, zaostává naproti tomu bytová výstavba. Už od jara je vidět, že výstavba nových bytů začíná brzdit, a to především v Praze, kde panuje dlouhodobě největší nedostatek bytů odrážející se i v jejich rekordních cenách. Nebylo by až takovým překvapením, kdyby Prahu postupně následovaly i další regiony," řekl hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek.
V srpnu vydaly stavební úřady 7425 stavebních povolení, což bylo meziročně o 9,1 procenta méně. Orientační hodnota stavebních povolení klesla o 6,3 procenta na 38 miliard korun. "Loni v srpnu bylo ale povoleno větší množství velkých staveb. Po jejich odečtu by orientační hodnota meziročně rostla o 15 procent a růst by si zachovala i po zohlednění cenového vývoje," podotkla vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby Petra Cuřínová.
Počet zahájených bytů v srpnu meziročně klesl o 12 procent na 4025 bytů. Naopak počet dokončených bytů proti loňskému srpnu vzrostl, a to o 60,9 procenta na 3639 bytů.
"Aktuální rezidentní výstavba rodinných domů a bytů je stále silná. Rychlejšímu rozvoji trhu kromě drahého materiálu a cen energií tak nebrání nedostatečná výstavba, ale spíše vysoké ceny nemovitostí a drahé hypotéky. S ohledem na vyšší cenu materiálů přistupují stavebníci ke stavbám obezřetněji - hledají úspory, slevují ze svých požadavků, stavějí svépomocí, kladou důraz na energetickou úspornost nebo alternativní zdroje energie," řekl Peter Markovič, generální ředitel Xella pro ČR a Slovensko (výrobce Ytongu).
Průměrný evidenční počet zaměstnanců ve stavebnictví se v srpnu meziročně zvýšil o 0,2 procenta, jejich průměrná hrubá měsíční mzda meziročně stoupla o 12,9 procenta.
Stavebnictví dál trápí vysoké náklady a pomalé povolování staveb
Za meziročním poklesem stavební výroby v Česku jsou dál vysoké ceny materiálů či zdražování energií. Situace podle analytiků, které oslovila ČTK, připomíná u bytové výstavby krizový rok 2008. Pokles analytici odhadují i v dalších měsících.
Stavební výroba v Česku podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) byla meziměsíčně o 1,4 procenta vyšší a v srpnu zmírnila meziroční pokles na 0,4 procenta. V červenci byla nižší o 2,7 procenta, předtím více než rok rostla.
"Nižší zájem lidí o nákupy nemovitostí není dobrým signálem pro stavebnictví, kterému nadále rostou náklady na stavební materiály a pracovní sílu. Vyšší náklady bude obtížné promítat do cen nemovitostí, které mají tendenci mírně klesat,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
Podle generálního ředitele Ekospolu Evžena Korce stavebnictví dál drtí nekonečný růst cen stavebních prací a materiálů. "Který sice zpomalil, ale nezastavil," podotkl. Negativně působí zdražování energií a podle Korce dál chybí pracovníci z Ukrajiny, kteří působí i na kvalifikovaných dělnických pozicích.
Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas,upozornil, že u bytové výstavby začíná letos situace pomalu připomínat vývoj po roce 2008. "Kdy rovněž začala bytová výstavba slábnout s tím, jak se zhoršovala celková ekonomická situace. Pokles poptávky po bytech vyvolaný jejich vysokými cenami i dražším financováním vede zřejmě developery jako už tehdy ke zpomalování tempa výstavby a odkládání některých projektů do příznivějších časů," uvedl Dufek.
V srpnu vydaly stavební úřady 7425 stavebních povolení, což bylo meziročně o 9,1 procenta méně. Výkonná ředitelka Central Group Michaela Tomášková uvedla, že v Praze se od začátku roku podle dat ČSÚ povolila výstavba 3252 nových bytů. "Opět se tak ukazuje, že loňský rok s rekordním počtem povolených bytů byl pouze světlou výjimkou. Rozhodně tedy nejsou pravdivá tvrzení, že by v Praze probíhal stavební boom," řekla. Zopakovala, že rychlejší povolování bytové výstavby a zajištění dostatku ploch, na kterých se bude stavět, by ceny nových bytů zlevnilo až o 15 procent.
Dufek uvedl, že nikoho nepřekvapí slabší výsledky stavební výroby ani v dalších měsících. Křeček dodal, že klesá poptávka po nákupu nemovitostí, protože na realitní trh míří méně peněz z hypoték. "V případě, že tato situace bude přetrvávat delší dobu, může docházet k dalšímu poklesu cen nemovitostí," řekl Křeček.
Korec nechtěl další vývoj odhadovat. Mnozí investoři podle něj kvůli přetrvávající vysoké inflaci investice pozastavili a vyčkávají, naopak některé velké stavební firmy už vypověděly veřejné zakázky nasmlouvané v minulosti. "Raději zaplatí pokutu, než aby musely dodržet nyní nereálné ceny. Jedno je i nyní ale jasné. Dostupnost bydlení se jen tak nezlepší," řekl Korec.
Česká hokejová reprezentace pokračuje v parádních výkonech na mistrovství světa v Dánsku. V zápase proti Německu předvedli svěřenci Radima Rulíka další dominantní představení, které završili jednoznačným vítězstvím 5:0. Češi si zajistili klíčové body do tabulky a znovu ukázali, že to s útokem na medaile myslí vážně.
Americký prezident Donald Trump pokračuje ve svých útocích na slavného rockera Bruce Springsteena. Tentokrát do všeho zatáhl i poraženou soupeřku z loňských prezidentských voleb Kamalu Harrisovou či další slavné osobnosti.
Mirka Dopitu a Jaromíra Soukupa jsme svého času mohli vnímat jako soky v souboji o přízeň Agáty Hanychové. Uspěl první jmenovaný, který se tak momentálně může veřejně povyšovat nad toho druhého.
Velmi smutnou zprávu v pondělí oznámil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Ve věku 48 let tragicky zahynul meteorolog Jan Šrámek, jehož mohli znát i televizní diváci z České televize.
Legendární Ladislav Kerndl oslavil v minulém týdnu kulaté 80. narozeniny a jeho neméně slavná dcera Tereza se postarala o to, aby se na jubileum nezapomnělo.
Česko dnes čeká předposlední zápas ve skupinové fázi letošního mistrovství světa s vědomím, že by do dějiště šampionátu přece jen mohla dorazit ještě jedna posila ze zámořské NHL. V noci totiž opustil Stanley Cup tým s českým hokejistou v kádru.
Jiří Krampol oslaví za necelé dva měsíce 87. narozeniny, ale pokročilý věk nevnímá jako jedinou příčinu častých zdravotních potíží, které ho trápí. Někdejší velký sportovec se domnívá, že zásadní roli sehrála jedna konkrétní věc.
Jiří Bartoška prožil většinu života za dob společného československého státu, takže není divu, že zpráva o jeho smrti v minulém týdnu zasáhla i sousední Slovensko. Vzpomínku na hereckého kolegu a prezidenta karlovarského filmového festivalu připojila i Magda Vášáryová.
Bývalému americkému prezidentovi Joeu Bidenovi byla diagnostikována agresivní forma rakoviny prostaty s metastázemi v kostech. Informovala o tom BBC s odvoláním na prohlášení jeho kanceláře.
Agáta Hanychová tvrdí, že dostala kudlu do zad, ale nechce říct, kdo ji měl zradit. Jen jedno je jisté. Spolehnout se prý může jen na členy rodiny. Fanoušci se proto domnívají, že kamarádku zklamala Ornella Koktová. Co se mělo stát?
Proměnlivé bude počasí během dalšího květnového pracovního týdne, který právě začíná. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Dnešek a dny před víkendem mají být chladnější, uprostřed týdne se přechodně oteplí.
V ZOO Praha proběhl další velký nábor dárců kostní dřeně. Na akci pořádané Českým registrem dárců krvetvorných buněk a Nadačním fondem Kapka naděje oznámil Lukáš Přibyl, tatínek malé Madlenky, novinky o léčbě jeho dcery. Příběh malé pacientky s aplastickou anémií vzbudil před dvěma měsíci velký zájem veřejnosti a jen do Českého registru dárců krvetvorných buněk tak nově vstoupilo více než 8 800 potenciálních dárců kostní dřeně.