Stavebnictví se vrátilo k růstu, průmyslová výroba oproti září klesla

Stavební výroba v Česku se v říjnu vrátila k růstu, meziročně reálně vzrostla o jedno procento a meziměsíčně byla vyšší o 1,8 procenta. V září stavební produkce zaznamenala po revizi meziroční pokles 2,9 procenta. V říjnu se dařilo především pozemnímu stavitelství, tedy stavbám budov, meziročně stouplo o 1,2 procenta.

Ilustrační fotografie.

Produkce inženýrského stavitelství, kam spadá budování cest nebo telekomunikačních a energetických sítí, vzrostla o 0,4 procenta. Dnes o tom informoval Český statistický úřad (ČSÚ).

"Stavební produkce v říjnu meziročně i meziměsíčně vzrostla a tahounem růstu bylo pozemní stavitelství. Inženýrské stavby nepatrně překonaly úroveň října minulého roku a ve srovnání se zářím zaznamenaly mírný meziměsíční růst," uvedl ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky Radek Matějka.

Stavební úřady v říjnu vydaly 7178 stavebních povolení, což je meziročně o 6,5 procenta méně. Orientační hodnota těchto staveb dosáhla 38,2 miliardy korun a ve srovnání se stejným obdobím loňského roku vzrostla o 11,1 procenta.

Zahajování bytové výstavby je podle vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby Petry Cuřínové dále v útlumu. Počet zahájených bytů meziročně klesl o 27,7 procenta na 2598 bytů. "Klesá zejména počet zahájených bytů v bytových domech, ale ani rodinné domy se aktuálně příliš nepovolují, a to napříč všemi kraji," podotkla Cuřínová. Počet dokončených bytů v říjnu meziročně klesl o 0,6 procenta na 3341 bytů.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců ve stavebnictví se meziročně zvýšil o jedno procento, jejich průměrná hrubá měsíční mzda meziročně stoupla o 11,3 procenta.

Průmyslová výroba zpomalila meziroční růst na 3,1 procenta

Průmyslová výroba v Česku letos v říjnu meziročně stoupla o 3,1 procenta, růst však zpomalil ze zářijových 8,3 procenta. Vliv na výsledky měla výroba aut, která stála také za meziměsíčním poklesem produkce o 3,7 procenta. Hodnota nových zakázek se meziročně zvýšila o 18,1 procenta, proti září objednávek ubylo. Čísla dnes na svém webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Za říjnovým meziročním růstem průmyslu byl výhradně vývoj ve výrobě motorových vozidel, u které se stejně jako v předchozích dvou měsících projevilo srovnání s nízkými čísly před rokem, uvedl ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Radek Matějka. "Tak, jak produkce automobilek zásadně pomohla udržet meziroční růst průmyslu, ovlivnila i meziměsíční pokles. V říjnu se totiž opět začaly v tomto odvětví objevovat dílčí problémy se zásobováním některými komponenty," dodala vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ Veronika Doležalová.

V návaznosti na meziroční růst výroby aut se podle ČSÚ v říjnu zvýšila poptávka po elektrotechnické produkci, zejména po osvětlovacích zařízeních. Dařilo se také výrobě chladicích a klimatizačních zařízení, uvedli statistici. "Za pětinovým poklesem v odvětví výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu stály odstávky v jaderných elektrárnách a dále výrazně nižší spotřeba plynu způsobená především mimořádně teplým počasím v kombinaci se šetřením," dodali.

Nové zakázky ze zahraničí se v říjnu meziročně zvýšily o 15,1 procenta, z tuzemska vzrostly o 24,6 procenta. Nové zakázky v meziročním srovnání ubyly v říjnu jen v hutnictví a slévárenství, kde se podle ČSÚ v poslední době projevuje vysoká energetická náročnost tohoto odvětví. Meziměsíčně se hodnota nových zakázek naopak mírně snížila, pokles zaznamenala většina sledovaných odvětví.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců v průmyslu se v říjnu meziročně snížil o 0,3 procenta. Jejich průměrná hrubá měsíční mzda vzrostla o 8,6 procenta.

Témata: stavebnictví | průmysl

V ČR loni ubylo 1300 živnostníků, předtím jich přibývalo

27.01.2023 10:18 V loňském roce ubylo v ČR 1300 živnostníků, v předchozích letech se přitom jejich počet zvyšoval. V…

Většina kadeřnictví a kosmetických služeb s novým rokem zvýšila ceny

26.01.2023 16:33 Většina kadeřnictví a kosmetických služeb s novým rokem zvýšila ceny, a to v průměru o desetinu.…

Energetici: Ceny energií se už nevrátí na předkrizovou úroveň

26.01.2023 13:29 Ceny energií se i přes současné zlevňování na trhu už nevrátí na svou předkrizovou úroveň. V…

Ministerstvo financí zhoršilo výhled české ekonomiky

26.01.2023 12:08 Ministerstvo financí očekává v letošním roce pokles hrubého domácího produktu (HDP) o 0,5 procenta.…

OSN: Růst globální ekonomiky letos zpomalí na 1,9 procenta

25.01.2023 19:39 Růst globální ekonomiky v letošním roce zpomalí na 1,9 procenta z odhadovaných tří procent loni.…

Obchod EU s Ruskem se kvůli invazi výrazně propadl

25.01.2023 12:18 Hodnota dovozu produktů a surovin z Ruska do zemí Evropské unie do září loňského roku kvůli…

Americké ministerstvo spravedlnosti žaluje Google kvůli monopolu v oblasti…

24.01.2023 21:56 Americké ministerstvo spravedlnosti dnes podalo žalobu na internetového giganta Google. Společnost…

Škoda loni vyrobila 780 tisíc aut, meziročně o 22 tisíc méně

24.01.2023 12:27 Škoda Auto loni celosvětově vyrobila téměř 780.000 vozů, což je o 22.000 aut méně než v předchozím…

Důvěra v ekonomiku je nejvyšší od srpna, stoupla u podniků i domácností

24.01.2023 09:46 Důvěra v českou ekonomiku je nejvyšší od loňského srpna. Takzvaný souhrnný indikátor důvěry v lednu…

Jen Česku se z celé EU ve třetím čtvrtletí zvýšil státní dluh

23.01.2023 13:42 Česká republika je jednou zemí Evropské unie, která loni ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšila…

Související:

Nejnovější