Válka na Ukrajině trvá už 100 dní. Ruská invaze si vyžádala tisíce životů vojáků i civilních obyvatel, zdecimovala ukrajinská města a vyhnala z domovů miliony lidí. Přestože Rusko od začátku invaze tvrdí, že se nezaměřuje na civilní cíle, zprávy ukrajinských i zahraničních médií hovoří o opaku.
Při ruských útocích na Mariupol zemřelo podle tamního starosty nejméně 21.000 obyvatel. Zděšení ve světě vyvolala zvěrstva, která podle médií spáchali ruští vojáci ve městě Buča u Kyjeva. OSN v květnu evidovala na Ukrajině přes 3380 civilních obětí.
Kyjev tvrdí, že na Ukrajině od února zemřelo také téměř 31.000 ruských vojáků, což by byl asi dvojnásobek oficiálních ztrát Sovětského svazu za devět let války v Afghánistánu. Podobné údaje ovšem nelze ověřit. O celkových ztrátách mezi ukrajinskými armádními příslušníky obě válčící strany mlčí.
Rusko po více než třech měsících války kontroluje zhruba pětinu ukrajinského území, řekl ve čtvrtek ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Vedle velké části Doněcké a Luhanské oblasti na východě země jde také například o město Cherson na jihu a jeho okolí. Ruská vojska se nyní snaží o získání úplné kontroly nad Luhanskou oblastí a tvrdé boje se aktuálně odehrávají ve městě Severodoněck.
Válka na Ukrajině, která má na 44 milionů obyvatel, vyvolala největší migrační krizi v Evropě od druhé světové války. Podle OSN invaze vyhnala z domovů přes 14 milionů lidí.
Podle dnes zveřejněných dat ministerstva vnitra byla v Česku udělena dočasná ochrana 363 295 uprchlíkům z Ukrajiny, ve čtvrtek jich přibylo 893. Cizinecké policii se přihlásilo více než 277 tisíc osob, dalších 2686 jen za včerejší den. Hlásit se nemusí děti do 15 let, kterých je mezi uprchlíky asi třetina.
Ukrajinci v Severodoněcku vlákali Rusy do pasti, tvrdí poradce
Ukrajinští obránci v Severodoněcku vlákali ruské jednotky do pasti a nyní podnikají protiútoky. Uvedl to poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Oleksij Arestovyč. Blíže neupřesněné vojenské úspěchy ve východoukrajinském městě zmínil také prezident Volodymyr Zelenskyj. Situaci na místě nelze kvůli aktivním bojům nezávisle ověřit.
Ruská armáda po předchozím mohutném ostřelování vstoupila koncem minulého týdne do Severodoněcku, který slouží jako prozatímní administrativní centrum z velké části okupované Luhanské oblasti. Podle Kyjeva se ruským jednotkám podařilo ovládnout již zhruba 80 procent města.
"Vlákali jsme ruské vojáky do pasti v Severodoněcku tím, že jsme předstírali, že se města vzdáváme. Ruské velení je nyní v šoku. Už ohlásili dobytí SD (Severodoněcku), když naše vojska zahájila tvrdý protiúder a nyní cupují moskevské soudruhy na kusy, navzdory jejich letecké a dělostřelecké převaze," uvedl Arestovyč na facebooku.
Prezident Zelenskyj ve svém pravidelném poselství ve čtvrtek večer uvedl, že ukrajinské síly v Severodoněcku - nejzazší výspě ukrajinské obrany na donbaské frontě - zaznamenaly "určité úspěchy". Je však podle něj příliš brzy na to, aby se o nich dalo veřejně hovořit. Gubernátor Luhanské oblasti Serhij Hajdaj sdělil, že "Severodoněck se drží a má šanci na rychlé osvobození".
Rusové jsou podle Kyjeva demoralizovaní, velení prý odkládá rotaci
Ruské jednotky kontrolují většinu východní části ukrajinského Severodoněcku, boje pokračují v centru města, uvedl ráno generální štáb ukrajinské armády. Rusové se podle ukrajinské strany s dělostřeleckou podporou snaží útočit také na vesnice v okolí Severodoněcku, nejsou prý ale úspěšní. Podle Kyjeva jsou navíc ruští vojáci demoralizovaní, protože velení stále odkládá jejich rotaci pryč z míst bojů. Do akcí proti nepříteli se prý proto příliš nechtějí pouštět.
Americký Institut pro výzkum války (ISW) uvádí, že ruské síly jsou nyní vázány u Severodoněcku, a proto jen pomalu postupují na Slavjansk v Doněcké oblasti. Pokud Rusové získají dvojměstí Severodoněck i Lysyčansk, využijí tento dílčí úspěch k tomu, aby oznámili, že "osvobodili" celou Luhanskou oblast. Pak se zaměří se Doněckou oblast. ISW ovšem poukazuje, že dostat se přes řeku Severní Doněc s cílem obklíčit dvouměstí Severodoněck-Lysyčansk bude pro ruské síly obtížné.
Severodoněck, který je spolu se sousedním Lysyčanskem posledním městem v Luhanské oblasti kontrolovaným Ukrajinou, je v posledních dnech dějištěm tvrdých bojů. Podle dnešní zprávy britské vojenské zpravodajské služby Rusové drží pod kontrolou 90 procent území Luhanské oblasti a zcela zřejmě ji ovládnou během dvou týdnů. Rusko těchto taktických úspěchů dosahuje za cenu vysokých ztrát a díky soustředění sil jen na jedné části území zasaženého jeho vojenským tažením, uvádějí britští zpravodajci.
Ruská invaze na Ukrajinu začala 24. února, dnes tedy pokračuje stým dnem. Britská vojenská rozvědka zhodnotila, že Rusku se nepodařilo dosáhnout jeho původního cíle ovládnout Kyjev a centrum ukrajinské vlády. "V porovnání s původním plánem se (Rusům) nepodařilo dosáhnout ničeho z původního plánu," stojí ve zprávě rozvědky. "Aby Rusko dosáhlo nějakého úspěchu, bude muset nasadit velké množství vojáků a vybavení, a zřejmě mu to potrvá značnou dobu," píše se v ní.
Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Rusové ovládají pětinu území země. Nicméně ISW s odvoláním na Ukrajinské centrum odporu uvádí, že okupační úřady mají problém zavést v těchto regionech kontrolu nad tamní společnosti. Ruská okupační správa existuje prý "jen na papíře".
Nepříjemně se mohli cítit cestující v letounu aerolinek Turkish Airlines, který musel v sobotu opakovat přistání na Ruzyni. Šlo o spoj z Istanbulu do Prahy. Všechno naštěstí dobře dopadlo, ačkoliv se podle svědectví odehrálo pořádné drama.
Českou hudbu zasáhla na konci uplynulého víkendu smutná zpráva. Ve věku 101 let zemřela uznávaná varhanice Alena Štěpánková-Veselá, někdejší rektorka Janáčkovy akademie múzických umění, která byla celý život neodmyslitelně spjatá s Brnem.
Jiří Bartoška si uměl užívat života, což bylo každý rok asi nejvíce patrné na karlovarském filmovém festivalu. Jeho dlouholetý prezident si rok před svou smrtí, která nastala ve čtvrtek 8. května, pořídil za pořádný balík nemovitost v úplně jiném kraji, kde byste lázeňské město hledali marně.
Dara Rolins po padesátce září štěstím a dokonce se těší na první svatbu. Před časem se totiž zasnoubila s bývalým českým fotbalovým reprezentantem Pavlem Nedvědem. Jaký je recept hvězdného československého páru na lásku?
Květen bude na českém území nadále chladný a srážkově velmi chudý i v tomto týdnu, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti X. Teplejší bude začátek týdne, v jeho druhé polovině se ochladí.
Veronika Žilková o uplynulém víkendu dost nepříjemně překvapila své fanynky, které jsou zvyklé cvičit pod jejím vedením. Slavná herečka má totiž naordinovaný klidový režim. Poměrně netradičním způsobem totiž přišla ke zranění dolní končetiny.
Česko na uplynulý týden jen tak nezapomene, protože odešel jeden z nejoblíbenějších českých herců. Dlouholeté přátelství pojilo zesnulého Jiřího Bartošku s kolegyní Dagmar Havlovou. Jak bývalá první dáma prozradila, znali se přes půlstoletí.
Příští víkend bude podle meteorologů z ČHMÚ.cz panovat typicky jarní počasí.
Tři roky po tragické nehodě na natáčení westernu Rust se Hilaria Baldwin rozhodla promluvit naplno o tom, jak hluboce tato událost zasáhla jejího manžela Aleca Baldwina – nejen psychicky, ale i fyzicky. V nově vydaných memoárech s názvem Manual Not Included popisuje chvíle plné zoufalství a obav o jeho život.
Jeremy Clarkson, známý moderátor pořadů jako Top Gear, a nyní také populární farmář, odhalil, co čeká jeho úspěšný pořad Clarksonova farma, jehož pátá řada je již natočena. Zároveň přiznal, že čelí vážným zdravotním problémům, včetně přetrvávajících bolestí zad, které označil za natolik vážné, že by mohly být i rakovinového původu.
Zatímco oblíbený moderátor a zpěvák Leoš Mareš (49) se už začátkem letošního roku stáhl z veřejného života na sociálních sítích a rozhodl se pro „tvůrčí volno“, jeho manželka Monika Marešová (44) naopak zůstává aktivní. Pravidelně sdílí střípky ze svého soukromí a nyní odhalila, kde s manželem a dcerou strávili poslední dny.
Britská princezna z Walesu Kate Middleton se dočkala neobvyklé a dojemné pocty. Královská zahradnická společnost (Royal Horticultural Society – RHS) oznámila, že nově vyšlechtěná odrůda růže ponese jméno Catherine’s Rose. Tento výjimečný květ má nejen okouzlující vzhled a vůni, ale také hluboký symbolický význam – připomíná osobní boj princezny s rakovinou a podpoří pacienty prostřednictvím charitativních příspěvků.