Stoltenberg řekl, že je načase dokončit vstup Finsko a Švédska do aliance

Jens Stoltenberg
Jens Stoltenberg, foto: NATO
ČTK 3. listopadu 2022 19:03
Sdílej:

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg dnes na tiskové konferenci s tureckým ministrem zahraničí Mevlütem Çavuşogluem řekl, že nastal čas, aby se Švédsko a Finsko staly plnohodnotnými členy aliance. Informovala o tom agentura Reuters. Šéf NATO uvedl, že obě severské země splnily požadavky, jaké na ně Turecko kladlo.

"Je načase přivítat Finsko a Švédsko jako plnohodnotné členy NATO," řekl Stoltenberg. "V těchto nebezpečných časech je ještě důležitější dokončit jejich vstup (do aliance), zabránit nějakému nedorozumění nebo mylné kalkulaci v Moskvě," dodal. V pátek Stoltenberga v Turecku ještě čeká schůzka s prezidentem Recep Tayyipem Erdoganem.

Švédsko a Finsko požádaly o vstup do NATO v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu. Narazily ale na odpor Turecka, které je viní z podpory kurdských skupin, jež Ankara pokládá za teroristické. Stoltenberg dnes připomněl, že Finsko a Švédsko posílily spolupráci s Ankarou v boji proti terorismu a že přibylo případů extradice do Turecka.

Agentura DPA uvádí, že Çavuşoglu byl po schůzce se Stoltenbergem zdrženlivější a řekl, že kroky ohledně potírání terorismu, které doposud Švédsko a Finsko podnikly, ještě nejsou dostatečné. Turecký prezident Erdogan v uplynulých týdnech opakovaně vyhrožoval, že by Turecko přijetí dvojice skandinávských zemí do NATO mohlo blokovat. Ke vstupu do aliance jim stále chybí také souhlas Maďarska.

Stalo se
Světové celebrity
Thomas Markle

Thomas Markle v nemocnici bojuje o život. Meghan se mu o letech ozvala

Vévodkyně ze Sussexu, Meghan Markle, se spojila se svým otcem, Thomasem Marklem, který bojuje o život poté, co mu musela být amputována noha. Markle byl na začátku tohoto týdne převezen do nemocnice, kde mu z důvodu krevní sraženiny, kvůli níž mu zčernala noha, musela být provedena život zachraňující operace.

Světové celebrity
Král Karel III.

Karel III. už chystá letošní vánoční projev. Podle expertů bude dojemný!

Britský král Karel III. se připravuje na svůj v pořadí již čtvrtý vánoční projev, který se stal téměř stoletou tradicí na Boží hod v 15:00. Podle královských expertů není tato úloha nikdy lehká a očekává se, že projev bude obsahovat upřímnou a dojemnou výzvu k národu a Společenství. Královský komentátor Richard Palmer se domnívá, že král se dotkne mnoha zásadních témat, která hýbala uplynulým rokem.

Počasí
Podzimní počasí

Jak bude po víkendu? Teplejší počasí v prosinci si už nejde představit

Druhý prosincový týden přinese do Česka výrazné oteplení, kdy denní maxima na několik dní překročí deset stupňů nad nulou. Vyplývá to z aktuální předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

České celebrity
Agáta Hanychová

Nejhorší zkušenost. Agáta Hanychová prozradila, co se stalo

Jako maminka má Agáta Hanychová největší trápení s nejmladší dcerou Rozárkou. Dlouho totiž vedla spory ohledně rozdělení péče o holčičku s jejím otcem Jaromírem Soukupem. Nyní se ale odehrálo úplně jiné drama. Rozárka totiž musela k lékaři.