Středeční vražda dvou lidí u gaybaru v Bratislavě bude vyšetřována jako čin z nenávisti pro domnělou nebo skutečnou sexuální orientaci obětí, nelze ovšem vyloučit ani změnu kvalifikace skutku na teroristický trestný čin. Novinářům to dnes řekl šéf elitní policejní složky Ľubomír Daňko. Potvrdil, že 19letý střelec byl nalezen mrtev, pravděpodobně spáchal sebevraždu.
Z dosavadního vyšetřování podle policie nevyplývá, že by se útočník s oběťmi znal. U baru, kde se scházejí lidé jiné než heterosexuální orientace, zastřelil dva muže ve věku 23 a 26 let, 28letou ženu postřelil do nohy. Použil zbraň s laserovým zaměřováním, kterou měl v legální držbě jeho příbuzný; podle médií je vlastníkem zbraně otec střelce.
Střelec z místa zločinu uprchl do svého bydliště, ze kterého pak odešel. Sebevraždu pravděpodobně spáchal jinou zbraní; jeho tělo ve čtvrtek ráno našel svědek, který přivolali policii. Podle policejního viceprezidenta Branka Kišše policie ve spolupráci s civilní tajnou službou SIS zjistila totožnost útočníka tři a půl hodiny po útoku a byla mu na stopě.
Elitní prokurátor Daniel Lipšic na tiskové konferenci doplnil, že rodiče střelce neoznámili policii čin svého syna, byť o něm věděli. Syn zanechal doma dopis na rozloučenou a v minulosti trénoval střelbu na střelnici.
Podle slovenských médií útočník před střelbou zveřejnil na sociální síti například manifest proti Židům a komunitě LGBT+, ve kterém vyzýval k násilí proti těmto skupinám. Tweetoval také po útoku. Dříve se fotil nejen u zmíněného baru, ale i u obytného domu, ve kterém bydlí slovenský premiér Eduard Heger. Právě na základě zmíněného manifestu a zkoumání dalších důkazů budou vyšetřovatelé zvažovat změnu právní kvalifikace skutku na teroristický trestný čin.
Dav lidí přišel v Bratislavě uctít oběti střelby u gaybaru
Dav lidí dnes v Bratislavě uctil oběti středeční střelby, při které 19letý mladík u gaybaru zastřelil dva muže a jednu ženu postřelil. Pietní akce u baru Tepláreň (Teplárna) a následného průvodu na shromáždění za odsouzení nenávisti vůči komunitě LGBT+ se zúčastnili také prezidentka Zuzana Čaputová, premiér Eduard Heger a další politici. Podle listu Sme se v centru metropole sešlo nejméně 20.000 lidí. Motivem činu byla podle policie nenávist vůči lidem jiné než heterosexuální orientace. Čaputová se v projevu omluvila LGBT+ komunitě za to, že společnost nedokázala ochránit jejich blízké.
Účastníci akce odpoledne zaplnili ulici, která vede od historického centra Bratislavy kolem zmíněného baru k Bratislavskému hradu a budově parlamentu. Na místě tragédie mnoho lidí zapalovalo svíčky a kladlo květiny. Následně se vydali na nedaleké náměstí na shromáždění. Podobné akce byly svolány i do dalších měst na Slovensku a také v České republice.
"Promiňte, mrzí mě, že naše společnost nedokázala ochránit vaše blízké. Promiňte, že někteří z vás se nemůžou na Slovensku cítit bezpečně. Mrzí mě, že jako lidé z komunity LGBTI se stále cítíte na Slovensku nepřijati. Patříte sem, jste pro naši společnost hodnotní," řekla Čaputová v projevu na shromáždění.
Místopředseda Evropského parlamentu (EP) Michal Šimečka z pódia ohlásil iniciativu, aby se EP zabýval zmíněným zločinem a vyzval slovenské úřady, aby zamezily projevům nenávisti vůči LGBT+ menšině.
Majitel baru Tepláreň Roman Samotný zase řekl, že oběti střelby se provinily jen tím, že se narodily jako LGBT+. "Kam jsme se to jako země dostali? Nenávist je normou. Vulgárnost je každodenní součástí našich slovníků," řekl.
Prezidentský palác vyvěsil na znamení úcty k obětem střelby a jako symbol solidarity s komunitou LGBT+ duhovou vlajku, symbol sexuálních menšin.
Iniciativa Inakosť, která v zemi hájí práva lidí jiné než heterosexuální orientace, označila střelbu se dvěma mrtvými za skutek, který nemá v dějinách komunity obdoby .
Zmíněná pietní akce, následný průvod a shromáždění ve slovenské metropoli jsou patrně největšími svého druhu od vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně v roce 2018.
Ben Cristovao (38) rozzářil centrum Karlových Varů nejen svým koncertem, ale i nečekaným nočním výstupem. V rámci akce Mattoni Life Bar odehrál u Vřídla energické vystoupení, které přilákalo tisíce nadšených fanoušků. Letní atmosféra, dobrá nálada a společné vystoupení s Adamem Mišíkem vytvořily na kolonádě nezapomenutelný večer.
Po devíti letech vztahu oznámili Katy Perry a Orlando Bloom definitivní rozchod. Potvrdili tak spekulace, které v posledních měsících vířily sociálními sítěmi i titulními stránkami bulvárních médií. Dvojice, která vychovává čtyřletou dceru Daisy, uvedla, že jejich vztah se v posledních měsících transformoval především na roli společných rodičů.
Když jde o sportovní rivalitu, princ William a princezna Kate se rozhodně nešetří. A jak se zdá, pokud se manželé utkají v tenisu, výsledek bývá jasný: vítězkou je téměř vždy Kate Middleton.
Sharon Osbourne zveřejnila znepokojivou zprávu o zdravotním stavu svého manžela Ozzyho Osbourna v době, kdy se kapela Black Sabbath připravuje na svůj definitivně poslední koncert. Legendární průkopníci metalové hudby naposledy vystoupí dnes na stadionu Villa Park v Birminghamu.
Na červený koberec karlovarského festivalu dorazila skutečná hollywoodská legenda. Osmiletý oscarový herec Michael Douglas vystoupil z tmavého vozu v bílé košili, béžovém saku a černých džínách – a okamžitě zaujal svou přirozeností i energií.
Britský princ Harry je podle královské komentátorky Esther Krauke „zcela pod pantoflem“ své manželky Meghan Markle, a podle ní si to dobře uvědomuje i jeho otec, král Karel III. Komentátorka se tak vyjádřila k dalším výrokům a spekulacím, které se opět vynořily ohledně vztahu Sussexů a britské královské rodiny.
Bývalá česká topmodelka Hana Soukupová (39), kterou si mnozí pamatují jako „nahou dívku z reklamy na minerálku“, prožívá zásadní životní obrat. Po téměř dvaceti letech skončilo její manželství s americkým investorem Drewem Aaronem. Rozvod je už nějakou dobu uzavřený, ale rozdělení společného jmění vyvolalo pozornost – ve hře je totiž majetek v hodnotě přes půl miliardy korun.
Slavnostní zahájení Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech letos poprvé proběhlo bez Jiřího Bartošky, jehož přítomnost neodmyslitelně patřila k předchozím ročníkům. První večer se tak nesl nejen ve znamení filmového lesku a noblesy, ale především v duchu vzpomínky na charismatického prezidenta festivalu. Přesto – nebo možná právě proto – večer nabídl silné emoce, módní kreace i nečekané momenty.
Po více než čtyřiceti letech služby u policie se Jaroslav Černý (65), bývalý velitel pražské zásahové jednotky, rozhodl ohlédnout za svou kariérou v knize spisovatele Mirka Vaňury Ve znamení štíra. Vzpomínky zkušeného policisty nabízí nejen pohled do zákulisí zásahových operací, ale především řadu nečekaně lidských a často humorných historek s českými celebritami, mezi nimiž nechybějí Karel Gott či Hana Zagorová.
Americká zpěvačka Katy Perry a britský herec Orlando Bloom potvrdili, že se rozešli. Po téměř deseti letech vztahu a šesti letech od zasnoubení nyní pár vydal společné prohlášení, v němž oznámil, že se nadále budou soustředit na společnou výchovu své čtyřleté dcery Daisy Dove.
Česko sužovala v tomto týdnu tropická epizoda, chladno nebude ani o víkendu. Po dnech volna má však následovat výrazné ochlazení. Teploty spadnou i o více než deset stupňů, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
V Karlových Varech začal 59. ročník Mezinárodního filmového festivalu. Po letech na něm chybí jeho dlouholetý prezident Jiří Bartoška, který počátkem května zemřel ve věku 78 let. Už dnes dorazili první hvězdní hosté, konkrétně americký herec Peter Sarsgaard a jeho lucemburská kolegyně Vicky Krieps. Oba si převzali Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary.