Chudší země v rozvojovém světě potřebují do roku 2030 každoročně investice ve výši kolem dvou trilionů dolarů (48,5 bilionu korun), aby dokázaly efektivně snižovat emise skleníkových plynů a vyrovnat se s důsledky klimatických změn. K těmto číslům došli ekonomové ve své zprávě vypracované pro klimatický summit OSN, napsal list The Guardian.
Chudší země potřebují finanční zdroje na to, aby mohly přejít od fosilních paliv k čistším zdrojům energie a řešit problémy, které klimatická změna už způsobila nebo do budoucna způsobí. Podle autorů studie by měl do těchto zemí každoročně nejméně jeden trilion dolarů proudit od vlád bohatších států, soukromých investorů a rozvojových bank. Zbytek by měly tyto země získat ze svých veřejných zdrojů i ze soukromého sektoru. V současnosti se roční investice do ekonomik rozvojových zemí pohybují v řádu 500 miliard dolarů (12 bilionů korun).
Jedním z hlavních autorů stostránkové zprávy, kterou si objednaly britská a egyptská vláda, je ekonom Nicholas Stern, který se dlouhodobě věnuje ekonomickým souvislostem globálního oteplování.
"Bohaté země by si měly uvědomit, že investovat do klimatických opatření na rozvíjejících se trzích a v rozvojových zemích je v jejich vlastním zájmu a jde také o otázku spravedlnosti, pokud vezmeme v úvahu dalekosáhlé dopady vysokých emisí v současnosti i v minulosti," uvedl Stern.
"V příští dekádě zaznamenají největší rozšíření energetické infrastruktury a růst spotřeby rozvojové země. Pokud zůstanou závislé na fosilních palivech a emisích, pak se svět nebezpečným změnám klimatu nevyhne, což bude znamenat zkázu pro miliardy lidí nejen v chudých, ale i v bohatých státech," dodal.
Daniela Brzobohatá (za svobodna Písařovicová) se vyrovnává s dramatickým zvratem v osobním životě. V takové chvíli může přijít vhod, když má člověk hodně práce. A sympatická moderátorka právě přijala jednu zajímavou nabídku.
Kauza kolem Ornelly Koktové a jejího manžela Josefa sice v posledních dnech trochu vyšuměla, ale chování páru k dětem i tak odsoudila řada slavných osobností. Jednou takovou byla Veronika Arichteva. Proč se rozhodla vystoupit?
Policie dnes zveřejnila video, které zachycuje útěk muže podezřelého z úterní krádeže lebky svaté Zdislavy z kostela v Jablonném v Podještědí. Obrátila se také na další svědky, konkrétně na řidiče, kteří by mohli poskytnout záznamy z palubních kamer. Vyšetřování případu pokračuje.
Daru Rolins můžeme směle označit za světoběžnici, protože se na sociálních sítích často hlásí z nejrůznějších koutů světa. Se současným snoubencem Pavlem Nedvědem si navíc staví druhý domov v Itálii. A na cestách na Apeninský poloostrov se rozhodně nešetří.
Čeští hokejoví fanoušci už netrpělivě vyhlížejí zítřejší večer. Národní tým totiž vstoupí do letošního mistrovství světa, které je posledním pro úspěšný realizační tým vedený Radimem Rulíkem. Dokážou hokejisté navázat na zlatý úspěch z předloňské Prahy?
Ondřej Brzobohatý a Daniela Písařovicová oznámili rozpad manželství co možná nejstručnějším způsobem. Dali tak prostor k tomu, aby se řešilo, za jakých okolností k rozchodu došlo. Kdo komu oznámil, že nechce ve vztahu pokračovat?
Agáta Hanychová se rozhodla pro zásadní změnu v projektu, který ji zaneprázdňuje asi ze všech nejvíce. Je však otázkou, co tomu řeknou holčičky, jak Agáta říká svým fanynkám. Jde totiž o změnu, která někoho může podráždit.
V Česku se tento týden ochladilo a na řadě míst také dost zapršelo. Předpověď navíc počítá s dalšími srážkami. Morava a hlavně Slezsko se o víkendu dočká dalšího deště, místy i vydatného, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Lokálně může spadnout až 70 milimetrů.
Princezna Kate se v úterý vydala z Velké Británie do zahraničí. Samozřejmě se to v jejím životě neděje poprvé, přesto je to tentokrát výjimečné. Jde totiž o první oficiální cestu od chvíle, kdy se poprala s vážnou nemocí.
Londýn se dnes oděl do slavnostního, když král Karel III. a královna Camilla společně zahájili nový rok britského parlamentu. Tradiční státní otevření parlamentu doprovázela mimořádná přehlídka historických klenotů, které podtrhly význam této události. Královský pár dorazil z Buckinghamského paláce k Westminsterskému paláci v historickém kočáru Irish State Coach, který v minulosti sloužil i královně Alžbětě II.
Představitel legendárního Kevina McCallistera, Macaulay Culkin, se v emotivním rozhovoru pro časopis Gentleman’s Journal vrátil k nedávnému úmrtí své filmové maminky Catherine O’Hary. Herečka, která se proslavila rolí Kate McCallisterové v komedii Sám doma, zemřela letos 30. ledna po krátké nemoci. Culkin přiznal, že ho její odchod hluboce zasáhl a že má pocit, jako by mezi nimi zůstalo něco nedořešeného.
Britská celebrita a bývalá modelka Katie Price se postarala o pořádný rozruch během svého úterního vystoupení v pořadu Good Morning Britain (GMB). Do studia měla dorazit i se svým novým manželem, podnikatelem Lee Andrewsem, ten se však k rozhovoru nedostavil. Absence vyvolala vlnu spekulací o tom, zda Andrews není zadržován úřady v Dubaji.