Představitelé Evropské unie nechali v pátek na závěr summitu v Praze bez odpovědi nespočet otázek a odložili konečné rozhodnutí o boji proti vysokým cenám energií na příští zasedání. Páteční setkání trvalo mnohem déle, než se předpokládalo, což ukazuje na hluboké rozpory mezi zeměmi ohledně toho, jak nejlépe snížit náklady na energie, a nepřineslo žádný konkrétní pokrok v řadě návrhů, včetně kontroverzního stropu pro ceny plynu, uvedl server Politico.
Technicky vzato byl summit pouze neformálním setkáním, což znamená, že vedoucí představitelé mohli uzavřít pouze předběžné rámcové dohody. Přetrvávající neshody v oblasti energetiky zdůraznily rozsah problému, před kterým evropští lídři stojí. A faktory, které zvyšují ceny, zatím nevykazují žádné známky zmírnění.
Předseda Evropské rady Charles Michel, který zasedání předsedal, obhajoval odvedenou práci a označil za užitečná neformální setkání, která jsou bez tlaku na to, že je nutné přijmout rozhodnutí. Podle něj umožňují zjistit, jaké jsou názory jednotlivých představitelů na různé citlivé otázky. Zatím se ale zdá, že jedinou shodou je, že je třeba najít dohodu, uvedl Politico.
Kvůli patové situaci se tak zřejmě nyní pozornost soustředí na formální summit lídrů EU, který se uskuteční 20. a 21. října. Evropská komise potvrdila, že před tímto setkáním předloží další návrhy. Členské země se tak budou zřejmě přetahovat o vliv.
Některé státy chtějí lidem vracet platby za plyn nad určitou cenu. Jiné chtějí jednoduše omezit cenu, kterou by země EU platily za nákup plynu. Další se snaží o kombinaci těchto nápadů, poznamenal server Politico.
Intenzivně se podle něj také diskutuje o tom, zda zvýšit společný dluh EU, aby se zmírnil spirálový růst cen energií pro lidi. Německý kancléř Olaf Scholz však tuto myšlenku na páteční tiskové konferenci zamítl a trval na tom, že mohou být stále přesměrovány dřívější prostředky EU na obnovu po pandemii nemoci covid-19. Jeho odmítnutí zřejmě rozladí ty, kteří kritizují rozhodnutí Berlína zřídit fond na pomoc s účty za energie, který bude mít k dispozici 200 miliard eur (4,9 bilionu Kč). Některé země si stěžují, že tento fond je skrytou státní pomocí, která destabilizuje jednotný trh bloku a nechává na holičkách chudší země.
Český premiér Petr Fiala, varoval, že je třeba dodržovat pravidla státní podpory a nelze mít pouze národní řešení. "Potřebujeme evropská řešení," řekl, nezmínil se však o Německu. Podobně se vyjádřila i předsedkyně Evropské komise, německá politička Ursula von der Leyenová.
Vystupňovala se také roztržka mezi Německem a Francií kvůli plynovodu MidCat. Ten by měl pomoci dodávat plyn z Pyrenejského poloostrova přes Francii do Německa a dále. Francie se proti projektu postavila a tvrdí, že by trvalo příliš dlouho, než by mohl pomoci zmírnit současnou krizi, a že by pouze udržoval závislost na fosilních palivech. Německo s časovým plánem nesouhlasí, a tvrdí, že by mohl pomoci zmírnit energetickou krizi v Evropě. Francouzský prezident Emmanuel Macron se na tiskové konferenci na otázku, zda se rozhovory mezi Francií a Německem do konce summitu posunuly, vyjádřil vyhýbavě. Ohledně plynovodu dodal, že nejde o spor mezi Francií a Německem, ale o otázku ekologie.
Ještě před energetickými otázkami se představitelé zabývali dalším ožehavým tématem, Ukrajinou. Prostřednictvím videokonference k představitelům v pátek promluvil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, když den předtím vystoupil před širším okruhem evropských státníků. Opět vyzval představitele EU, aby poslali Ukrajině více zbraní, což je pro země jako Německo a Francie, které čelí tlaku na zvýšení dodávek svých zbraní, choulostivé téma, píše Politico. Připomíná, že Michel v projevu na závěr summitu sice zdůraznil podporu EU Ukrajině, ale o plánu na zintenzivnění pomoci Kyjevu zaznělo jen málo podrobností. Von der Leyenová naznačila, že EU musí zvýšit svou finanční podporu. Toto téma je však v rámci EU rovněž citlivé a vyvolává napětí, protože země se přou o to, jak strukturovat finanční pomoc devět miliard eur (220 miliard Kč), kterou již unie Ukrajině slíbila.
Hudební svět zažil tento týden šokující odhalení. Podle nové biografie s názvem Love, Freddie měl legendární zpěvák skupiny Queen, Freddie Mercury, tajnou dceru, s níž udržoval úzký a milující vztah až do své smrti v roce 1991. Tuto dosud neznámou kapitolu Mercuryho života odhaluje renomovaná rocková biografka Lesley-Ann Jonesová, která získala přístup k obsáhlým osobním deníkům zpěváka.
Herec Richard Gere si i ve svých 75 letech naplno užívá života – nejen po boku rodiny, ale i pracovně. Tentokrát se však nepostavil před kameru, nýbrž za ni. Přijal roli producenta filmu Moudrost štěstí, který zachycuje životní příběh a duchovní poselství dalajlámy, jehož je Gere už desítky let oddaným studentem. „Dalajláma je natolik autentický, že ho nemůže hrát nikdo,“ vysvětlil s úsměvem.
Sedm let uplynulo v pondělí od velkolepé svatby prince Harryho a jeho manželky Meghan, která si výročí připomněla na sociálních sítích. Roky krásných vzpomínek má ostře sledovaný pár zachované ve fotkách, jak vévodkyně odhalila.
Nový film Karavan s Aňou Geislerovou v hlavní roli budí pozornost, protože je po desítkách let prvním českým filmem v soutěži na mezinárodním filmovém festivalu ve francouzském Cannes.
Andreu Pomeje na zahradě kousl její pes. Tak moc, že musela vyhledat odbornou lékařskou pomoc v nemocnici. Celá věc přitom mohla skončit mnohem hůř.
Americký prezident Donald Trump znovu rozvířil politické napětí, když na své sociální síti Truth Social obvinil známé osobnosti ze spáchání „nelegálního volebního podvodu“. Podle jeho tvrzení měly být některé z největších celebrit světa, včetně zpěvačky Beyoncé, zaplaceny za veřejnou podporu viceprezidentky Kamaly Harrisové, což Trump označil za „nelegální kampaňový příspěvek“.
Herec Alan Alda, známý především ze seriálu M*A*S*H, prozradil v rozhovoru pro časopis People, jak v devětaosmdesáti letech zvládá život s Parkinsonovou nemocí, kterou mu lékaři diagnostikovali v roce 2015. Přestože ho nemoc výrazně omezuje, neztrácí smysl pro humor a optimismus.
Česko v posledních dnech spekulovalo o tom, od koho dostala Agáta Hanychová pomyslnou kudlu do zad, jak se sama svěřila na sociální síti. Lidé měli jednu favoritku, přičemž se ukázalo, že odhady to byly správné.
Více než pět let již uplynulo od smrti nejslavnějšího českého zpěváka Karla Gotta. Slavík měl celkem čtyři dcery, které se teoreticky mohly ucházet o dědictví. Nejstarší z nich, Dominika, se nároku vzdala výměnou za jednorázovou výplatu. A trochu toho lituje.
V Česku se již vyskytlo první letošní tornádo, hurikány se mu naštěstí vyhýbají. Obavy z nich ale rostou v oblasti Atlantiku, zejména v USA. Letošní sezóna bude pravděpodobně nadprůměrně aktivní, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Na hlavním nádraží v Hamburku na severu Německa došlo k útoku nožem. Informovala o tom DW s odvoláním na policii a německá média. Nejméně šest lidí utrpělo vážná zranění. Vlaky nabírají zpoždění, některé spoje jsou zcela rušeny.
Hromadná nehoda s tragickými následky se stala v pátek před polednem na dálnici D10. Podle policie havarovalo celkem devět vozidel. Nejméně jeden člověk zemřel, další z účastníků havárie utrpěl zranění.