Svět bude dostatečně očkován až v roce 2024, míní britský ministr

Vakcína proti nemoci covid-19, ilustrační foto
Vakcína proti nemoci covid-19, ilustrační foto, foto: Pixabay
ČTK 28. července 2021 18:38
Sdílej:

Britský ministr zahraničí Dominic Raab dnes uvedl, že svět bude dostatečně proočkován nejdříve koncem roku 2024. Termín by prý ale bylo možné posunout už do poloviny roku 2022, pokud se ostatní země připojí k Londýnu a vakcíny chudším státům darují, uvedla s odvoláním na ministra agentura Reuters.

Ekonomicky silné země skupiny G7 se na červnovém summitu v Británii zavázaly, že v následujícím roce poskytnou miliardu vakcín proti covidu-19, buď přímo nebo prostřednictvím financování programu COVAX, který zajišťuje přístup k očkování převážně chudším zemím.

Británie, která slíbila 100 milionů dávek, dnes oznámila, že tento týden poprvé odešle devět milionů dávek proticovidové vakcíny od společnosti AstraZeneca. Až pět milionů dávek nabídne COVAXu, zbylé čtyři miliony daruje přímo Indonésii, Laosu či Malajsii.

"Víme, že svět bude při současném tempu dostatečně očkován až na konci roku 2024," uvedl Raab. "Rádi bychom toto datum posunuli do poloviny následujícího roku, což by výrazně změnilo situaci v nejvíce zasažených zemích," dodal ministr.

Raab dnes také upřesnil, že ze 100 milionů slíbených dávek poputuje 20 procent přímo zasaženým zemím a zbylých 80 procent bude věnováno programu COVAX.

"Víme, že nebudeme v bezpečí, dokud v něm nebudou i ostatní," poznamenal. "Je to v zájmu nás všech. Je to morální povinnost, ale zároveň je to v přímém zájmu Spojeného království, abychom se mohli otevřít a těžit z cestovního ruchu, ať už za pracovními nebo turistickými účely. Také se tím ochráníme před dalšími vlnami nových mutací koronaviru," dodal ministr.

Nákaza koronavirem se od roku 2019, kdy byla poprvé objevena v Číně, potvrdila ve více než 210 zemích a teritoriích. Podle americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) úřady registrují v souvislosti s onemocněním covid-19 téměř 4,2 milionu zemřelých.

Celosvětově bylo podáno 3,93 miliardy dávek, naočkováno je tedy zhruba 26,5 procenta celkové populace, uvádí JHU. Země a regiony s vysokými příjmy ale očkují asi 30krát rychleji než nejchudší státy. Program COVAX zatím daroval téměř 153 milionů dávek do 137 zemí. Světová zdravotnická organizace (WHO) upozornila, že k proočkování nejméně 70 procent celosvětové populace a skutečnému ukončení pandemie je potřeba 11 miliard dávek.

Stalo se
Světové celebrity
Princ Harry

Překvapivý krok prince Haryho: Snaží se usmířit s rodinou?

Princ Harry údajně plánuje pozvat krále Karla III. a prince Williama na další ročník Invictus Games, který se bude konat v červenci 2027. Podle britského tisku se jedná o snahu o zmírnění napětí v rodině. Termín ale zároveň připadá na 80. narozeniny královny Camilly – důležitou událost, která může účast členů královské rodiny zkomplikovat.

Počasí
Bouřka, ilustrační foto

Výstraha: Tropické počasí vystřídají silné bouřky, varují meteorologové

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal výstrahu před extrémně vysokými teplotami, které zasáhnou část území už v neděli a v pondělí, a zároveň upozorňuje na možnost výskytu velmi silných bouřek během pondělního dne.

Světové celebrity
Johnny Depp na červeném koberci v Karlových Varech. (27.8.2021)

Johnny Depp poprvé po letech promluvil o vztahu s Amber Heard

Herec Johnny Depp se po delší době vrátil k bolestné kapitole svého života – vztahu a následnému soudnímu sporu s herečkou Amber Heard. V rozhovoru pro britský list The Sunday Times promluvil neobvykle otevřeně o svém vnímání lásky, o manipulaci i o zradě blízkých lidí, kteří ho podle jeho slov během soudního procesu opustili.

Světové celebrity
Meghan Markleová

Lidé přitvrzují proti Meghan. Už mluví o ubohosti

Vévodkyně ze Sussexu, Meghan Markle, se opět stala terčem tvrdé kritiky po svém nedávném vystoupení v podcastu „Aspire with Emma Grede“. Během rozhovoru se jí moderátorka zeptala, zda by v životě udělala něco jinak. Meghan odpověděla stručně: „Ano, požádala bych lidi, aby říkali pravdu.“ Tato reakce však vyvolala vlnu negativních ohlasů, především ze strany britských médií a komentátorů.