Svět zažívá nejteplejší počasí v historii měření. Červenec lámal rekordy

Globální oteplování
Globální oteplování, foto: Pixabay
Pavel Dratva , ČTK 16. srpna 2021 06:30
Sdílej:

Letošní červenec byl nejteplejším měsícem, který planeta zažila za posledních 142 let. Se zjištěním přišli meteorologové a badatelé z amerického Národního úřadu pro oceány a atmosféru (NOAA). Mimořádně vysoké teploty v červenci zaznamenaly především Asie a Evropa.

"Červenec bývá nejteplejším měsícem roku, ale letošní červenec se překonal a stal se nejteplejším měsícem od doby, kdy se vedou záznamy," uvedl šéf NOAA Rick Spinrad. Teplotní rekord je podle něj dalším ze zneklidňujících dopadů, které mají změny klimatu na naši planetu.

Letošní červenec byl o zhruba jeden stupeň Celsia teplejší, než kolik činí průměr za celé 20. století. Průměrná teplota na celé planetě dosáhla 16,7 stupně Celsia.

Nadprůměrné teploty panovaly v červenci především v severní polovině zeměkoule, kde byly vyšší o 1,5 stupně Celsia, než průměr za 20. století. Asie zaznamenala nejteplejší červenec od doby, kdy se vedou záznamy, a v Evropě byl letošní červenec druhý nejteplejší. V severní Americe se letošní červenec stal šestým nejteplejším, velká vedra zasáhla hlavně Kanadu a část Spojených států.

Na začátku letošního roku průměrné teploty snižoval atmosférický jev La Niňa, uvedli meteorologové. Ten vede k nižším teplotám ve střední části Tichého oceánu. "Jeden měsíc sám o sobě tolik nevypovídá, ovšem jsme v roce, kdy se projevil jev La Niňa, a přesto jsme zaznamenali teplotní rekord," řekl agentuře AP profesor meteorologie na Illinoiské univerzitě Donald Wuebbles.

Teplotní rekord byl v červenci v posledních deseti letech překonán opakovaně. Stalo se tak v roce 2016 a pak v letech 2019 a 2020.

Stalo se
Světové celebrity
Katy Perry

Místo oslav kritika. Katy Perry za let do vesmíru sestřeluje veřejnost i celebrity

Mise společnosti Blue Origin, která vynesla do vesmíru šestici žen včetně několika slavných osobností, se původně prezentovala jako přelomový okamžik v historii komerčních letů. Namísto všeobecného nadšení ale událost vzbudila silnou kritiku ze strany odborníků, veřejnosti i mnoha známých tváří kulturního světa. Nejhlasitější z nich byla modelka a aktivistka Emily Ratajkowski, která celý podnik označila za pokrytecký a neekologický.

České celebrity
Alena Vránová

Alena Vránová i Vladimír Ráž měli jasno. Pyšná princezna skončila

Pyšná princezna patří k tradičním vánočním filmům, bez kterých si čeští diváci sváteční atmosféru už ani neumějí představit. Málokdo ale ví, že legendární pohádka z roku 1952 měla být původně natočena barevně a že na natáčení vznikla skutečná láska mezi hlavními představiteli.

České celebrity
Leoš Mareš

Jak to vlastně má Leoš Mareš? Promluvit museli i další

Leoš Mareš musí v posledních dnech vysvětlovat své vztahy se ženami. Objevily se totiž spekulace o jeho údajném vztahu s asistentkou, které moderátor odrazil. Teď se ale začalo řešit vyjádření jeho tchyně. Co pronesla paní Helena? 

České celebrity
Jiří Bartoška

Jiří Bartoška (†78) byl jeho prezidentem, ale ne otcem. Mezinárodní filmový festival odstartoval dříve, než se narodil

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary (MFF KV), známý v anglickém jazyce jako KVIFF, patří mezi nejvýznamnější kulturní události nejen v České republice, ale i v rámci střední a východní Evropy. Zařazen je do prestižní kategorie A, což jej řadí po bok nejuznávanějších světových festivalů v Cannes, Berlíně, Benátkách nebo Tokiu. Každoročně přiváží do západočeských lázní stovky filmových děl z celého světa a přitahuje pozornost médií, celebrit i tisíců návštěvníků.