Jochen Flasbarth, německý ministr pro rozvoj a jedna z klíčových postav probíhajícího summitu OSN o změně klimatu COP29, vyzval delegáty, aby překonali rozdíly a dosáhli dohody o klimatickém financování.
Varoval, že pokud by se jednání přesunula do příštího roku, pravděpodobnost úspěchu by výrazně klesla, zejména v případě návratu Donalda Trumpa do Bílého domu.
Flasbarth upozornil na rostoucí světové krize, včetně války a ústupu solidarity mezi zeměmi. Odchod argentinské delegace ze summitu označil za signál těžších časů, které by mohly ohrozit globální pokrok v oblasti klimatu. „Odklad rozhodnutí na příští rok by byl chybou,“ řekl Flasbarth.
Jedním z hlavních bodů jednání je otázka, kolik finančních prostředků budou bohaté země ochotny přispět rozvojovým zemím na snižování emisí a přizpůsobení se důsledkům změny klimatu.
Chudší státy požadují nejméně 1 bilion dolarů ročně, přičemž studie ekonomů naznačuje, že přibližně 500 miliard dolarů by mělo pocházet ze soukromého sektoru a dalších 250 miliard dolarů z multilaterálních rozvojových bank.
Jednání provázejí spory ohledně vlivu fosilních paliv. Ázerbájdžán, hostitelská země summitu, je silně závislý na vývozu ropy a zemního plynu, což vyvolává kritiku. Skupina klimatických expertů, včetně bývalého generálního tajemníka OSN, vyzvala k reformám procesu COP, který podle nich umožňuje přílišný vliv fosilních lobby.
Další spornou otázkou je role Číny, která je největším světovým emitentem uhlíku. Zatímco Čína slíbila pokračovat v pomoci chudším zemím, Flasbarth vyzval Peking k větší transparentnosti ohledně poskytované pomoci. Podle něj by měla Čína zveřejňovat informace o svých aktivitách prostřednictvím neutrálního orgánu, například OSN.
Flasbarth vyjádřil důvěru, že Německo i přes svou současnou politickou krizi splní své závazky vůči klimatickému financování. Připomněl, že i příští vláda, bez ohledu na její složení, bude pokračovat ve zvyšování příspěvků.
Navzdory výzvám Flasbarth zůstává optimistický ohledně výsledků jednání. „Vidím pozitivní signály,“ řekl s tím, že jednání o financování jsou vždy obtížná, protože se týkají rozdělení ekonomických zdrojů.
Rok 2024 byl opět náročný pro klima i přírodu. Přestože globální teploty rostly a extrémní počasí zasáhlo bohaté i chudé země, podařilo se také dosáhnout několika významných průlomů, které přinášejí naději. BBC sestavila seznam sedmi úspěchů, které mohly zůstat nepovšimnuty.
Tallulah Willis, nejmladší dcera legendárního herce Bruce Willise a herečky Demi Moore, prožila Vánoce, které jí zůstanou v paměti po celý život. Na Štědrý den sdílela na svém Instagramovém profilu radostnou zprávu o svém zasnoubení s partnerem Justinem Aceem.
Nepříjemnou situaci řeší podle slovenských médiích známá česká herečka Vilma Cibulková, která měla u našich východních sousedů řídit krátce před Vánocemi pod vlivem alkoholu. Den před Štědrým dnem si vyslechla soudní rozhodnutí.
Velmi smutné Vánoce prožívají blízcí zpěvačky Heleny Zeťové, která v pátek nečekaně zemřela ve věku pouhých 44 let. Pozůstalí vědí, že je výhledově čekají smutné povinnosti, protože bude třeba uspořádat poslední rozloučení. Zatím to ale není možné.
Na přelomu letošního a příštího roku budou teploty stoupat výrazně nad nulu. Vyplývá to z aktuálního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Denní maxima budou téměř atakovat dvouciferné hodnoty.
Vánoční svátky by měly být časem klidu a odpočinku, realita je však pro mnohé jiná. Zatímco rodiny horečně nakupují poslední suroviny a dárky, zaměstnanci obchodů čelí náporu zákazníků a neustálému shonu.
Den po nové štědrovečerní pohádce Tři princezny nasadila Česká televize do vysílání další premiérovou pohádku Čarovné jablko, která vznikla ve spolupráci se sousedy ze Slovenska. Je o souboji dobra se zlem, jak jinak. Jak ale dopadl pomyslný souboj vánočních pohádek?
Petra Nesvačilová si na Štědrý den nechala jednu z nejhezčích možných zpráv, jakou si její fanoušci umí představit. Veřejnosti totiž oznámila, že je už několik měsíců vdanou paní. Do Vánoc si však tohle tajemství nechávala pro sebe.
V Kazachstánu havaroval dopravní letoun Embraer ázerbajdžánských aerolinek s téměř sedmi desítkami lidí na palubě. Stroj začal po pádu hořet. Kazašské úřady informovaly o 38 obětech neštěstí. Zbylých 31 osob na palubě přežilo. Příčina nehody není v tuto chvíli známá.
Britský král Karel III. ve svém vánočním projevu překvapil neobvyklou otevřeností, když se svěřil s osobním bojem proti rakovině, který letos sdílel s princeznou Kate. Vyjádřil hlubokou vděčnost zdravotníkům za jejich péči a podporu, která jim dodala sílu v těžkých chvílích.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil ruského protějška Vladimira Putina za nelidského kvůli poslednímu ruskému útoku na Ukrajinu, kdy cílem byla především ukrajinská energetika. Útok způsobil výpadky proudu či další škody.
Tragická smrt zpěvačky Heleny Zeťové (†44) otřásla veřejností i lidmi ze showbyznysu. Její tělo bylo nalezeno v pátek dopoledne před domem v Prostřední Bečvě. Přestože první zprávy naznačovaly nešťastnou náhodu, svědectví obyvatel obce poukazují na možnou roli alkoholu v této tragédii.