Rok 2024 byl opět náročný pro klima i přírodu. Přestože globální teploty rostly a extrémní počasí zasáhlo bohaté i chudé země, podařilo se také dosáhnout několika významných průlomů, které přinášejí naději. BBC sestavila seznam sedmi úspěchů, které mohly zůstat nepovšimnuty.
1. Konec uhlí ve Spojeném království
Velká Británie uzavřela svůj poslední uhelný elektrárenský blok v roce 2024, což je historický okamžik, protože právě zde se uhlí poprvé využilo pro veřejnou výrobu elektřiny. Elektrárna Ratcliffe-on-Soar přestala 30. září fungovat a nyní čeká na demontáž.
Podobná místa, jako bývalá elektrárna Ferrybridge C, se mění na bateriová úložiště energie. Tento přístup se stává klíčovým krokem při přechodu na obnovitelné zdroje energie.
2. Globální boom zelené energie
Obnovitelné zdroje energie zažívají celosvětový rozmach. V USA výroba energie z větru poprvé překonala uhlí, a celková kapacita obnovitelných zdrojů by měla do roku 2030 vzrůst 2,7krát oproti roku 2022.
Čína hraje klíčovou roli, protože její kapacity obnovitelné energie by mohly tvořit polovinu světového celku. Podle Mezinárodní energetické agentury tento růst není poháněn pouze politikou, ale především ekonomickými výhodami – solární energie je nejlevnější možností téměř ve všech zemích.
3. Právní subjektivita pro přírodu
Rok 2024 přinesl rostoucí počet případů, kdy byly přírodní prvky uznány jako právnické osoby. V Brazílii získala část oceánu právní subjektivitu, zatímco na Novém Zélandu byly vrcholy národního parku Egmont uznány za právnickou osobu s názvem Te Kāhui Tupua.
Tento přístup poskytuje přírodě právní nástroje k obraně svých zájmů, čímž se posouvají hranice právního myšlení.
4. Nová ochrana oceánů v Azorech
Azory oznámily vytvoření nové chráněné mořské oblasti, která pokryje 30 % moří kolem portugalského souostroví. Polovina této oblasti bude plně chráněna, což znamená zákaz rybolovu a těžby surovin.
Chráněná oblast zahrnuje unikátní hydrotermální průduchy, desítky druhů mořských savců a stovky druhů ryb, čímž přispívá k ochraně biodiverzity.
5. Pokles odlesňování v Amazonii
Odlesňování brazilské Amazonie dosáhlo v roce 2024 nejnižší úrovně za posledních devět let, přestože oblast sužovala historické sucho a požáry. Brazilský prezident Lula da Silva slíbil ukončit odlesňování do roku 2030, a tento vývoj naznačuje, že přísná opatření začínají fungovat.
6. Úspěšné projekty na ochranu biodiverzity
Vědecká analýza více než 665 projektů ochrany přírody ukázala, že dvě třetiny z nich byly úspěšné. Mezi nejvýznamnější patří záchrana antilopy sajgy v Kazachstánu, jejíž populace vzrostla z pouhých 20 000 jedinců v roce 2003 na téměř 3 miliony v roce 2024.
7. Návrat lososů a kalifornských kondorů díky domorodým iniciativám
V Kalifornii slaví úspěch kmen Yuroků, který po desetiletích práce přivítal návrat lososů do řeky Klamath. Po odstranění přehrad lososi překonali očekávání a objevili se i v horních tocích řeky v Oregonu.
Současně se podařilo zvýšit počet kalifornských kondorů, posvátných ptáků Yuroků. Na podzim bylo vypuštěno dalších 18 jedinců, čímž se jejich populace v oblasti rozšířila.
V Číně roste počet případů lidského metapneumoviru (HMPV). Rostou obavy, že tato nákaza je "horší než COVID-19". Uživatelé čínských sociálních médií, zejména na platformě Weibo, hlásí rostoucí hospitalizace kvůli respiračním onemocněním.
Záchranáři v noci na dnešek zasahovali v sídle miliardáře Leona Tsoukernika v Chodové Plané. Tsoukernik, který je známý svými vazbami na rodinu zesnulého zpěváka Karla Gotta, údajně zkolaboval po neodborné aplikaci anestetika. Na místě zasahoval záchranářský vrtulník, který podnikatele v bezvědomí přepravil do nemocnice.
Česko v posledních dnech svírají mrazy, noc na dnešek byla na řadě míst velmi chladná. Během nadcházející noci se pak má tvořit ledovka. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) varuje před její tvorbou na značné části území.
Britský král Karel III. sice pokračuje v boji s rakovinou, která mu byla diagnostikována loni, ale zároveň si plní panovnické povinnosti do nejmenšího detailu. Podle informací BBC se chystá na první zahraniční cestu v letošním roce. Povede do Polska.
Válka mezi Ruskem a Ukrajinou, která trvá již téměř tři roky, přinesla zásadní posun v rozložení sil na bojišti. Ukrajina nyní možná získává tankovou převahu nad Ruskem, i když pouze na některých úsecích 1 300 kilometrů dlouhé frontové linie. Uvedl to magazín Forbes.
StarDance si letos dává roční pauzu, ale Evě Burešové se nechtělo čekat, zdali ji někdy v budoucnu osloví Česká televize a skočila po nabídce od slovenské konkurence. V historii Let's Dance ale nebude první českou celebritou.
Vladimir Putin svými rozhodnutími ohledně války na Ukrajině čelí stále silnější kritice nejen ze Západu, ale také od analytiků, kteří poukazují na historické paralely s érou cara Mikuláše II. Stejně jako poslední ruský car, který v roce 1904 vstoupil do války s Japonskem o Mančurii, zatímco ignoroval narůstající hrozbu Německa, i Putin podle odborníků podceňuje skutečné riziko, kterým je Čína, uvedl server Kyiv Independent.
Pro Jiřího Krampola nezačal letošní rok nejšťastněji, protože ho opět trápí zdraví. Jeho plánům to pochopitelně vůbec nesvědčí, protože populární herec a bavič nechce jen sedět doma na zadku. Už v závěru loňského roku ale musel brát ohledy na svůj aktuální stav.
Další osobnosti z českého šoubyznysu se rozpadlo manželství. V případě Hany Mašlíkové nejde o žádnou novinku, moderátorka a modelka to potvrdila už před rokem. Teď ale s bývalým manželem dostali definitivní razítko na rozvod.
Agáta Hanychová a Jaromír Soukup se sice u soudu ještě nesetkali, ale mediální přestřelka mezi nimi už začala. Jak informoval web stars24.cz, nejkontroverznější výrok zatím patří podnikateli, který veřejně spekuloval o duševním zdraví své bývalé partnerky. Co na to odpověděla známá influencerka?
Meteorologové už v dlouhodobém výhledu vidí až za horizont ledna i do první únorové dekády. A jejich zprávy jsou takové, že aktuální trend počasí má v následujících dnech a týdnech pokračovat.
Hasiči v Mostě čelili jednomu z nejnáročnějších zásahů posledních let. Rozsáhlý požár v místní restauraci zaměstnal více než 60 hasičů z 24 jednotek, kteří bojovali s plameny přes 20 hodin. Tragédie hluboce zasáhla nejen personál podniku, ale i obyvatele města, kterým tato událost výrazně ovlivnila život. Informuje o tom reportáž ČT24.