Počasí v roce 2024: Lidstvo dosáhlo sedmi významných úspěchů

Letní počasí, ilustrační foto
Letní počasí, ilustrační foto, foto: Pixabay
Libor Novák 26. prosince 2024 11:34
Sdílej:

Rok 2024 byl opět náročný pro klima i přírodu. Přestože globální teploty rostly a extrémní počasí zasáhlo bohaté i chudé země, podařilo se také dosáhnout několika významných průlomů, které přinášejí naději. BBC sestavila seznam sedmi úspěchů, které mohly zůstat nepovšimnuty.

1. Konec uhlí ve Spojeném království

Velká Británie uzavřela svůj poslední uhelný elektrárenský blok v roce 2024, což je historický okamžik, protože právě zde se uhlí poprvé využilo pro veřejnou výrobu elektřiny. Elektrárna Ratcliffe-on-Soar přestala 30. září fungovat a nyní čeká na demontáž.

Podobná místa, jako bývalá elektrárna Ferrybridge C, se mění na bateriová úložiště energie. Tento přístup se stává klíčovým krokem při přechodu na obnovitelné zdroje energie.

2. Globální boom zelené energie

Obnovitelné zdroje energie zažívají celosvětový rozmach. V USA výroba energie z větru poprvé překonala uhlí, a celková kapacita obnovitelných zdrojů by měla do roku 2030 vzrůst 2,7krát oproti roku 2022.

Čína hraje klíčovou roli, protože její kapacity obnovitelné energie by mohly tvořit polovinu světového celku. Podle Mezinárodní energetické agentury tento růst není poháněn pouze politikou, ale především ekonomickými výhodami – solární energie je nejlevnější možností téměř ve všech zemích.

3. Právní subjektivita pro přírodu

Rok 2024 přinesl rostoucí počet případů, kdy byly přírodní prvky uznány jako právnické osoby. V Brazílii získala část oceánu právní subjektivitu, zatímco na Novém Zélandu byly vrcholy národního parku Egmont uznány za právnickou osobu s názvem Te Kāhui Tupua.

Tento přístup poskytuje přírodě právní nástroje k obraně svých zájmů, čímž se posouvají hranice právního myšlení.

4. Nová ochrana oceánů v Azorech

Azory oznámily vytvoření nové chráněné mořské oblasti, která pokryje 30 % moří kolem portugalského souostroví. Polovina této oblasti bude plně chráněna, což znamená zákaz rybolovu a těžby surovin.

Chráněná oblast zahrnuje unikátní hydrotermální průduchy, desítky druhů mořských savců a stovky druhů ryb, čímž přispívá k ochraně biodiverzity.

5. Pokles odlesňování v Amazonii

Odlesňování brazilské Amazonie dosáhlo v roce 2024 nejnižší úrovně za posledních devět let, přestože oblast sužovala historické sucho a požáry. Brazilský prezident Lula da Silva slíbil ukončit odlesňování do roku 2030, a tento vývoj naznačuje, že přísná opatření začínají fungovat.

6. Úspěšné projekty na ochranu biodiverzity

Vědecká analýza více než 665 projektů ochrany přírody ukázala, že dvě třetiny z nich byly úspěšné. Mezi nejvýznamnější patří záchrana antilopy sajgy v Kazachstánu, jejíž populace vzrostla z pouhých 20 000 jedinců v roce 2003 na téměř 3 miliony v roce 2024.

7. Návrat lososů a kalifornských kondorů díky domorodým iniciativám

V Kalifornii slaví úspěch kmen Yuroků, který po desetiletích práce přivítal návrat lososů do řeky Klamath. Po odstranění přehrad lososi překonali očekávání a objevili se i v horních tocích řeky v Oregonu.

Současně se podařilo zvýšit počet kalifornských kondorů, posvátných ptáků Yuroků. Na podzim bylo vypuštěno dalších 18 jedinců, čímž se jejich populace v oblasti rozšířila.

Stalo se
Světové celebrity
George Ezra

George Ezra se stal potají poprvé otcem

Britský zpěvák George Ezra, kterému je 31 let, si své soukromí dlouhodobě pečlivě chrání. Tento týden však vyvolal vlnu překvapení, když byl spatřen na veřejnosti s dítětem. Podle zahraničních médií se Ezra tajně stal poprvé otcem.

Zahraničí
Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Nešlo o závadu. Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

Domácí
Velemlok čínský Karlo

Zemřel velemlok čínský Karlo. Pražskou zoo dostal do knihy světových rekordů

V pražské zoologické zahradě před Vánocemi zemřel velemlok čínský Karlo, který byl dlouhé roky považován za největšího obojživelníka na světě. Ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek o této smutné události informoval na sociální síti X. 

České celebrity
Eva Adamczyková

Eva Adamczyková: Tragická ztráta den před Vánoci

Ze švýcarského horského střediska Arosa přišla tragická zpráva o smrti teprve 26leté snowboardcrossařky Sophie Hedigerové, která zahynula den před Štědrým dnem pod lavinou. Mladá sportovkyně, která byla mimo jiné soupeřkou české závodnice Evy Adamczykové, se stala obětí přírodního živlu během svého oblíbeného freeridu. Informace o této tragédii přinesla švýcarská média.