Poslanec Bohuslav Svoboda (ODS) je natolik zkušený, aby sám rozhodl, které funkce může vykonávat vedle pozice pražského primátora. Novinářům to po dnešní bilanční schůzce na ministerstvu financí řekl premiér Petr Fiala (ODS). Předseda vlády ocenil to, že koalice v Praze kopíruje i za cenu některých ústupků vládní koalici. Svoboda dnes ve funkci primátora nahradil Zdeňka Hřiba (Piráti).
Devětasedmdesátiletý Svoboda v úterý oznámil, že po zvolení do čela metropole bude řadovým poslancem. Dá k dispozici funkce ve sněmovních výborech, odstoupí také z místa přednosty gynekologické kliniky a rezignuje na členství ve správní radě Všeobecné zdravotní pojišťovny. Kvůli kumulaci funkcí dnes na zastupitelstvu čelil kritice opozice.
Fiala uvedl, že Svoboda je natolik zkušený, aby posoudil souběh funkcí sám. "Dokáže se sám rozhodnout, které funkce s tím může spojit, a které ne. Už se vyjádřil, že řadu funkcí, které zastává a dělá dobře, opustí. Bude se naplno věnovat Praze," dodal Fiala. Má radost z toho, že má Praha primátora a bude jím právě Svoboda, který funkci už zastával. "Má obrovské politické zkušenosti, ale i zkušenosti z profesního života lékaře," konstatoval.
Na koalici se v hlavním městě domluvili zástupci Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09), Pirátů a STAN, kteří mají v 65členném zastupitelstvu většinu 36 hlasů. Povolební vyjednávání trvala téměř pět měsíců, což je nejdéle v historii ČR. "Zájmem ODS a Spolu bylo vytvořit koalici v Praze na vládním půdorysu. Jednání nebyla jednoduchá, ale udělali jsme včetně ústupků vše pro to, aby taková koalice vznikla. Jsem rád, že se to stalo," řekl Fiala.
Bývalý poslanec Dominik Feri si již odpykal polovinu tříletého trestu odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění. Podle dostupných informací požádal o předčasné propuštění. Rozhodnutí by mělo padnout na začátku příštího roku.
Český šoubyznys přichází o jeden z ostře sledovaných párů. Zdeněk Polívka ve středu zničehonic oznámil, že se rozešel s Lucií Vondráčkovou. Z jeho slov vyplývá, že si výrazně oddechl. Mediální tlak mu totiž nebyl příjemný.
Vážný incident se v úterý stal na lince A pražského metra. Ve stanici Hradčanská spadla pod soupravu mladá žena, která utrpěla vážná zranění. Zřejmě šlo o pokus o sebevraždu. Událost ovlivnila provoz na zmíněné lince.
Mnoho Čechů je zvyklých jezdit do práce a cestu trávit ve společnosti Leoše Mareše a Patrika Hezuckého. V posledních dnech se posluchači museli obejít bez druhého jmenovaného, který v nemocnici bojuje s nespecifikovanou nemocí. Dnes je však překvapila i Marešova absence.
Důchody budou od ledna po pravidelné valorizaci vypláceny v nové výši, ale nejde o jedinou změnu. Česká správa sociálního zabezpečení od ledna na základě změny zákona přestává automaticky zasílat valorizační oznámení v listinné podobě. Změna směřuje k modernizaci a zefektivnění komunikace s klienty a ke snížení množství listinných dokumentů.
Bylo to v listopadu rovných 20 let, co se na obrazovce České televize poprvé objevila talk show Všechnopárty. Její hlavní postavou je samozřejmě Karel Šíp, který věří, že bude pokračovat i příští rok. Moderátor a bavič ostatně říká, že ho výroba populárního pořadu stále baví.
Letošní Vánoce už jsou na dohled, máme za sebou první adventní neděli. Meteorologové již o víkendu nastínili, jaká je pravděpodobnost toho, že v Česku bude o svátcích ležet sníh i v nížinách. V nejnovějším měsíčním výhledu pak naznačili, jaké počasí se kolem Štědrého dne očekává.
I prosinec má oslavence v řadách celebrit. V úterý slaví moderátor Libor Bouček, jenž letos dosáhl půlkulatin. Při této příležitosti dal jasně najevo, že nejdůležitější je pro něj v současnosti rodina.
Na Pražském hradě v úterý pokračovaly schůzky prezidenta Petra Pavla s kandidáty na členy příští vlády. Hlava státu se poté souhrnně vyjádřila ke všem dosavadním rozhovorům. Dnes mluvil Pavel s Lubomírem Metnarem, Zuzanou Schwarz Bařtipánovou a Ivanem Bednárikem.
Slovenským hokejem v úterý otřásla špatná zpráva. Dvacetiletý mládežnický reprezentant Roman Kukumberg mladší měl vážnou dopravní nehodu, po které leží v nemocnici v umělém spánku. K události už se vyjádřila i policie.
V listopadu se Česko dozvědělo jména nových či staronových vítězů ankety Český slavík. Dojemným okamžikem slavnostního večera byla pocta zesnulé Anně Slováčkové. Součástí čísla nebyl její otec Felix Slováček. Už se ale podělil o názor na vystoupení.
Začal prosinec a ruku v ruce s ním i meteorologická zima. Podle meteorologů se během měsíce očekávají nejvyšší teploty kolem šesti stupňů nad nulou. O Vánocích se budou teploty držet kolem nuly. Vyplývá to z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).