Skupina švýcarských politiků vytvořila organizaci Stop Blackouts a hodlá spustit petici požadující revizi energetické politiky země s cílem zajistit dostatečné dodávky elektřiny a zachovat jadernou energii.
Švýcarsko nyní plánuje ukončit činnost svých pěti jaderných reaktorů na základě rozhodnutí z roku 2017, které bylo vyvoláno obavami o bezpečnost po jaderné katastrofě v japonské Fukušimě v roce 2011. Jeden jaderný reaktor již odstavilo, uvedla agentura Reuters.
Podle pravidel švýcarské přímé demokracie může být ústava změněna prostřednictvím referenda. Aby bylo referendum uskutečněno, je potřeba za 18 měsíců shromáždit 100.000 podpisů.
Iniciativa Stop Blackouts uvedla, že plánuje spustit petici v úterý. Pět ze šesti členů výboru organizace jsou zákonodárci ze středových a pravicových stran.
"Až donedávna mělo Švýcarsko bezpečnou výrobu elektřiny prakticky bez oxidu uhličitého: ekologicky a klimaticky šetrná kombinace vodní a jaderné energie má být bezdůvodně opuštěna," uvádí se na internetových stránkách Stop Blackouts.
"Bez jaderných elektráren se neobjedeme," řekla švýcarskému listu SonntagsZeitung předsedkyně výboru Stop Balckouts Vanessa Meuryová. Změna ústavy, o kterou skupina usiluje, by učinila Bern oficiálně zodpovědný za zajištění dodávek energie s využitím jakékoliv formy výroby elektřiny šetrné k životnímu prostředí.
V úterý má švýcarská vláda představit plán, jak se hodlá vyrovnat s případným nedostatkem energie způsobeným válkou na Ukrajině. Plán by měl upřednostnit dobrovolné snižování spotřeby ze strany spotřebitelů. Švýcarsko celkově vyrábí více elektřiny, než spotřebuje, ale v zimě je závislé na dovozu od sousedů.
V případě nedostatku elektřiny by se země mohla uchýlit ke čtyřhodinovým regionálním výpadkům, řekl v červenci jeden z vysokých představitelů energetického sektoru.
Plynová krize také přiměla sousední Německo k tomu, aby zvážilo prodloužení životnosti svých tří zbývajících jaderných elektráren.
Česko si dělá obavy o Dagmar Patrasovou a Felixe Slováčka, kteří se od neděle vyrovnávají s odchodem milované dcery Aničky na věčnost. Slováček se sice podle jejího přání snaží žít dál, ale jednou věcí veřejnost vyděsil.
Počasí se příští týden bude zpočátku držet nad hranici dvaceti stupňů, s blížícím se víkendem se podle ČHMÚ.cz ale citelně ochladí.
Už téměř půl století tvoří britský král Karel III. a jeho manželka Kamila pevný pár, jejichž vztah obstál i přes dekády společenských tlaků a mediálních kontroverzí. Letos společně oslavili dvacet let od své civilní svatby, která proběhla 9. dubna 2005 na radnici ve Windsoru. A právě během státní návštěvy Itálie Kamila překvapila nejen svým vzhledem, ale i upřímnými slovy o lásce a manželství.
Sparta Praha po precizním výkonu na brněnském ledě srovnala semifinálovou sérii na 3:3 a o postupujícím do finále se rozhodne až v neděli. Hlavním hrdinou zápasu byl brankář Josef Kořenář, který si připsal čisté konto a pomohl tak Sparti k výhře 3:0.
Českou veřejnost zasáhla tento týden smutná zpráva – ve věku pouhých 29 let zemřela zpěvačka a herečka Anna Julie Slováčková, dcera známých umělců Dagmar Patrasové a Felixe Slováčka. Podlehla dlouhému boji s rakovinou, který začal už v roce 2019.
Veroniku Žilkovou obdivují lidé nejen jako herečku, ale i pro její skvělou kondici v již relativně pokročilém věku. Ona se přitom rozhodla, že bude stárnout přirozeně. Čemu řekla rezolutní ne?
Nejvíce reakcí na odchod Aničky Slováčkové přišlo logicky hned v prvních hodinách poté, co k němu došlo. Někteří lidé ale potřebovali čas, aby zpracovali, co se v neděli večer stalo. Ačkoliv tušili, že rakovina bude tentokrát nad síly statečné bojovnice.
Na den přesně za týden začne čtyřdenní velikonoční volno, ale obchody zůstanou po většinu času otevřené. Během dubna omezí svůj provoz na pouhý jeden den na začátku přespříštího týdne. Potvrzují to i informace přímo od samotných řetězců.
Jak se veřejně rozloučit s Annou Slováčkovou, která v neděli ve věku 29 let zemřela po dlouhém a statečném boji s rakovinou? Felix Slováček sice řekl, že rodina bude respektovat přání zesnulé, ale fanouškům dcery zároveň naznačil, kdy a kde budou moci uctít její památku.
Kudy chodí, tam stále zmiňuje Hanu Zagorovou. Štefan Margita žije už třetím rokem bez milované manželky. Podle jeho slov jí lékaři prodloužili život. Operní pěvec se jim za to teď snaží odvděčit.
Spontánní pieta za Annu Slováčkovou už od pondělí probíhá u domu Felixe Slováčka a Dagmar Patrasové. Poklidnou atmosféru sounáležitosti s truchlící rodinou narušil snad jen jeden jediný incident. Co se přesně stalo, že musela být přivolána policie?
První konkrétnější předpověď pro letošní Velikonoce přinesl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). V tuto chvíli všechno nasvědčuje tomu, že začátek volna nepřinese počasí, jaké by si asi přála většina lidí.