Systém zaměstnávání cizinců je podle Jurečky možné upravit ještě letos

Ministři budou jednat o úpravě systému zaměstnávání cizinců v Česku, aby byl ještě letos pružnější a efektivnější. Na sněmu Hospodářské komory (HK) v Olomouci to dnes řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Jak by se pravidla přijímání sil ze zahraničí mohla změnit, ale neuvedl.

Marian Jurečka (KDU-ČSL)

Zaměstnavatelé si dlouho stěžují na nedostatek pracovních sil. HK a zaměstnavatelské svazy žádají možnost rychlejšího náboru i vyšší kvóty. Odbory to odmítají.

ČR má nejnižší nezaměstnanost v EU, v dubnu dosahovala 3,3 procenta. Úřady práce evidovaly zhruba 344.400 volných míst. Zaměstnání v dubnu mělo 758.300 cizinců. Zhruba 53 procent z nich pocházelo z EU, Švýcarska či Norska a zbytek ze států mimo osmadvacítku.

O úpravě nastavení podmínek pracovní migrace jednali ministři práce, průmyslu, vnitra a zahraničí už začátkem března. Podle Jurečky jednání ale ovlivnila ruská invaze na Ukrajinu. "Bohužel už byla jiná agenda. Platí, že se k tomu vrátíme a budeme hledat jak systém zefektivnit a zpružnit ještě v letošním roce. Jsme si vědomi toho, že stále je tady nedostatek lidí na pracovním trhu," uvedl Jurečka.

Experti nedostatek pracovníků označují za jednu z hlavních překážek ekonomického růstu. Hospodářská komora i svazy žádají zkrácení lhůty pro vyřizování žádostí zaměstnavatelů a zahraničních uchazečů o práci na dva měsíce, zvýšení kvót na počet zahraničních sil či možnost přijímat cizince i v malých firmách do šesti zaměstnanců, shrnul šéf HK Vladimír Dlouhý. "Není tajemství, že naše firmy i přes nižší výkon ekonomiky marně shání zaměstnance," řekl prezident komory.

Premiér Petr Fiala (ODS) na sněmu řekl, že se přijímání pracovníků ze zahraničí po vypuknutí ruské invaze na Ukrajinu zrychlilo. "Tady jsme to tak rychle samozřejmě neplánovali. Válka na Ukrajině nás donutila pravidla zjednodušovat," uvedl předseda vlády. Podotkl, že práci si už našlo přes 50.000 uprchlíků s vízem k ochraně. S ním mohou lidé pracovat bez překážek, pracovní povolení nepotřebují.

Podle dnes zveřejněných dat ministerstva vnitra byla v Česku udělena dočasná ochrana 355 701 lidem z Ukrajiny, ve středu jich přibylo 1070. Cizinecké policii se přihlásilo více než 261 tisíc osob, dalších 1703 jen za včerejší den. 

Podle šéfa komory příchod uprchlíků situaci nevyřeší, chybí hlavně lidé v technických a dělnických profesích. Do ČR se většinou dostávají ženy s dětmi. Komora navrhovala navýšení kvót pro pracovníky z Filipín, Kazachstánu či Srbska.

Po dubnovém zasedání tripartity Jurečka řekl, že vláda neplánuje "masivní otevření pracovního trhu". Uvedl ale, že český systém je náročný i pro profese s vysokou přidanou hodnotou a zahraniční investoři mají "obrovský problém sem lidi legálně dostat". Dodal, že není možné dělat kroky, které by zhoršily pracovní podmínky v některých oborech. Premiér po březnové tripartitě řekl, že ČR je připravena otevřít zahraničním pracovníkům "segmenty pracovního trhu", protože bez toho se česká ekonomika nebude rozvíjet.

Odbory se proti zmírnění pravidel staví. Podle předáků k tomu není důvod. Poukazují na nízké nabízené mzdy. Jsou přesvědčeni o tom, že pokud by zaměstnavatelé výdělky navýšili, čeští uchazeči o místa budou mít zájem.

Česko zahajuje předsednictví, Fiala přivítal v Litomyšli von der Leyenovou

01.07.2022 16:51 Aktualizováno Premiér Petr Fiala (ODS) s ministry a Evropská komise v čele s předsedkyní Ursulou von der…

Většina Čechů se podle průzkumu zajímají o vývoj na Ukrajině

01.07.2022 16:18 O vývoj na Ukrajině se zajímají více než tři čtvrtiny Čechů. Čtyři z pěti obyvatel zároveň považují…

Počty nakažených podle ministerstva ještě několik týdnů porostou

01.07.2022 15:17 Aktualizováno Pozitivita testů na covid-19, které žádají pro své pacienty lékaři, je 25 procent, což znamená…

Škoda Auto chce problémy kolem čipů nechat za sebou, uvedl nový šéf

01.07.2022 15:14 Nový generální ředitel automobilky Škoda Auto označil za svůj hlavní cíl nechat za sebou problémy s…

Úřady práce vyplatily na náhradním výživném za první rok dětem neplatičů…

01.07.2022 14:29 Úřady práce vyplatily na náhradním výživném za první rok dětem neplatičů 107,8 milionu korun. Od…

Žádný klient z vyhořelého domova v Roztokách už není v nemocnici

01.07.2022 13:37 Žádný klient vyhořelého roztockého Domova Alzheimer už není v nemocnici. Před měsícem v něm při…

Fiala uvedl Balaše do funkce ministra. Má řešit důsledky války na Ukrajině

01.07.2022 13:13 Aktualizováno Velkou výzvou pro nového ministra školství Vladimíra Balaše (STAN) bude úprava rámcových…

Dneškem skončila platnost starších bankovek, lze je vyměnit

01.07.2022 12:14 Ode dneška již neplatí starší vzory bankovek v hodnotě 100, 200, 500, 1000 a 2000 korun z let 1995…

Hlavní bod českého předsednictví je Ukrajina, řekl Lipavský

01.07.2022 10:50 Určujícím tématem začínajícího českého předsednictví Evropské unie bude jednoznačně Ukrajina, která…

Od začátku invaze na Ukrajinu vydalo Česko běžencům přes 386.000 víz

01.07.2022 09:08 Od únorového začátku ruské invaze vydalo Česko ukrajinským uprchlíkům více než 386.000 víz dočasné…

Související:

Nejnovější