Hnutí Tálibán oznámilo, že dobylo celou provincii Pandžšír, která byla posledním místem protitálibánského odporu v Afghánistánu. Na sociálních sítích se objevily fotografie, na nichž bojovníci Tálibánu stojí před branami sídla guvernéra ve správním středisku provincie a vztyčují tam svou bílou vlajku. Vůdce opozičních sil Ahmad Masúd ale dnes prohlásil, že síly odporu stále v Pandžšíru jsou a že budou pokračovat v boji. Afghánce vyzval k celostátní vzpouře.
"Pandžšír, který byl posledním útočištěm nepřítele, byl obsazen," řekl na tiskové konferenci mluvčí Tálibánu Zabíhulláh Mudžáhid. Slíbil, že místní obyvatelé nebudou nijak pronásledováni ani diskriminováni a že ještě během dneška budou v Pandžšíru obnoveny dodávky elektřiny a internetové spojení. Při dobývání podle něj nebyli zabiti žádní civilisté. "Snažili jsme se vyřešit tento problém jednáním, ale oni rozhovory odmítli, a tak jsme museli poslat naše síly do boje," řekl Mudžáhid.
V posledních dnech probíhaly v izolovaném, těžce přístupném údolí Pandžšír, které se nepodařilo dobýt sovětským vojskům v 80. letech ani potom Tálibánu v letech 90., tvrdé střety a úspěchy si v nich střídavě připisovaly obě strany. Tálibán už dříve ohlásil, že se poslední bašty svých odpůrců zmocnil, ale protistrana to vyvracela. Tvrzení Tálibánu odmítla opozice i dnes.
Vůdce opozičních sil Masúd na twitteru napsal, že je v bezpečí, a později v téměř 19minutové nahrávce sdílené na sociálních sítích vyzval obyvatele Afghánistánu ke vzpouře proti Tálibánu. Prohlásil, že při útoku Tálibánu na Pandžšír zahynuli i někteří členové jeho vlastní rodiny, a obvinil mezinárodní společenství, že Tálibán legitimizovalo, čímž posílilo jeho vojenskou a politickou sebedůvěru.
Síly odporu jsou podle něj stále v Pandžšíru přítomné a budou pokračovat v boji. Představitel Národní fronty odporu Alí Nazárí předtím uvedl, že opoziční síly dál "drží strategické pozice".
Jedna z nejmenších afghánských provincií Pandžšír, která se nachází severně od Kábulu, je domovem asi 150.000 až 200.000 lidí z různých etnických skupin, převážně pak Tádžiků. Malebné údolí řeky Pandžšír je vklíněno mezi horské vrcholky Hindúkuše dosahující 3000 metrů.
Současný lídr odboje, dvaatřicetiletý Ahmad Masúd je syn legendárního vůdce afghánské opozice proti Tálibánu a předtím proti sovětské okupaci Ahmada Šáha Masúda, který zahynul v roce 2001 při atentátu spáchaném teroristickou sítí Al-Káida. K němu se v Pandžšíru připojily stovky bývalých afghánských vládních vojáků a členů speciálních sil i bývalý viceprezident Amrulláh Sálih, který se v Pandžšíru narodil a v minulosti bojoval po boku zemřelého Ahmada Šáha Masúda. Podle dnešního prohlášení mluvčího Tálibánu Sálih i Masúd uprchli do Tádžikistánu.
V neděli Národní fronta odporu na twitteru oznámila, že v bojích padl její hlavní mluvčí a známý afghánský novinář Fahím Daští. Mluvčí Tálibánu popřel, že by Daští zemřel v bitvě s Tálibánem; podle něj zahynul při konfliktu mezi dvěma pandžšírskými veliteli. Daští byl synovec vysokého představitele bývalé afghánské vlády Abdulláha Abdulláha, který se nyní podílí na jednání s Tálibánem o budoucnosti Afghánistánu, napsala agentura AP. V roce 2001 přežil Daští atentát, jenž připravil o život "Lva z Pandžšíru" Ahmada Šáha Masúda.
Útok Tálibánu na Pandžšír ostře odsoudil Írán, který s Afghánistánem sdílí 900 kilometrů dlouhou hranici. Šíitský Írán se kritiky sunnitského hnutí Tálibán od jeho nástupu k moci až do dneška zdržel. "Zprávy z Pandžšíru jsou velmi znepokojující. Rezolutně odsuzujeme tento útok," prohlásil dnes na tiskové konferenci v Teheránu mluvčí íránského ministerstva zahraničí Saíd Chatíbzádeh. "Vždy jsem zdůrazňoval, že tento spor musí být vyřešen prostřednictvím dialogu," dodal.
V narážce na Pákistán Chatíbzádeh rovněž odsoudil "jakékoli cizí vměšování do záležitostí Afghánistánu". Afghánská vláda svržená Tálibánem opakovaně obviňovala Pákistán z podpory Tálibánu. Média v Indii, která je největším regionálním rivalem Pákistánu, v posledních dnech přinesla nepodložené zprávy o tom, že u jednoho ze zabitých bojovníků Tálibánu byl nalezen pákistánský průkaz totožnosti a že islamistům při útoku na Pandžšír pomáhaly drony pákistánské armády.
Experti v minulých dnech vyjadřovali pochybnosti, že Pandžšír vydrží Tálibánu dlouhodobě vzdorovat. Naději pro oblast představovala zima přicházející koncem října, během níž by Tálibán pravděpodobně po dobu pěti měsíců nebyl schopen vést rozsáhlou ofenzivu, což by vzbouřencům dalo čas k přeskupení svých pozic, uvedl server BBC News.
Hrozí v Česku další vlna veder s teplotami výrazně přes 30 °C? Z některých zdrojů by se mohlo zdát, že tropy opět udeří během druhého červencového víkendu. Podle meteorologů je zřejmé, že se znovu oteplí. Momentálně ale není jasné, kam až odpolední maxima vyšplhají.
První hosté již dorazili do Karlových Varů, kde dnes odstartuje 59. ročník Mezinárodního filmového festivalu. Poprvé po letech bude bez dlouholetého prezidenta akce Jiřího Bartošky, který na začátku května ve věku 78 let zemřel. Jiná z každoročních tváří festivalu už je na místě.
Části České republiky dnes kolem poledne postihl masivní výpadek elektrické energie. Nejvíce zasáhl hlavní město Prahu, kde přestaly fungovat tramvaje, metro, semafory, ale také platební terminály a bankomaty. Bez proudu se ocitla část centra i okrajových čtvrtí. Problémy se objevily i v řadě dalších krajů. Odpoledne postupně elektřina ve většina částí Česka naskočila, rozjely se vlaky i hromadná doprava.
Hollywood zasáhla smutná zpráva. Ve věku 67 let zemřel americký herec Michael Madsen, jehož nejvíce proslavily role ve filmech slavného režiséra Quentina Tarantina.
Poprvé od května se v Česku řeší, jak jsou otevřené obchody. Můžete být v klidu, dnes nakoupíte ještě bez jakýchkoliv problémů. Tentokrát se to ale sešlo tak, že oba červencové svátky vycházejí na víkend. O to větší je nejistota ohledně otevírací doby.
Několik dní na svobodě už je Leo Beránek, rapper, kterého předtím, než skončil na dlouhá léta za mřížemi, proslavila jedna z televizních reality show. Co bude dělat po návratu do běžného života? Sám Beránek nabídl odpověď.
Českou horolezeckou obec zasáhla tragédie. Ve věku 46 let zahynula horolezkyně Klára Kolouchová, první Češka, která zdolala nejvyšší horu světa Mount Everest. Osudným se jí stal pád při výstupu na devátý nejvyšší světový vrchol Nanga Parbat.
Jen krátce předtím, než uplynou tři měsíce od smrti všemi obdivované Anny Slováčkové, si lidé dělali obavy o jejího otce Felixe Slováčka. Toho totiž potkala náhlá zdravotní příhoda na palubě letadla.
O víkendu nás opět čeká tropické počasí. Podle ČHMÚ.cz denní maxima překonají třicítky.
Napětí uvnitř britské královské rodiny podle nejnovějších odhalení předcházelo svatbě prince Harryho a Meghan Markle v roce 2018. Podle královské biografky Sally Bedell Smith byla Meghan některými členy dvora označována za „panovačnou“ poté, co odmítla návrhy zkušené organizátorky společenských akcí, Lady Elizabeth Ansonové, která měla pomoci se svatebními přípravami. Když byla Meghan dotázána na roli prince Harryho v přípravách, měla údajně suše odpovědět: „On bude psát z Afriky.“
Jennifer Lopez a Ben Affleck se rozhodli stáhnout svou bývalou společnou rezidenci v Beverly Hills z realitního trhu poté, co se jim více než rok nedařilo najít kupce. Rozhodnutí přišlo krátce po finálním ukončení jejich manželství, které trvalo dva roky a bylo oficiálně rozvedeno letos v lednu.
Herec Orlando Bloom naznačil své emocionální rozpoložení po nedávném rozchodu s popovou hvězdou Katy Perry. Na svém Instagramu sdílel sérii citátů slavného švýcarského psychiatra Carla Junga, které naznačují pocity osamělosti a smutku. Mezi citáty se objevilo například: „Osamělost nevzniká z nedostatku lidí kolem nás, ale z neschopnosti sdílet to, co je pro nás důležité,“ či „Ani šťastný život se neobejde bez určité míry temnoty.“