Skupiny bojovníků Tálibánu dnes v ulicích afghánské metropole Kábulu oslavovaly první výročí návratu islamistického hnutí k moci. Členové Tálibánu mávali svými bílo-černými vlajkami, provolávali Alláhu akbar (Bůh je veliký) a stříleli do vzduchu. Podle agentury Reuters jsou ale oslavy tlumené. Afghánistán se potýká s rostoucí chudobou a podvýživou, způsobenými kromě jiného omezením zahraniční pomoci a suchem.
Tálibán vyhlásil 15. srpen státním svátkem a televize uvedla, že bude dnes vysílat speciální pořady. Žádné oficiální ceremoniály ale nebyly oznámeny. "Dnešek je dnem vítězství pravdy, dnem spásy a svobody afghánského lidu," napsal v prohlášení mluvčí Tálibánu Zabíhulláh Mudžáhid.
Hnutí Tálibán se po bleskové ofenzivě 15. srpna 2021 zmocnilo bez boje Kábulu a prakticky celého Afghánistánu. Stalo se tak v době, kdy ze země po 20 letech odcházeli poslední vojáci USA a spojeneckých zemí.
Afghánistán je nyní bezpečnější než v předchozích letech, kdy islamisté bojovali proti Západem podporované vládě a zahraničním silám, trpí ale těžkou ekonomickou krizí. Západní země stanovily jako podmínku pro obnovu pomoci respektování lidských práv Afghánců, především pak práv žen. Tálibán slíbil, že bude ctít práva všech občanů v souladu s islámskými hodnotami, slib ale nesplnil a čím dál víc omezuje přístup žen k práci a ke vzdělání.
V chudobě nyní žije zhruba 25 milionů Afghánců, tedy přes polovinu obyvatel země. "Lidé, kteří chodí do obchodů, si tak stěžují na vysoké ceny, že my obchodníci začínáme nenávidět svou práci," postěžoval si agentuře AFP prodavač Núr Muhammad z jihoafghánského Kandaháru, který je tradiční baštou Tálibánu.
Rok vlády Tálibánu v Afghánistánu v Kábulu a dalších regionech
Letiště, které bylo před rokem dějištěm náporu zoufalých lidí, snažících se uniknout ze země, je nyní mnohem klidnější. Řady bílých tálibánských vlajek se třepotají v letním vánku - billboardy se starými známými tvářemi byly přemalovány, uvádí BBC.
Svědectví ze země, kterou rychlé převzetí moci Tálibánem loni zaskočilo, jsou přinejmenším zarážející.
"Chtějí, abych dala svou práci bratrovi," píše jedna afghánská žena. "Své pozice jsme si vydobyly díky svým zkušenostem a vzdělání, pokud to přijmeme, znamená to, že jsme zradily samy sebe," prohlašuje další.
Skupina více než 60 žen, z nichž mnohé pracovaly na afghánském Generálním finančním ředitelství, se dala dohromady poté, co jim vedení loni v srpnu nařídilo se natrvalo vrátit domů. Představitelé Tálibánu jim poté nařídili poslat životopisy svých mužských příbuzných, aby je v práci mohli nahradit.
"Tohle je ale má práce," trvá na svém jedna z žen, která stejně jako všechny ostatní v této skupině žádá, aby její totožnost zůstala utajena. "Pracovala jsem s velkým nasazením více než 17 let, abych tuto práci získala a dokončila magisterské studium. Teď jsem zase na nule," dodala.
Bývalé šéfce generálního ředitelství, Amině Ahmadyové, se podařilo ze země utéct, ale ani to není řešením. "Ztrácíme svou identitu, jediné místo, kde si ji můžeme udržet, je naše vlastní země," povzdechla si Ahmadyová.
Skupina, která se pojmenovala "Women Leaders of Afghanistan", tedy "lídryně Afghánistánu", chce jen zajistit, aby ženy, které se během posledního desetiletí chopily studijních i pracovních příležitostí, dostaly zpět své zasloužené pracovní pozice.
Představitelé Tálibánu však tvrdí, že afghánské ženy mohou nadále pracovat. Nicméně ty, které o své zaměstnání ještě nepřišly, pracují především jako zdravotnický personál, pedagožky nebo bezpečnostní pracovnice, například na letišti. Tálibán navíc zdůrazňuje, že ženy, které kdysi zastávaly asi čtvrtinu pracovních míst ve státní správě, jsou stále placeny, i když jen zlomkem částky svého předchozího platu.
Situace v Afghánistánu však dopadá na všechny, i na muže. Osmnáctiletý Núr Muhammad a pětadvacetiletý Ahmad se celý den ohánějí srpy, aby odklidili zbývající kousek obilí. "Letos je kvůli suchu mnohem méně pšenice," poznamenal Núr a dodal, že práce na poli je jediné uplatnění, které našel. Oba mladíci za sebou mají deset dní úmorné práce, za kterou dostanou jen něco okolo dvou dolarů (48 korun) na den.
"Studoval jsem elektrotechniku, ale musel jsem toho nechat, abych uživil rodinu," vysvětluje Núr s lítostí. Ahmad musel prodal svou motorku, aby mohl odjet do Íránu, avšak ani tam nemohl najít práci. Sezónní práce v sousedním Íránu bývala pro obyvatele nejchudších částí Afghánistánu řešením, ale i tam už pracovní příležitosti došly.
"Vítáme naše tálibánské bratry, ale potřebujeme vládu, která nám zajistí příležitosti. Chudoba a hladomor je také boj a je rozsáhlejší než kdejaké přestřelky," uzavřel Núr.
Jiřina Bohdalová by podle dostupných informací měla být už od neděle v domácím léčení po operaci srdce, kterou v uplynulých dnech podstoupila. Kromě fanoušků potěšil fakt, že všechno dobře dopadlo, i její přátele. Ozval se například exprezident Miloš Zeman.
Do Česka se již ve středu opět vrátí tropické počasí. Vyplývá to z aktuální výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), která se však týká jediného kraje v republice. Teploty tam zítra vyšplhají až na 33 °C.
Dnešní datum 24. června je naprosto neodmyslitelně spjaté s jednou z legend naší popmusic. Právě dnes slaví Helena Vondráčková osmasedmdesáté narozeniny. Jak prozradila, první přání obdržela již o uplynulém víkendu během vystoupení na Slovensku.
Strach si na televizi Prima dělali o kolegu Karla Kašáka. Moderátor a reportér se dokonce ocitl v policejní databázi hledaných osob. Sedmatřicetiletého Kašáka pohřešovala jeho přítelkyně, která od neděle neměla o partnerovi žádné zprávy. Podle posledních informací už se pohřešovaného muže podařilo najít.
V úterý dopoledne došlo k prudké eskalaci napětí mezi Izraelem a Íránem, jen několik hodin poté, co americký prezident Donald Trump oznámil dohodu o příměří. Izraelský ministr obrany Israel Katz obvinil Teherán z porušení klidu zbraní a vydal pokyn armádě k „intenzivním úderům na cíle režimu v srdci Teheránu“.
Letní prázdniny začnou již v sobotu a meteorologové vidí i daleko za horizont nadcházejícího víkendu. Školní volno má zprvu doprovázet nadprůměrně teplé počasí, ale kolem poloviny července se teploty vrátí k normálu.
Léto je ročním obdobím, kdy se koná nejvíce svateb. Vstup do manželství v pondělí oznámila Berenika Suchánková, dcera herce a baviče Michala Suchánka. Prozradila přitom zajímavou věc ohledně volby nového příjmení.
Ondřej Brzobohatý nedávno opět předvedl své alterego Tiffany Richbitch, což znovu vzbudilo vlnu reakcí. S jednou teď přispěchala i matka úspěšného muzikanta Hana Gregorová. Asi nikoho nepřekvapí, že se syna prakticky ve všech ohledech zastává. Dokonce i naložila jeho bývalé manželce Taťáně Kuchařové.
Příští víkend bude speciální i tím, že školou povinným dětem začnou v sobotu prázdniny. Na počasí si rozhodně nebudou moci stěžovat. Očekává se totiž tropická epizoda. Teploty dosáhnou po víkendu až 35 stupňů, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Írán v pondělí večer spustil odvetu za víkendový americký úder proti jaderným zařízením. Cílem se staly americké vojenské základny v Kataru a Iráku. Dauhá tvrdí, že protivzdušná obrana odrazila raketový útok, který se obešel bez lidských ztrát či zranění.
Americký prezident Donald Trump se rozhodl reagovat na hlasy z Ruska, které navrhují poskytnutí jaderných zbraní Íránu, jenž se v posledních potýká s útoky Izraelců a také Američanů. Podle Trumpa by se o jaderných zbraních nemělo mluvit tak lehkovážně.
Ukrajinci tvrdí, že se podařilo zmařit atentát na prezidenta Volodymyra Zelenského, ke kterému mělo dojít na letišti v polském Řešově. Útok podle dostupných informací plánoval polský občan, jenž byl ve své domovině zadržen už loni na jaře.