Vesmírný teleskop Jamese Webba, který dokáže nahlédnout do nejhlubší historie vesmíru i pátrat po známkách možného života mimo Sluneční soustavu, dnes po mnoha odkladech konečně opustil Zemi. Podle plánu ho ve 13:20 SEČ úspěšně vynesla z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně raketa Ariane 5.
"Objevíme neuvěřitelné věci, které jsme si ani neuměli představit," prohlásil po vydařeném startu ředitel amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Bill Nelson. Zároveň ale upozornil, že "stále existuje nespočet věcí, které musí fungovat a musí fungovat dokonale... Víme, že za velkou odměnou je velké riziko."
Všechny etapy a manévry vzletu proběhly bez problémů a teleskop se po 27 minutách letu osamostatnil, aby zamířil ke svému cíli. Zdárně se pak také rozvinuly sluneční panely, které zajistí zásobování energií. Vesmírná observatoř, náklady na jejíž misi dosáhly deseti miliard dolarů (223 miliard korun), se usadí 1,5 milionu kilometrů daleko od Země, tedy čtyřikrát dál, než je Měsíc.
Nacházet se bude ve druhém Lagrangeově bodu, tedy v místě, kde se vyrovnávají gravitační vlivy Země a Slunce. Díky tomu si dalekohled dokáže zachovat stabilní oběžnou dráhu a zároveň se bude držet ve stínu naší planety před slunečním zářením.
Webbův teleskop je dosud největší a nejvýkonnější vesmírný dalekohled vypuštěný lidmi. Dohlédnout by měl do počátků existence našeho vesmíru, kdy se před 13,5 miliardy let formovaly první hvězdy a galaxie. Podle NASA bude přímo pozorovat dosud neviděnou část prostoru a času. Zařízení je navrženo tak, aby "vidělo" infračervené světlo, jež k nám v této podobě od nejvzdálenějších objektů nyní přichází.
"Webb" ale budou vědci využívat také ke studování planet a dalších těles naší sluneční soustavy. Sledovat díky němu budou i exoplanety, které se nacházejí v takzvaných obyvatelných zónách jiných hvězd a na jejich povrchu by mohla být voda v kapalném stavu. V souvislosti s tím se rovněž počítá s pátráním po případných známkách nasvědčujících možné obyvatelnosti takových těles.
K plnění těchto úkolů má observatoř obří zrcadlo o průměru 6,5 metru, čtyři vědecké přístroje a také štít velký 21 krát 14 metrů, který bude aparáty chránit před teplem slunečního záření a udrží je v potřebném hlubokém chladu. Přístroje ve výbavě jsou infračervená kamera NIRCam, infračervený spektrograf NIRSpec, infračervené zařízení MIRI a infračervený zobrazovač se spektrografem NIRISS.
Primární zrcadlo tvoří 18 menších šestiúhelníkových segmentů, každý o průměru 1,3 metru a hmotnosti 20 kilogramů. Kvůli zajištění odolnosti vůči nehostinnému prostředí, jež v hlubokém vesmíru panuje, jsou vyrobené z berylia a potažené zlatou vrstvou, jež zajistí vysokou odrazivost světla.
Podle agentury AP pokud vše půjde, jak má, měl by se za tři dny začít rozvíjet pětivrstvý sluneční štít, což by mu mělo trvat následujících pět dnů. Asi 12 dnů po startu pak přijde na řadu otevírání jednotlivých segmentů zrcadla. Podle vědců musí při všech těchto operacích perfektně fungovat několik stovek mechanismů, aby teleskop mohl úspěšně pracovat.
Až observatoř po měsíc trvajícím letu dorazí na stanovené místo, bude její systémy čekat pět měsíců vědeckých a kalibračních testů, nastavení teleskopu a aktivace přístrojů. Nejlepší snímky by se podle expertů mohly začít objevovat přibližně půl roku po vypuštění do vesmíru.
NASA, na jejímž projektu se podílejí Evropská kosmická agentura (ESA) a kanadská CSA, chtěl novou vesmírnou observatoř původně vypustit už v roce 2007, ale termín byl postupně nucený posouvat. Několikrát byl start odložen i letos - z března na listopad a pak i třikrát v prosinci. Na vývoji a postavení sedmitunové observatoře se podílelo několik tisíc lidí z 29 zemí.
Vývoj a postavení observatoře nazvané podle bývalého šéfa NASA z let 1961 až 1968 Jamese Edwina Webba trvalo tři desítky let.
Baby boom v českém šoubyznyse pokračuje i před začátkem letních prázdnin. Radostnou novinkou se v úterý pochlubila Barbora Pleva Mottlová. S manželem Davidem originálním způsobem oznámila, že čeká miminko.
Tereza Kerndlová připravila klip k další písni ze svého alba Diamanty. Black mlíko je průletem jejím životem, vzpomínkou na zásadní momenty, které ovlivnily její cestu.
Česko zasáhnou další bouřky. Podle ČHMÚ.cz hrozí zejména ve čtvrtek, objevit se ale mohou i v pátek.
Herec Brad Pitt se na prahu svých 61 let podělil o nelehké období svého života. V nejnovější epizodě podcastu Armchair Expert, který moderuje herec Dax Shepard, Pitt upřímně promluvil o své cestě ke střízlivosti, účasti na setkáních Anonymních alkoholiků a těžkých chvílích po rozchodu s Angelinou Jolie.
Herecký pár Hugh Jackman a Deborra-lee Furness se po téměř třiceti letech rozloučil i formálně. Podle soudních záznamů ze státu New York byl jejich rozvod oficiálně zapsán 12. června a zveřejněn o několik dní později, 23. června. Stav případu je nyní označen jako uzavřený.
Princ Harry a jeho manželka Meghan sice už nejsou členy královské rodiny, ale její hlava, tedy král Karel III., je zatím nepřipravila o tituly. Dvojice se tak stále může hlásit k jednomu z anglických hrabství, přestože místní si to opravdu nepřejí. A někteří se to nebojí dát najevo.
Jiřina Bohdalová by podle dostupných informací měla být už od neděle v domácím léčení po operaci srdce, kterou v uplynulých dnech podstoupila. Kromě fanoušků potěšil fakt, že všechno dobře dopadlo, i její přátele. Ozval se například exprezident Miloš Zeman.
Do Česka se již ve středu opět vrátí tropické počasí. Vyplývá to z aktuální výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), která se však týká jediného kraje v republice. Teploty tam zítra vyšplhají až na 33 °C.
Dnešní datum 24. června je naprosto neodmyslitelně spjaté s jednou z legend naší popmusic. Právě dnes slaví Helena Vondráčková osmasedmdesáté narozeniny. Jak prozradila, první přání obdržela již o uplynulém víkendu během vystoupení na Slovensku.
Strach si na televizi Prima dělali o kolegu Karla Kašáka. Moderátor a reportér se dokonce ocitl v policejní databázi hledaných osob. Sedmatřicetiletého Kašáka pohřešovala jeho přítelkyně, která od neděle neměla o partnerovi žádné zprávy. Podle posledních informací už se pohřešovaného muže podařilo najít.
V úterý dopoledne došlo k prudké eskalaci napětí mezi Izraelem a Íránem, jen několik hodin poté, co americký prezident Donald Trump oznámil dohodu o příměří. Izraelský ministr obrany Israel Katz obvinil Teherán z porušení klidu zbraní a vydal pokyn armádě k „intenzivním úderům na cíle režimu v srdci Teheránu“.
Letní prázdniny začnou již v sobotu a meteorologové vidí i daleko za horizont nadcházejícího víkendu. Školní volno má zprvu doprovázet nadprůměrně teplé počasí, ale kolem poloviny července se teploty vrátí k normálu.