Tripartita se postavila proti restrikcím pro neočkované zaměstnance

Zaměstnavatelé, odboráři i zástupci vlády odmítli na dnešním mimořádném jednání tripartity uložení jakýchkoliv restrikcí pro neočkované zaměstnance. O výsledku jednání k opatřením proti koronaviru na pracovištích tripartita informovala na twitteru. Podle zprávy premiér Andrej Babiš (ANO) současně vyjádřil nesouhlas s povinným očkováním.

Práce, zaměstnání

Končící ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na tiskové konferenci po tripartitním jednání řekl, že se s plošným testováním ve firmách nepočítá. Tripartita se shodla na podpoře očkování.

"Tripartita stojí za vládou, podporuje očkování. Domlouvali jsme se, jak bychom mohli společně ještě víc propagovat očkování jako jediné řešení," řekl Babiš. Podle něj vláda udělala vše pro to, aby lidi k očkování přesvědčila. "Ale zkrátka naše vláda nedospěla k tomu, abychom zavedli povinné očkování," uvedl premiér. Zaměstnavatelé, odbory a hospodářská komora se chtějí zapojit do kampaně na podporu očkování.

Po pondělním jednání Ústředního krizového štábu jeho šéf a končící vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) zmínil návrh, podle něhož by do provozů a kanceláří nesměli lidé bez očkování, negativního testu či potvrzení o prodělaném covidu. Odboráři a podnikatelé to kritizovali. Poukazovali na to, že k zákazu přístupu na pracoviště je potřeba změna zákona. Překážky v práci upravuje zákoník práce. Babiš dnes návrh se zákazem vstupu do práce označil za protizákonný a nesmyslný.

Očkování podporují zaměstnavatelé i odbory. Podle prezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jaroslava Hanáka by v oblastech s menší proočkovaností měly dál působit mobilní očkovací týmy a dál by měla fungovat i očkovací centra v nákupních střediscích. "Jenom očkování rozhodne," řekl. Místopředseda Českomoravské konfederace odborových svazů Vít Samek míní, že by lidé měli své certifikáty o bezinfekčnosti ukazovat v práci či v restauracích sami bez vyzvání. Podotkl, že v jiných zemích to tak funguje.

Vojtěch podotkl, že zájem o očkování roste. Dodal, že s nařízením plošného testování ve firmách se nepočítá. Podle Hanáka řada firem dál testuje sama.

Předák Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula před pár dny uvedl, že není možné za nízkou proočkovanost trestat pracovníky a firmy. Zaměstnavatelé už na jaře neúspěšně usilovali o to, aby mohli zřizovat svá očkovací centra. Podle viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jana Rafaje by podniky dokázaly své lidi k očkování motivovat. Odbory a podnikatelé si stěžovali už dřív také na to, že s nimi vláda předem chystaná opatření neprojednává a dozvídají se o nich až po schválení.

Témata: očkování | práce

V Česku je zřejmě druhý případ výskytu varianty omikron

07.12.2021 19:56 V Česku je zřejmě druhý případ výskytu koronavirové varianty omikron, a to v rodině ženy z Liberce,…

ÚZIS: Počet hospitalizací s covidem bude ještě nejméně týden růst

07.12.2021 17:53 Počty lidí s covidem-19 v nemocnicích budou podle predikcí Ústavu zdravotnických informací a…

Vláda chce vyslat až 150 vojáků na polsko-běloruskou hranici

07.12.2021 16:59 Aktualizováno Končící vláda hnutí ANO a ČSSD chce na pomoc s ochranou polsko-běloruské hranice mandát pro…

Zeman doporučil Lipavskému odstoupit z kandidatury. Fiala na nominacích…

07.12.2021 16:56 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman na dnešním dopoledním jednání v Lánech doporučil Janu Lipavskému (Piráti),…

Státní zastupitelství opět žádá Sněmovnu o vydání Babiše ke stíhání

07.12.2021 16:21 Aktualizováno Pražské městské státní zastupitelství předalo dnes odpoledne v souvislosti s žádostí o vydání…

Zemanovi v pátek skončí izolace, schůzky dál povede z "akvária"

07.12.2021 16:06 Izolace prezidenta Miloše Zemana bude ukončena pravděpodobně v pátek, všechny schůzky s kandidáty…

Zeman se dnes s Nekulou nesejde, kandidát na ministra má pozitivní test

07.12.2021 15:39 Schůzka kandidáta na ministra zemědělství Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL) s prezidentem Milošem Zemanem se…

Do babyboxu v Opavě dnes dopoledne někdo odložil miminko

07.12.2021 14:37 Do babyboxu umístěného v areálu Slezské nemocnice v Opavě dnes dopoledne někdo odložil miminko. Je…

Některé školy i hejtmani chtějí delší vánoční prázdniny, další jsou ale…

07.12.2021 13:48 Ředitelé některých škol prodlouží kvůli epidemii koronaviru vánoční prázdniny, i když to…

DPP neplánuje přejít na prázdninový provoz MHD dříve

07.12.2021 13:34 Pražský dopravní podnik (DPP) neeviduje větší množství řidičů v pracovní neschopnosti kvůli…

Související:

Nejnovější

reklama