Obyvatelé Hongkongu stojí tento týden v dlouhých frontách, aby vzdali hold zesnulé britské královně Alžbětě II. Uvedl to dnes zpravodajský server BBC News, podle nějž se jedná o zřejmě největší projevy náklonnosti k bývalé panovnici mimo Spojené království. Zármutek nad skonem královny vysílá i vzkaz Číně, pod jejíž správu bývalá britská kolonie Hongkong přešla v roce 1997. Peking je kritizován, že čím dál víc omezuje práva hongkongských občanů.
Čína při přebírání vlády nad Hongkongem slíbila, že nejméně 50 let zachová na tomto území dosavadní způsob života, včetně svobod, které v pevninské Číně nejsou dodržovány. Zákroky proti demonstracím, zavedení nového bezpečnostního zákona a zásahy do volebního procesu v Hongkongu ale svědčí podle kritiků o tom, že Peking svůj slib o zachování principu "jedna země, dva systémy" porušuje.
Dlouhé zástupy truchlících, množství květin a vzkazů v hongkongské čtvrti Admirality jsou v kontrastu s podstatně tlumenějšími reakcemi na královninu smrt v ostatních bývalých britských koloniích.
"Ještě se nestalo, že bych někdy koupil květiny, ani když jsem se ucházel o nějakou dívku," prohlásil šedesátník jménem Lee, který před britský konzulát v Hongkongu přinesl chryzantémy. Uvedl, že hongkongská ekonomika za koloniální vlády vzkvétala a společnost byla liberálnější a otevřenější. Další lidé chválili, že za britské vlády se výrazně zlepšilo zdravotnictví a vzdělávání v Hongkongu.
Hongkong se stal britskou kolonií po opiových válkách v 19. století a britská nadvláda trvala 156 let. Pevninská Čína za tu dobu prošla bouřlivými politickými změnami. "V Hongkongu byl v této době klid," podotkl 75letý pan Fung.
"Když lidé na koloniální éru vzpomínají, často odkazují na období od poloviny 70. let do 90. let 20. století," uvedla Li Mei Ting, která vyučuje kulturní a náboženská studia na hongkongské Čínské univerzitě. "Lidé toto období vnímají jako zlatý věk Hongkongu," dodala.
Aktivista Jeffrey Ngo žijící ve Spojených státech ale říká, že poslední tři desetiletí koloniální nadvlády neposkytují úplný obrázek a že britská koloniální vláda sehrála svou roli v tom, čeho jsme v Hongkongu svědky nyní. "Mnoho aktivistů bylo obviněno, především pak od roku 2019, na základě zákonů, které přijala koloniální vláda a do roku 1997 je nezrušila," uvedl Ngo. "Spojené království udělalo po většinu koloniálního období jen málo, aby město demokratizovalo," dodal.
Pro některé obyvatele Hongkongu je ale vzpomínání na královnu Alžbětu II. způsobem, jak vyjádřit svou nespokojenost s čínskou vládou nad Hongkongem, kdy již protesty nejsou kvůli přísnému bezpečnostnímu zákonu de facto možné. Bezpečnostní zákon, který podle kritiků Peking přijal k potlačení disentu, trestá separatistické, podvratné a teroristické aktivity a spolupráci s cizími silami.
Muž jménem Tse před britský konzulát přišel se psem plemene corgi, což byla Alžbětina oblíbená rasa. Uvedl, že truchlení je "alternativní formou politického vyjádření".
Na vodítku měl muž připevněnou britskou vlajku. "Vyvěsit tuto vlajku v jiný den by mohlo vést k zatčení, či dokonce stíhání na základě bezpečnostního zákona, kvůli smrti královny je ale takový krok tolerován," řekl.
Češi rozhodnou o novém složení Poslanecké sněmovny na začátku října. Prezident Petr Pavel v úterý vyhlásil termín letošních parlamentních voleb. Rozhodnutí hlavy státu musí ještě posvětit premiér Petr Fiala (ODS).
Od smrti Aničky Slováčkové, která rozesmutnila celé Česko, již uplynul více než měsíc. Bolest je stále přítomna zejména u nejbližších, v rodině ale podle nejnovějších informací došlo k zásadnímu momentu. Jde o Aniččinu maminku Dádu Patrasovou.
Řada slavných lidí se v pondělí přišla rozloučit se zesnulým zpěvákem Karlem Bláhou, ale jedna tvář chyběla. Jiří Krampol se s Bláhou dlouhá léta přátelil, na pohřby ale zásadně nechodí. Rodině zesnulého se nicméně ozval.
Český sport zasáhla o uplynulém víkendu jedna velmi smutná zpráva. Ve věku pouhých 25 let v sobotu náhle a nečekaně zemřel Adam Bydžovský, trenér juda a úspěšný český reprezentant. Informoval o tom Český svaz judo na webových stránkách.
Až do konce května se neočekává výraznější oteplení, vyplývá z aktuálního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Nejtepleji bude během sledovaného období na začátku června. Denní maxima vyšplhají v průměru na 23 stupňů.
Přesně 24 hodin po úvodním buly předchozího zápasu nastoupila česká hokejová reprezentaci do dalšího utkání na mistrovství světa. Trenéři sáhli ke třem změnám v sestavě, v nichž dvě byly vynucené zdravotním stavem. Na výkonu se to ale výrazně nepodepsalo. Národní tým po bezbrankové první třetině vstřelil sedm gólů a nad Dánskem zvítězil 7:2.
Veronika Arichteva má na prvním místě rodinu, která se v posledních dnech vyrovnává s úmrtím jejího tatínka Pavla Nového, známého producenta. Stále má ale maminku, kterou se rozhodla ukázat fanouškům u příležitosti Dne matek.
Česko oficiálně pogratulovalo novému papeži Lvu XIV. ke zvolení. Pražský hrad informoval, že prezident Petr Pavel dnes odeslal do Vatikánu telegram. Hlava státu zároveň pozvala nástupce zesnulého papeže Františka k budoucí návštěvě Česka.
Mistrovství světa v hokeji ve Švédsku a Dánsku pokračuje i dnes, opět s českou účastí. Hrozí ale, že dva ze členů národního týmu do večerního utkání s domácí reprezentací nenastoupí. Už nyní je navíc jisté, že dojde ke změně na brankářském postu.
Česko se rozloučí se zesnulým hercem Jiřím Bartoškou příští týden v úterý. Informovali o tom organizátoři karlovarského filmového festivalu, jehož prezidentem dlouhá léta byl. Bartoška zemřel ve čtvrtek, bylo mu 78 let.
Monika Absolonová se loni podruhé za sebou stala bronzovou Slavicí, přestože přes dvě dekády nevydala novou desku. Možná i kvůli takto vyjádřené přízni fanoušků se rozhodla připravit další album.
Nepříjemně se mohli cítit cestující v letounu aerolinek Turkish Airlines, který musel v sobotu opakovat přistání na Ruzyni. Šlo o spoj z Istanbulu do Prahy. Všechno naštěstí dobře dopadlo, ačkoliv se podle svědectví odehrálo pořádné drama.