Trump chtěl po volbách ovládnout ministerstvo spravedlnosti, tvrdí demokraté
Vysocí činitelé amerického ministerstva spravedlnosti a právníci Bílého domu hrozili na začátku ledna tehdejšímu prezidentovi Donaldu Trumpovi hromadnou rezignací, pokud by Trump nahradil tehdejšího dočasného ministra spravedlnosti svým spojencem ve snaze zapojit úřad do snah o zvrácení volebních výsledků.
Vyplývá to z předběžné zprávy, kterou ve čtvrtek zveřejnili demokraté ze senátního právního výboru. Republikáni ve výboru ve vlastní zprávě tvrdí, že Trump pouze dělal to, co by se od prezidenta v podobné situaci očekávalo.
Téměř 400stránková zpráva demokratů detailně pojednává o tom, jak se Trump snažil vyvíjet tlak na ministerstvo spravedlnosti v posledních týdnech svého prezidentství, kdy se jeho tým pokoušel různými prostředky nabourat proces po listopadových volbách, v nichž zvítězil demokrat Joe Biden. Trump opakovaně tvrdil, že volby provázely rozsáhlé podvody, což se mu však nepodařilo dokázat.
Závěry zprávy vychází z rozhovorů se třemi bývalými činiteli ministerstva a řady dokumentů a e-mailů. Trump podle ní od poloviny prosince do začátku ledna devětkrát telefonoval nebo se sešel s vysokými činiteli ministerstva a přímo a opakovaně je vyzýval, aby "zahájili vyšetřování, podali jeho jménem žaloby a veřejně prohlásili volby z roku 2020 za zkorumpované," uvádí zpráva.
V polovině prosince rezignoval tehdejší ministr vnitra William Barr a na jeho místo nastoupil Jeffrey Rosen. Toho chtěl však Trump nahradit Jeffreym Clarkem, vysokým činitelem ministerstva, který přišel společně s prezidentem s plánem, jak by úřad mohl zasáhnout do povolebního procesu ve státu Georgia a následně i v dalších státech, kde Biden vyhrál jen velmi těsně. Rosen a další činitelé ministerstva nicméně Clarkův plán odmítali uskutečnit.
Na 3. ledna pak Trump svolal schůzku s právníky Bílého domu a vysokými představiteli ministerstva, na níž se jednalo především o tom, zda by měl nahradit Rosena Clarkem. Vedení úřadu však pohrozilo tím, že v takovém případě hromadně odstoupí, a dodalo, že by se vlna rezignací mohla rozšířit i mezi státní zástupce a další činitele. Podle zprávy se účastníkům schůzky nakonec podařilo přesvědčit Trumpa, aby od svého plánu ustoupil, nicméně až ke konci asi tříhodinového jednání.
Podle demokratů přitom vyvíjeli tlak na ministerstvo i někteří další činitelé Trumpovy administrativy nebo exprezidentovi naklonění členové Kongresu.
Republikáni z právního výboru vydali vlastní verzi zprávy, v níž tvrdí, že demokraté přepisy rozhovorů s činiteli ministerstva špatně interpretovali. Závěr, že se Trump snažil zneužít ministerstvo spravedlnosti k vlastním politickým cílům a zvrácení výsledku voleb, je podle nich nesprávný.
"Dostupné důkazy ukazují, že prezident Trump dělal to, co bychom od prezidenta ve věci podobné důležitosti očekávali: poslouchal svoje nejbližší poradce a řídil se jejich radami a doporučeními," uvedl ve vyjádření republikánský senátor Chuck Grassley.
Demokratický předseda výboru Dick Durbin nicméně ve čtvrtek v televizi CNN prohlásil, že Spojené státy byly začátkem ledna "půl kroku od ústavní krize".
Události se podle Durbina odehrály ve třech fázích. "V první fázi se Trump obrátil na soudy. Prohrál všechny žaloby, v nichž tvrdil, že ve volbách došlo k podvodům. Následně se rozhodl ovládnout ministerstvo spravedlnosti a jeho šéfa a přimět jej k tomu, aby řekl státům, že by měly přestat zasílat (Kongresu) součty hlasů ve svých sborech volitelů. Když toto selhalo (...), bylo třetím krokem vypustit dav na Kapitol v den, kdy se hlasy (volitelů) sčítaly," řekl Durbin s odkazem na útok Trumpových příznivců na sídlo Kongresu z 6. ledna.
Američané šli k urnám začátkem listopadu, vzhledem k americkému nepřímému a decentralizovanému volebnímu systému však trvá oficiální potvrzení vítěze voleb asi dva měsíce. Trump se po volbách snažil se svými právníky napadat různé fáze povolebního procesu, které jsou za normálních okolností považovány jen za formalitu. Exprezident před volbami i po nich hovořil bez patřičných důkazů o volebních podvodech, svou prohru v hlasování, které mnozí volební činitelé označili za výjimečně bezproblémové, dodnes neuznává.
Evropa se musí probrat, vojensky zaostává za USA i Ruskem, varuje velitel…
26.11.2024 13:18 Evropa se nachází ve zlomovém bodě, pokud chce zůstat konkurenceschopná v moderních zbrojních…
Běloruská armáda poprvé sestřelila ruské drony
26.11.2024 11:42 V noci z 24. na 25. listopadu vstoupilo do běloruského vzdušného prostoru rekordních 38 ruských…
COP29 skončil. Přinesl především zklamání
25.11.2024 21:00 Poslední summit OSN o klimatu, známý jako COP29, který se letos konal v ázerbájdžánském Baku, měl…
Evropa jedná o vyslání vojáků na Ukrajinu
25.11.2024 19:36 Diskuze o vyslání voják na Ukrajinu, které byly obnoveny v kontextu možného oslabení americké…
Tajné ruské dokumenty ukazují, co se stane s Ukrajinou, pokud prohraje
25.11.2024 17:58 Ruské ministerstvo obrany podle informací ukrajinského serveru Kyiv Post připravilo dokument, který…
Nejnebezpečnější zvíře? Ani žralok, ani had. Žije i v Česku a ročně zraní…
25.11.2024 15:04 Příběh Bonnie Sashin, bývalé profesionálky v oblasti public relations, začíná jako mnoho jiných…
Rusko útočí na Evropu stále tvrději. Proč se Západ nebrání?
25.11.2024 13:13 Evropa se ocitá pod čím dál intenzivnějším tlakem hybridní války, kterou Rusko vede proti západním…
Kuleba prozradil, proč válka na Ukrajině neskončí tak rychle
25.11.2024 11:31 Bývalý ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba v nedělním rozhovoru podle serveru Politico uvedl…
Merkelová poradila lídrům, jak na Trumpa, a vyjádřila se k migraci i Rusku
25.11.2024 09:54 Angela Merkelová, někdejší kancléřka Německa, která často bývala označována za nejmocnější ženu…
Ruský generál lhal o situaci na frontě. Z pozice ho odvolali
24.11.2024 18:20 Ruská armáda učinila zásadní rozhodnutí ohledně jednoho z mužů v nejvyšším velení. Ze své funkce…