Trump chtěl po volbách ovládnout ministerstvo spravedlnosti, tvrdí demokraté

Donald Trump
Donald Trump, foto: whitehouse.gov **www.whitehouse.gov**
ČTK 8. října 2021 13:39
Sdílej:

Vysocí činitelé amerického ministerstva spravedlnosti a právníci Bílého domu hrozili na začátku ledna tehdejšímu prezidentovi Donaldu Trumpovi hromadnou rezignací, pokud by Trump nahradil tehdejšího dočasného ministra spravedlnosti svým spojencem ve snaze zapojit úřad do snah o zvrácení volebních výsledků.

Vyplývá to z předběžné zprávy, kterou ve čtvrtek zveřejnili demokraté ze senátního právního výboru. Republikáni ve výboru ve vlastní zprávě tvrdí, že Trump pouze dělal to, co by se od prezidenta v podobné situaci očekávalo.

Téměř 400stránková zpráva demokratů detailně pojednává o tom, jak se Trump snažil vyvíjet tlak na ministerstvo spravedlnosti v posledních týdnech svého prezidentství, kdy se jeho tým pokoušel různými prostředky nabourat proces po listopadových volbách, v nichž zvítězil demokrat Joe Biden. Trump opakovaně tvrdil, že volby provázely rozsáhlé podvody, což se mu však nepodařilo dokázat.

Závěry zprávy vychází z rozhovorů se třemi bývalými činiteli ministerstva a řady dokumentů a e-mailů. Trump podle ní od poloviny prosince do začátku ledna devětkrát telefonoval nebo se sešel s vysokými činiteli ministerstva a přímo a opakovaně je vyzýval, aby "zahájili vyšetřování, podali jeho jménem žaloby a veřejně prohlásili volby z roku 2020 za zkorumpované," uvádí zpráva.

V polovině prosince rezignoval tehdejší ministr vnitra William Barr a na jeho místo nastoupil Jeffrey Rosen. Toho chtěl však Trump nahradit Jeffreym Clarkem, vysokým činitelem ministerstva, který přišel společně s prezidentem s plánem, jak by úřad mohl zasáhnout do povolebního procesu ve státu Georgia a následně i v dalších státech, kde Biden vyhrál jen velmi těsně. Rosen a další činitelé ministerstva nicméně Clarkův plán odmítali uskutečnit.

Na 3. ledna pak Trump svolal schůzku s právníky Bílého domu a vysokými představiteli ministerstva, na níž se jednalo především o tom, zda by měl nahradit Rosena Clarkem. Vedení úřadu však pohrozilo tím, že v takovém případě hromadně odstoupí, a dodalo, že by se vlna rezignací mohla rozšířit i mezi státní zástupce a další činitele. Podle zprávy se účastníkům schůzky nakonec podařilo přesvědčit Trumpa, aby od svého plánu ustoupil, nicméně až ke konci asi tříhodinového jednání.

Podle demokratů přitom vyvíjeli tlak na ministerstvo i někteří další činitelé Trumpovy administrativy nebo exprezidentovi naklonění členové Kongresu.

Republikáni z právního výboru vydali vlastní verzi zprávy, v níž tvrdí, že demokraté přepisy rozhovorů s činiteli ministerstva špatně interpretovali. Závěr, že se Trump snažil zneužít ministerstvo spravedlnosti k vlastním politickým cílům a zvrácení výsledku voleb, je podle nich nesprávný.

"Dostupné důkazy ukazují, že prezident Trump dělal to, co bychom od prezidenta ve věci podobné důležitosti očekávali: poslouchal svoje nejbližší poradce a řídil se jejich radami a doporučeními," uvedl ve vyjádření republikánský senátor Chuck Grassley.

Demokratický předseda výboru Dick Durbin nicméně ve čtvrtek v televizi CNN prohlásil, že Spojené státy byly začátkem ledna "půl kroku od ústavní krize".

Události se podle Durbina odehrály ve třech fázích. "V první fázi se Trump obrátil na soudy. Prohrál všechny žaloby, v nichž tvrdil, že ve volbách došlo k podvodům. Následně se rozhodl ovládnout ministerstvo spravedlnosti a jeho šéfa a přimět jej k tomu, aby řekl státům, že by měly přestat zasílat (Kongresu) součty hlasů ve svých sborech volitelů. Když toto selhalo (...), bylo třetím krokem vypustit dav na Kapitol v den, kdy se hlasy (volitelů) sčítaly," řekl Durbin s odkazem na útok Trumpových příznivců na sídlo Kongresu z 6. ledna.

Američané šli k urnám začátkem listopadu, vzhledem k americkému nepřímému a decentralizovanému volebnímu systému však trvá oficiální potvrzení vítěze voleb asi dva měsíce. Trump se po volbách snažil se svými právníky napadat různé fáze povolebního procesu, které jsou za normálních okolností považovány jen za formalitu. Exprezident před volbami i po nich hovořil bez patřičných důkazů o volebních podvodech, svou prohru v hlasování, které mnozí volební činitelé označili za výjimečně bezproblémové, dodnes neuznává.

Témata:
Stalo se
Sport
Hokej, ilustrační fotografie.

Nové jméno na soupisce národního týmu. Češi dopsali útočníka z NHL

Češi mají ještě dnes na světovém šampionátu v hokeji v Dánsku pauzu, na led opět naskočí ve čtvrtek večer proti Maďarsku. Brusle by si měl nazout i jeden hokejista, který úvodní tři zápasy strávil na tribuně. Po zranění Jáchyma Kondelíka ale dostane šanci. 

České celebrity
Petra Svoboda

Petra Svoboda odhalila, kde rok po tragédii vzniklo pietní místo pro manžela

Neděle patřila maminkám, ale Petra Svoboda hned v pondělí připomněla tragicky zesnulého otce svého mladšího potomka, syna Eduarda. Manžel moderátorky Ondřej Křivka přišel před rokem o život při dopravní nehodě. Tvář zpravodajství na Nově mu věnovala dojemný vzkaz a prozradila, kde lidé najdou nové pietní místo. 

Zahraničí
Zemětřesení, ilustrační foto

Řecko zasáhlo zemětřesení. Úřady vydaly varování před tsunami

Řecko zasáhlo ve středu poměrně silné zemětřesení o síle kolem šesti stupňů. Úřady vyzvaly obyvatele ostrova Kasos, aby se vzdálili od pobřeží, protože po otřesech hrozí vlna tsunami. Informoval o tom web DW. 

České celebrity
Jiří Bartoška

Pocta pro Jiřího Bartošku (†78). Festival se rozhodl nic neměnit

Jiří Bartoška bude už navždy spjatý s karlovarským filmovým festivalem jako jeho dlouholetý prezident. Přehlídka snímků v lázeňském městě se uskuteční i letos v létě, ačkoliv už bez Bartošky. V duchu ale herec stále bude s pořadateli, kteří učinili rozhodnutí ohledně obsazení postu prezidenta.