Trumpův skeptický postoj k problematice klimatu by podle odborníků mohl vážně ohrozit efektivitu a operace americké armády. Navrhované změny, jako rozpuštění Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) nebo omezování snah o snižování závislosti Pentagonu na fosilních palivech, považují za velmi rizikové jak současní představitelé ministerstva obrany, tak i bývalí národní bezpečnostní úředníci.
Podle Brendana Owense, asistenta ministra obrany pro energetiku, by tento posun byl vážnou chybou, kterou by mohla v době války využít Čína nebo Rusko. Projekt 2025, politický plán pro Trumpovo potenciální nové prezidentské období od konzervativní nadace Heritage Foundation, obsahuje návrh na rozpuštění NOAA a privatizaci či převedení některých jejích funkcí na státní a lokální vlády. Tento plán by způsobil "slepé místo" ve schopnosti armády informovat velitele o aktuálních rizicích.
Owens pro Defense One zdůraznil, že NOAA, která provozuje 18 satelitů sledujících atmosférické jevy, hraje klíčovou roli při podpoře amerických vojenských operací. Bez těchto satelitů by armáda přišla o možnost sledovat vývoj počasí, což by výrazně omezilo plánování a provádění vojenských akcí.
To potvrzuje také Erin Sikorsky z Centra pro klima a bezpečnost, podle níž by tento krok zvýšil riziko, že by například Čína získala v předpovědi počasí výhodu, což by mohlo mít negativní důsledky pro vojenskou strategii USA.
Vojenské operace totiž dlouhodobě spoléhají na kvalitní meteorologické informace. Klíčovým příkladem je slavná invaze spojenců na Den D, kdy američtí a britští předpovídači analyzovali fronty vzdušných hmot a určili krátké okno příznivého počasí, zatímco německá strana takové informace neměla.
V současné době Pentagon používá nástroje, jako je DCAT (Defense Department Climate Assessment Tool), které armádě pomáhají posoudit klimatické dopady na její operace. Pokud by NOAA přestala poskytovat potřebná data, DCAT by tím výrazně utrpěl a omezilo by to jeho schopnost efektivního rozhodování.
Kromě toho Pentagon v posledních letech pracuje na snížení závislosti na fosilních palivech. V rámci tohoto úsilí se testují elektrická vozidla a zkoumají se možnosti využití jaderné energie pro vojenské základny.
Owens považuje tento vývoj za klíčový pro budoucí vojenské operace. Přechod na obnovitelné zdroje by totiž mohl zvýšit energetickou nezávislost a udržitelnost vojenských operací, což je důležité v krizových situacích.
Nicméně mnoho z těchto snah je ohroženo kvůli Trumpově skeptickému postoji k ekologickým technologiím v armádě. Owens se obává, že pokud armáda neudrží tlak na modernizaci, mnoho projektů v oblasti ekologických technologií by mohlo být pozastaveno.
Navzdory Trumpovým výhradám k elektrickým vozidlům v armádě je Owens přesvědčen, že praktické výhody by mohly být dostatečně přesvědčivé, aby vedly k jejich pokračujícímu využívání.
Owens doufá, že vojenské vedení bude nadále podporovat program elektrických vozidel a ukáže, že tato technologie pomáhá v krizových situacích a poskytuje strategickou výhodu.
Po dvou dnech s letními teplotami pozorujeme v Česku výraznou změnu počasí. Na značné části území prší a nejde o jen tak ledajaký déšť. Může se v něm objevit saharský prach, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Radostnou novinku ve čtvrtek oznámila Veronika Khek Kubařová. Jen několik týdnů před 38. narozeninami se pochlubila, že s manželem čekají po deseti letech manželství prvního potomka.
Počasí se o víkendu mírně ochladí. Oproti předchozím dnům se v sobotu letních teplot nedočkáme, v neděli ale podle ČHMÚ.cz bude citelně tepleji.
Rodina slavného hollywoodského herce Genea Hackmana, držitele dvou Oscarů, zažila tragédii, která nyní otřásá nejen americkými médii. Jeho manželka, 61letá Betsy Arakawa, zemřela za záhadných okolností, jež si nyní odborníci spojují s nakažením vzácným hantavirem. Nemoc je přenášena hlodavci a je známá svými příznaky podobnými chřipce, které však mohou mít fatální následky.
Po úterním posledním rozloučení s milovanou dcerou se naplno dozvídáme, jak velké je trápení Felixe Slováčka a tedy i jeho manželky Dagmar Patrasové. Saxofonista popsal, jak na tom v těchto dubnových dnech je.
Ve věku 82 let zemřel po dlouhé nemoci bývalý europoslanec, senátor, spisovatel a novinář Jaromír Štětina. Smutnou zprávu o jeho skonu potvrdil serveru iDNES.cz šéf organizace Člověk v tísni Šimon Pánek, s nímž Štětina v roce 1992 spoluzaložil tehdejší Nadaci Lidových novin, která se později transformovala v jednu z nejvýznamnějších českých humanitárních organizací.
Hvězd z české herecké obce přišlo požehnaně. U rakve s ostatky zesnulého Aloise Švehlíka na středečním posledním rozloučení drželi stráž jeho neméně slavní a někdy i slavnější kolegové. Kdo všechno se ve středu před polednem objevil na jevišti v historické budově Národního divadla?
Annu Slováčkovou, se kterou se v úterý rodina rozloučila na neveřejném pohřbu, si lidé budou pamatovat nejen jako zpěvačku, ale také jako herečku, která se neodmyslitelně zapsala do srdcí diváků televizního seriálu Ordinace v růžové zahradě. Co teď bude s její postavou?
Ornella Koktová se podílí na organizaci posledního rozloučení s babičkou ze strany svého otce Michala. Jak je přitom známo, vztahy v rodině nejsou právě nejlepší. Projevuje se to i na tom, kdo obdržel pozvánku na pohřeb.
V pátek dopoledne došlo v pražské ulici Milady Horákové k tragické nehodě, při níž tramvaj srazila dvanáctiletého chlapce. Navzdory okamžitému zásahu záchranářů se ho nepodařilo zachránit.
Ruský dronový útok na město Dnipro si ve čtvrtek v noci vyžádal tři mrtvé, včetně dítěte, a desítky zraněných. Útočníci zasáhli obytné domy, školní budovy i potravinářský závod. Incident se odehrál jen několik dní po podobně brutálních útocích balistickými raketami na Sumy a Kryvyj Rih, kde zemřely desítky civilistů včetně dětí.
Zatímco dnes nás ještě čekají letní teploty, v pátek se mírně ochladí. Na většině území se navíc bude během prázdnin objevovat občasný déšť nebo přeháňky, uvedl ČHMÚ.cz.