Donald Trump dosáhl jasného vítězství v prezidentských volbách nad Kamalou Harrisovou, a to díky velké podpoře od skupin voličů, které dříve bývaly tradičním základem Demokratické strany. Ve své analýze na to upozornil server BBC.
Budoucí republikánský prezident si udržel silné postavení mezi bělošskou dělnickou třídou, která ho poprvé dostala do Bílého domu v roce 2016, a zároveň si výrazně polepšil mezi latinskoamerickými voliči i mezi mladšími Američany, zvláště mezi muži. Vítězství v klíčových státech, jako jsou Pensylvánie, Michigan a Wisconsin, přineslo Trumpovi nejen důležité volitele, ale i výrazný nárůst podpory od voličů, kteří předtím volili Demokraty.
Latinskoameričtí voliči, kteří dlouho tvořili pevnou voličskou základnu Demokratické strany, letos překvapivě ukázali vysokou podporu Trumpovi. V porovnání s volbami v roce 2020 Trump dosáhl mezi těmito voliči nárůstu o 14 procent.
Tento posun byl výrazný například v Pensylvánii, kde latinoameričtí voliči tvořili přibližně 5 % celkové voličské základny, z níž Trump získal 42 %, což je oproti roku 2020 znatelný nárůst. Tato změna přinesla Trumpovi výhodu nejen ve státech na jihu USA, ale také v průmyslových oblastech, kde latinskoameričtí voliči odrážejí obecný posun k pravici, což ilustruje například region na východě Pensylvánie.
Mezi hlavní důvody, proč se mnozí dělníci a střední třída přiklonili k Trumpovi, patří ekonomické otázky – především inflace a ceny základních produktů. Například v Michiganu Trump významně zvýšil svou podporu mezi pracujícími a mezi neodbornými zaměstnanci, kteří se potýkají s vysokými cenami zboží. U voličů hrál velkou roli faktor inflace a ekonomického tlaku; ceny potravin a zvýšené úrokové sazby znesnadňují obživu mnohým Američanům.
Navíc Trumpova rétorika zaměřená na omezení migrace a posílení ochrany hranic rezonovala u mnoha voličů – nejen mezi bělošskou dělnickou třídou, ale také mezi latinskoamerickými voliči, kteří sami zdůrazňují legální cesty přistěhovalectví. Republikánské argumenty o sociálních otázkách a hodnotách, které tradičně prosazuje Demokratická strana, oslovily voliče obávající se postupné „socializace“ USA.
Trump také dosáhl pokroku mezi mladšími voliči, především mezi muži. Harrisová si sice udržela převahu mezi mladými lidmi, ale Trump ji tentokrát zúžil na rozdíl jedenácti procentních bodů. Tento trend se projevil i v obci s převážně afroamerickou populací, například ve Wisconsinu, kde se jeho podpora mezi černošskými voliči zdvojnásobila.
V klíčových regionech kolem Milwaukee, jako jsou kraje Waukesha, Ozaukee a Washington (známé jako „Wow kraje“), Harrisová nedokázala překonat Trumpovu podporu mezi suburbanizovanými voliči. Trump dosáhl vítězství v těchto regionech, zatímco Demokraté nedosáhli tak silné podpory jako v roce 2020. Ve Wisconsinu také Harrisová nezískala tolik hlasů jako Biden v roce 2020, zejména ve velkých městech jako Milwaukee, což přispělo k celkovému zisku Trumpa.
Vítězství Donalda Trumpa znamená, že jeho podpora mezi bělošskou dělnickou třídou, latinoamerickými voliči i mladšími muži vytváří silnou politickou základnu, která může ovlivnit podobu jeho administrativy. Jeho volební strategie a snaha oslovit voliče všech vrstev posiluje Trumpovu pozici nejen v ekonomických otázkách, ale také v otázkách národní bezpečnosti a migrace.
Trumpovo zvolení také signalizuje hluboké politické změny v USA, kdy se Demokratická strana musí vyrovnat s významnými ztrátami mezi svými tradičními voliči.
Česko nadále sužuje tropické počasí, přes 30 stupňů budou teploty šplhat i ve čtvrtek. Podle nové výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) ukončí vlnu veder bouřky, které mohou být i velmi silné. Hrozí ve čtvrtek odpoledne a večer.
Václav Neckář se nakonec pěvecké kariéry nevzdal a zpívá i po osmdesátce, i když už bez doprovodu mladšího bratra Jana, který o staršího sourozence jinak vzorně pečuje. Tentokrát se mu ale Václav vrátil z pódia ve zhoršeném zdravotním stavu.
Ruský prezident Vladimir Putin a jeho francouzský protějšek Emmanuel Macron spolu poprvé po téměř třech letech mluvili po telefonu. Informovala o tom ruská státní agentura TASS. Řešili válku na Ukrajině či íránský jaderný program. Podle Elysejského paláce se navíc dohodli, že budou v kontaktu i nadále.
Financování britské královské rodiny prošlo pravidelnou kontrolu, v jejímž rámci padlo velké rozhodnutí týkající se dopravy zástupců monarchie. Královský vlak bude nejpozději v roce 2027 vyřazen z provozu. Jde o jedno z úsporných opatření, které oznámil Buckinghamský palác. Informovala o tom BBC.
Izrael souhlasí s uzavřením dalšího příměří v Pásmu Gazy, oznámil americký prezident Donald Trump. Během klidu zbraní by se měly dojednat podmínky trvalého míru mezi Izraelem a Hamásem. Reakce palestinského hnutí na Trumpovo prohlášení zatím není známá.
Česko se právě nachází uprostřed dosud největší letošní vlny veder. Předpověď ale slibuje ochlazení ještě během probíhajícího týdne. Trend nižších teplot, než jsou ty současné, pak vydrží i v příštím týdnu. Vyplývá to z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Petr Pavel sice kroutí teprve třetí z pěti roků prvního funkčního období na Pražském hradě, ale agentury neustále zjišťují, koho dalšího si lidé umí představit jako prezidenta republiky. Opět padlo i jedno jméno ze šoubyznysu, které již v této souvislosti není nijak překvapivé.
Dvakrát na travnatých londýnských kurtech zcela triumfovala, ale derniéra Petry Kvitové na Wimbledonu neměla dlouhého trvání. Česká tenistka, která již avizovala, že letos definitivně ukončí kariéru, končí na nejslavnějším grandslamu hned v prvním kole.
Velké komplikace v pražské dopravě způsobila pondělní nehoda nákladního vozidla na Jižní spojce. Jedno velké omezení se přitom teprve chystá. V úterý ve 20 hodin se Jižní spojka v jednom směru uzavře, aby mohlo pokračovat odklízení následků havárie.
Červenec je od půlnoci v plném proudu a meteorologové už vidí až téměř do konce sedmého kalendářního měsíce. Podle nejnovějšího výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) se po aktuální tropické epizodě vrátí počasí k tomu, co je pro tuto roční dobu nejobvyklejší.
Českou kuchařskou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku pouhých 50 let zemřel Roman Hadrbolec, jehož kuchařská profese dostala i k hollywoodským filmovým hvězdám první kategorie.
Červenec, který právě dnes začal, v sobě skrývá dva státní svátky. Na řadu přijdou již tento týden, konkrétně o víkendu. I proto si lidé nejsou jistí, zdali budou otevřené větší obchody. Česká obchodní inspekce (ČOI) potvrdila, že lidé si bez problémů nakoupí.