Britský král Karel III. na přání premiérky Liz Trussové zrušil cestu do egyptského Šarm aš-Šajchu, kde se od 6. do 18. listopadu koná klimatická konference COP27. Karel III., proslulý svým zájmem o klimatické otázky, chtěl na mezinárodním sjezdu pronést projev. Své plány ale změnil po soukromé audienci Trussové, napsal list The Times. Neúčast britského panovníka na klimatické konferenci potvrdil i Buckinghamský palác, uvedla BBC.
Setkání v Šarm aš-Šajchu se pravděpodobně nezúčastní ani Trussová. Zpráva přichází v době, kdy se mluví o tom, že současná vláda plánuje slevit, nebo zcela opustit svůj plán na dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050.
Podle prohlášení Buckinghamského paláce se král zeptal premiérky Trussové na radu ohledně své účasti na klimatické konferenci. "Se vzájemným přátelstvím a respektem se shodli, že se král nezúčastní," uvedl královský palác v prohlášení.
Rozhodnutí premiérky protestovat proti královým plánům pravděpodobně zvýší napětí mezi ní a panovníkem. Buckinghamský palác nicméně uvedl, že setkání Trussové a Karla III. minulý měsíc bylo "srdečné", píše britský deník.
"Není tajemstvím, že král dostal (na COP27) pozvání...rozhodnutí nejet bylo v souladu s tím, že král jedná na doporučení vlády," uvedl vysoce postavený zdroj z královské rodiny citovaný The Times. Dodal, že "to, že král nepojede, neznamená, že událost jinak nepodpoří".
Člen britské vlády Simon Clarke stanici Radio Times řekl, že dohoda byla dosažena v přátelském duchu. "Domněnky z dnešního rána, že mu (králi) bylo nařízeno, aby se držel dál, nejsou pravdivé," řekl.
Princ Charles, po nástupu na trůn Karel III., se vloni zúčastnil klimatické konference COP26, která se uskutečnila v Glasgow a Británie byla její hostitelskou zemí. V zahajovacím projevu vyzval účastníky k ráznějšímu přístupu ke klimatickým změnám. Skrze videopřenos promluvila na konferenci také tehdejší královna Alžběta II.
Je sice teprve konec dubna, ale sucho v Česku se již touto dobou prohlubuje. Počasí v tom hraje zásadní roli. Odborníci navíc očekávají, že situace se v nejbližších dnech dále zhorší.
Karel Gott se více než šest let po smrti dočkal velké pocty v rodném městě, když po něm v Plzni pojmenovali jedno z prostranství. Rozhodnutí politiků má své příznivce i odpůrce. Své si k tématu řekl i místní senátor a starosta městské části Slovany Lumír Aschenbrenner (ODS).
Českou hudební scénu zasáhla velmi smutná zpráva v samém závěru dubna. Ve věku 73 let zemřel zpěvák, hudebník a skladatel Oskar Petr, někdejší člen skupiny Marsyas a autor nesmrtelných hitů kapely Lucie či Davida Kollera.
Veronika Arichteva se na sociální síti opět vrátila k okamžiku, kdy přišla o milovaného tatínka. Od jeho odchodu totiž uplynul rok. Známá herečka se při té příležitosti rozhodla prozradit, jak vypadaly poslední hodiny v nemocnici.
Napětí mezi Jaromírem Soukupem a Agátou Hanychovou se snad nikdy neuklidní. Podle dostupných informací bude o jisté věci opět rozhodovat soud. Jaromír Soukup naznačil, v čem je podle jeho názoru problém. Expartnerku přitom vůbec nešetřil.
Padlo nové rozhodnutí v kauze psychiatra Jana Cimického. Obvodní soud pro Prahu 8 jej ve středu znovu uznal vinným ve všech bodech obžaloby. Cimický dostal trest pět let odnětí svobody a také zákaz lékařské činnosti na dobu deseti let.
Problémy úspěšného filmu Sbormistr pokračují. Další soud totiž potvrdil stopku pro jeho televizní vysílání. Soud konstatoval, že pro tvůrce, kteří se věnují trestným činům inspirovaným skutečnými událostmi, platí zvýšené nároky ve vztahu k obětem trestné činnosti.
Meteorologové mají jasno. Během prodlouženého víkendu na začátku května se dočkáme prvního letního dne letošního roku, protože teploty se poprvé dostanou i nad 25 °C. Upozornil na to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Americký prezident Donald Trump po víkendovém pokusu o atentát zaútočil na moderátora jedné z populárních talk show Jimmyho Kimmela. Jeho zaměstnavatele vyzval, aby dotyčného vyhodil. Podle Trumpa se Kimmel dopustil výzvy k násilí vůči prezidentovi.
Karel Šíp je i jako osmdesátník jednou z tváří veřejnoprávní České televize, jejíž budoucnost je momentálně velkým tématem. Platí to tak trochu i o budoucnosti Šípa na jejích obrazovkách. Jeho pokračování v druhé polovině totiž zatím není smluvně potvrzené.
Taylor Swift podala prostřednictvím své společnosti TAS Rights Management tři žádosti o ochrannou známku. Tento krok, který se uskutečnil 24. dubna, má zpěvačce pomoci chránit se proti zneužití její identity prostřednictvím technologií umělé inteligence. Podobnou strategii nedávno zvolil i herec Matthew McConaughey, který se snaží omezit neoprávněné nakládání se svou podobou a hlasem.
Britský král Karel III. a královna Camilla zahájili v pondělí svou čtyřdenní návštěvu Spojených států přivítáním v Bílém domě. Na jižním trávníku je uvítal prezident Donald Trump společně s první dámou Melanií Trumpovou. Ačkoliv počáteční konverzace mezi oběma hlavami státu nebyla pro televizní kamery slyšitelná, analýza profesionální odezíračky rtů nyní poodhalila, co si státníci během prvních okamžiků návštěvy sdělili.