Britská premiérka Liz Trussová se omluvila za své chyby, které ohrozily ekonomickou stabilitu Británie. V rozhovoru, který dnes zveřejnila stanice BBC, ministerská předsedkyně uvedla, že chtěla jednat tak, aby lidem pomohla zvládnout účty za energie. Její plány ale zašly příliš daleko, dodala. Britská média od pondělí informují, že až 100 konzervativních poslanců je připravených zvednout ruku pro odvolání Trussové.
"Budoucnost Trussové na ostří nože", "Liz na přístrojích" nebo "Ponížená" uváděly titulky dnešních vydání britských deníků Financial Times, Daily Star a Daily Mirror. Britská média poukazují na pondělní vystoupení nového ministra financí v Dolní sněmovně. Zatímco premiérka v tichosti seděla za jeho zády, Jeremy Hunt před poslanci probíral zrušení téměř všech plánovaných reforem takzvaného minirozpočtu, který měl přinést především rozsáhlé daňové škrty.
Nedůvěra voličů, vlastních poslanců a finančních trhů v její ekonomické kroky přinutila Trussovou postupně ustoupit od většiny svých plánů. Premiérka například řekla, že nebude dále bránit zvýšení daně z příjmů firem z 19 na 25 procent a že nebude usilovat o zrušení 45procentní daně pro lidi s příjmem nad 150.000 liber ročně (asi 354.000 korun měsíčně).
Trussová se ale na setkání se zákonodárci zavázala, že do roku 2030 zvýši výdaje na obranu na tři procenta HDP ze současných 2,1 procenta. S odvoláním na své zdroje to dnes uvedla agentura Reuters.
"Chci přijmout odpovědnost a říct: 'Omlouvám se za chyby, které se staly'," řekla Trussová BBC. Na dotaz, zda dovede konzervativce k příštím volbám, odpověděla kladně. Dodala, že ji zajímá především práce, kterou může vykonat pro lidi, a nikoli vnitrostranické spory.
Podle nepotvrzených zpráv až 100 poslanců Konzervativní strany požaduje odstoupení Trussové a své přání vyjádří v dopise předsedovi konzervativního Výboru 1922 Grahamovi Bradymu. Výbor 1922 je orgánem Konzervativní strany, který sdružuje poslance bez vládních funkcí a de facto řídí vnitřní fungování strany.
Podle stranických pravidel nemůže premiér čelit hlasování o důvěře, dokud není rok ve funkci. V praxi by se však hlasování o důvěře pravděpodobně uskutečnilo, pokud by na Bradyho naléhal dostatečný počet poslanců.
Právě kvůli jednání s Bradym ohledně vnitrostranického vření se Trussová v pondělí nedostavila do parlamentu, když měla odpovídat na otázky týkající se vládní ekonomické politiky. Za to sklidila ostrou kritiku od labouristické opozice.
Trussová se výzvám k rezignaci brání argumentem, že včas rozpoznala, že se svými plány zašla příliš daleko a příliš rychle, vyslyšela volání finančních trhů a veřejnosti, uvedla do funkce nového ministra financí a že se za své chyby omluvila.
V očích konzervativních poslanců nicméně Trussová ještě více otřásla důvěrou veřejnosti ve stranu a nahrála labouristické opozici, která je podle posledních průzkumů veřejného mínění jasným favoritem voleb, pokud by se konaly nyní.
Britská média tíhnoucí k levici, jako je Daily Mirror nebo The Guardian, zase poukazují na politickou slabost, kterou Trussová projevila, když byla donucena zrušit plány, s nimiž vyhrála vnitrostranickou volbu nového stranického lídra, potažmo premiéra.
Počasí se o víkendu mírně ochladí. Oproti předchozím dnům se v sobotu letních teplot nedočkáme, v neděli ale podle ČHMÚ.cz bude citelně tepleji.
Rodina slavného hollywoodského herce Genea Hackmana, držitele dvou Oscarů, zažila tragédii, která nyní otřásá nejen americkými médii. Jeho manželka, 61letá Betsy Arakawa, zemřela za záhadných okolností, jež si nyní odborníci spojují s nakažením vzácným hantavirem. Nemoc je přenášena hlodavci a je známá svými příznaky podobnými chřipce, které však mohou mít fatální následky.
Po úterním posledním rozloučení s milovanou dcerou se naplno dozvídáme, jak velké je trápení Felixe Slováčka a tedy i jeho manželky Dagmar Patrasové. Saxofonista popsal, jak na tom v těchto dubnových dnech je.
Ve věku 82 let zemřel po dlouhé nemoci bývalý europoslanec, senátor, spisovatel a novinář Jaromír Štětina. Smutnou zprávu o jeho skonu potvrdil serveru iDNES.cz šéf organizace Člověk v tísni Šimon Pánek, s nímž Štětina v roce 1992 spoluzaložil tehdejší Nadaci Lidových novin, která se později transformovala v jednu z nejvýznamnějších českých humanitárních organizací.
Hvězd z české herecké obce přišlo požehnaně. U rakve s ostatky zesnulého Aloise Švehlíka na středečním posledním rozloučení drželi stráž jeho neméně slavní a někdy i slavnější kolegové. Kdo všechno se ve středu před polednem objevil na jevišti v historické budově Národního divadla?
Annu Slováčkovou, se kterou se v úterý rodina rozloučila na neveřejném pohřbu, si lidé budou pamatovat nejen jako zpěvačku, ale také jako herečku, která se neodmyslitelně zapsala do srdcí diváků televizního seriálu Ordinace v růžové zahradě. Co teď bude s její postavou?
Ornella Koktová se podílí na organizaci posledního rozloučení s babičkou ze strany svého otce Michala. Jak je přitom známo, vztahy v rodině nejsou právě nejlepší. Projevuje se to i na tom, kdo obdržel pozvánku na pohřeb.
V pátek dopoledne došlo v pražské ulici Milady Horákové k tragické nehodě, při níž tramvaj srazila dvanáctiletého chlapce. Navzdory okamžitému zásahu záchranářů se ho nepodařilo zachránit.
Ruský dronový útok na město Dnipro si ve čtvrtek v noci vyžádal tři mrtvé, včetně dítěte, a desítky zraněných. Útočníci zasáhli obytné domy, školní budovy i potravinářský závod. Incident se odehrál jen několik dní po podobně brutálních útocích balistickými raketami na Sumy a Kryvyj Rih, kde zemřely desítky civilistů včetně dětí.
Zatímco dnes nás ještě čekají letní teploty, v pátek se mírně ochladí. Na většině území se navíc bude během prázdnin objevovat občasný déšť nebo přeháňky, uvedl ČHMÚ.cz.
Michael Schumacher, sedminásobný mistr světa formule 1, který se od vážné nehody na lyžích v prosinci 2013 neobjevil na veřejnosti, se opět připomněl světu – tentokrát velmi výjimečným způsobem. Společně se svou manželkou Corinnou se podílel na charitativní akci, která má pomoci v boji proti demenci.
Americká popová hvězda Katy Perry se stala součástí historické mise společnosti Blue Origin, která 14. dubna 2025 vyslala první čistě ženskou posádku do vesmíru. Tato suborbitální mise NS-31 trvala přibližně 11 minut a dosáhla výšky 100 kilometrů nad Zemí, čímž překročila hranici vesmíru známou jako Kármánova linie.