Kurdské síly na severovýchodě Sýrie tvrdí, že možná nebudou schopny nadále střežit tábory, kde jsou zadržováni lidé spojení s teroristickou organizací Islámský stát (IS). K takové situaci by podle Kurdů mohlo dojít, pokud by Turecko v oblasti podniklo pozemní ofenzivu. Informuje o tom dnes BBC.
Turecko v posledních dnech v severní Sýrii zaútočilo na stovky cílů v odvetě za bombový útok v Istanbulu, při němž 13. listopadu zemřelo šest lidí a přes 80 jich bylo zraněno. Ankara z útoku viní kurdské separatisty sídlící v severní Sýrii. Syrské demokratické síly (SDF), ve kterých jsou kurdské milice většinově zastoupeny a které mají podporu USA, jakýkoliv podíl na útoku odmítají.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ve středu prohlásil, že nálety jsou jen začátkem a že je odhodlán zabezpečit tureckou hranici se Sýrii prostřednictvím "bezpečnostního koridoru".
Šéf SDF generál Mazlúm Abdí řekl, že turecká pozemní operace na severu Sýrie by vedla k obnovení IS. "Vedlo by to ke druhé občanské válce v Sýrii a naše protiteroristické operace proti IS by se zastavily," řekl. "Jako součást mezinárodní koalice jsme bojovali a porazili IS, a to, co dělá Turecko, to všechno zmaří", dodal.
Spojené státy se v rámci mezinárodního boje proti IS spoléhaly na pomoc syrských kurdských sil. SDF nadále spravuje vězení a záchytné tábory, v nichž jsou drženi bojovníci IS a jejich rodiny. Největší z těchto provizorních zařízení, kde jsou umístěny rodiny bojovníků, se nazývá Al-Húl a žije tam na 50.000 lidí, z nichž zhruba dvě třetiny tvoří děti, píše BBC.
Řada tureckých náletů podle SDF zasáhla Al-Húl. O život při útoku podle téhož zdroje přišlo sedm členů ostrahy tábora a šest zahraničních zajatců při útoku uteklo, později byli dopadeni.
Abdí varoval, že další turecké útoky by měly přímý dopad na schopnost SDF kontrolovat tato zařízení. "Naše síly by byly zaměstnány ochranou vlastních lidí a rodin a my bychom nebyli schopni tábory střežit," dodal. "Turecké úřady zaútočily na civilní zařízení i služby, jako jsou elektrárny či zařízení na těžbu ropy," poznamenal. "To povede k masové migraci a vnitřnímu vysídlení."
Od roku 2016 podnikla turecká armáda s podporou spřátelených syrských povstaleckých skupin tři rozsáhlé operace v severní Sýrii a v současné době má pod kontrolou území podél více než 325 kilometrů dlouhé hranice.
Při poslední operaci v roce 2019 se Turecko zmocnilo oblasti mezi městy Tal Abjad a Rás al-Ajn, přičemž Kurdy kontrolovaný region Kobani zůstal mezi územími pod kontrolou buď Turecka, nebo Tureckem podporovaných milic. Rusko tehdy zprostředkovalo příměří a byly zřízeny hlídky tureckých a ruských vojáků, které na dodržování příměří dohlížely.
Nyní se kurdské síly obávají, že cílem Turecka je Kobani dobýt. SDF proto vyzvala Spojené státy i Rusko, aby využily svého vlivu k zastavení turecké ofenzivy. V opačném případě podle kurdských sil hrozí destabilizace celého regionu, což by mělo dopad i na zbytek světa.
Anna Slováčková se mohla v závěru života spolehnout i na přítele Matěje, který se zamlouval i jejím rodičům. Jeden z nich dokonce věřil, že vztah se posune na další úroveň a dojde ke svatbě. Jak víme, tenhle sen už se nesplní.
Odvolací soud v Londýně dnes vyslechl tvrzení právního zástupce prince Harryho, podle kterého byl vévoda ze Sussexu nespravedlivě vyčleněn a podroben nižší a neodůvodněné úrovni bezpečnostní ochrany ve Spojeném království. Jde o nejnovější právní krok prince, který se snaží zvrátit rozhodnutí Nejvyššího soudu, jenž potvrdil, že Harry už nemá nárok na stejnou policejní ochranu, jakou mají ostatní aktivní členové královské rodiny.
Pověst slavných osobností může někdy utrpět bez jejich vědomí. Stačí třeba, aby se neznámí podvodníci vydávali za Helenu Vondráčkovou a vylákali z důvěřivých lidí peníze. Takový případ aktuálně řeší policisté z Královéhradeckého kraje. Informovali o tom na webu.
Hackeři v úterý úspěšně napadli profil českého premiéra Petra Fialy (ODS) na sociální síti X, kde se nakrátko objevily nepravdivé příspěvky. Případem se zabývá policie, Fiala se strážci zákona spolupracuje na vyšetření incidentu.
Luxusní hotely, prestižní developerské projekty i skrytý klub s elitní klientelou. Dokumentární film Dynastie odhaluje, jak se István Tiborcz, zeť maďarského premiéra Viktora Orbána, vyšvihl mezi nejbohatší muže země. Klíčovou roli v jeho podnikatelském vzestupu sehrály veřejné zakázky a vazby na státní instituce. Investigativní novináři z několika redakcí přinášejí detailní obraz systému, v němž moc a byznys splývají v jedno. S jedním z autorů snímku jsme mluvili o tom, co všechno zjistili – a proč právě teď jejich práce rezonuje i za hranicemi Maďarska.
Evu Burešovou zasáhla v neděli večer zpráva o úmrtí Aničky Slováčkové v nezáviděníhodné situaci. Nacházela se totiž před televizními kamerami, které zachytily smutek v její tváři. Eva se pak v pondělí vyjádřila k odchodu kamarádky i na sociální síti.
Přes den už sice teploty po uplynulém víkendu rostou, ale zima ještě stále vystrkuje růžky. Během následující noci klesnou minima až na -5 °C. Platí proto výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) před mrazem ve vegetačním období.
Jsou to dva dny, co na věčnost odešla Anička Slováčková, která statečně bojovala se zákeřnou rakovinou. Smutná zpráva zasáhla celou zemi, během pondělí spontánně vzniklo pietní místo u pražského domu jejích rodičů, tedy Felixe Slováčka a Dády Patrasové.
Víra v dezinformace nebo konspirační teorie je rozšířený jev, který může mít různé příčiny. Patří mezi ně mimo jiné ztráta důvěry ve veřejné instituce či média, ale také přirozené psychologické faktory, jako je strach, potřeba jistoty nebo přesvědčení o vlastní výjimečnosti.
Zdrcený Felix Slováček v neděli večer rozesmutnil Česko, když potvrdil, že jeho milovaná dcera Anička po dlouhém a statečném boji se zákeřnou rakovinou odešla na věčnost. Bolest, jakou si neumíme představit, po necelém dni rozhodně neodezněla. Spíše se znásobila.
Policie v Plzni vyšetřuje od noci z pondělí na úterý případ pokusu o vraždu a následné sebevraždy. Ke konfliktu došlo mezi rodinnými příslušníky. Muž zemřel, žena skončila v nemocnici.
Mirai Navrátil se v poslední době ocitá v situacích, kdy se jiní lidé dostávají do křížku se zákonem. Stačí si vzpomenout na loňské napadení zpěváka v Hradci Králové. Nyní byl frontman jedné z nejpopulárnějších českých kapel okraden.