Turecko ekonomicky těží z toho, že jako jediná země Severoatlantické aliance nezavedlo po ruském útoku na Ukrajinu sankce proti Rusku. V posledních měsících se tak výrazně zvýšila aktivita ruských podnikatelů v zemi a také turecký export do Ruska, napsal dnes španělský deník El País.
To se však moc nelíbí Spojeným státům a dalším západním zemím, které tureckým firmám pohrozily takzvanými druhotnými sankcemi.
Nová situace je patrná například na letecké dopravě. Až na pár výjimek evropské země uzavřely své nebe ruským aerolinkám. To vedlo k výraznému zvýšení letů mezi Tureckem a Ruskem. V současnosti mezi oběma zeměmi létá na 120 spojů denně, z nichž polovina zajišťuje spojení s Istanbulem. "A letadla jsou plná," poznamenává španělský list s tím, že od ledna do konce července do Turecka přicestovalo na 2,2 milionu Rusů, o 40 procent více než ve stejnou dobu před rokem.
Spojení do Turecka využívají nejen mladí lidé, kteří se snaží uprchnout před čím dál dusnější společenskou atmosférou v Rusku, či turisté, kteří se chtějí opalovat v letoviscích. Do Turecka cestuje i mnoho podnikatelů, pro které se tato země stává vstupní bránou na trhy mimo Rusko. Od ledna do června vzniklo v Turecku přes 600 firem s ruským kapitálem, z nichž polovina působí v obchodě. Ukrajina se obává, že tyto firmy mohou posloužit k dovozu zboží do Ruska, které je na sankčních seznamech EU a USA.
Rusové také od března do června koupili v Turecku na 6000 nemovitostí, což je výrazně více než v předchozích období. Akvizice může být pro některé movitější Rusy způsob, jak ochránit své úspory, ale také cesta k získání tureckého pasu. O ten mohou požádat, pokud v Turecku učiní investici ve výši alespoň 400.000 dolarů (zhruba deset milionů korun). Počet ruských občanů, kteří mají v Turecku trvalý pobyt, se od začátku války na Ukrajině zvýšil na polovinu a přesáhl 100.000.
Udržení dobrých ekonomických vztahů s Ruskem je klíčové pro tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, jehož vláda se potýká se závažnými ekonomickými problémy, například osmdesátiprocentní inflací. Vývoz tureckých firem do Ruska dosáhl od května do července dvou miliard eur (50 miliard korun) a byl o 37 procent vyšší než ve stejném období před rokem. Erdogan, kterého za rok čekají prezidentské i parlamentní volby, oznámil, že několik tureckých bank zvažuje připojení k ruskému systému plateb MIR, což by dále ulehčilo transakce s Moskvou.
Turecký přístup se ale příliš nelíbí Spojeným státům i dalším západním spojencům Turecka v NATO. V srpnu náměstek amerického ministera financí Wally Adeyemo zaslal nejvýznamnějšímu sdružení tureckých firem TÜSIAD dopis, v němž varoval, že tureckým společnostem, jež obchodují s ruskými subjekty uvedenými na sankčních seznamech, hrozí vyloučení z amerického finančního systému. "EU a USA toto téma velmi podrobně sledují," upozornila odbornice na Turecko Ilke Toygürová.
Ankara však tvrdí, že vede vyváženou zahraniční politiku. S Ruskem sice obchoduje, podporuje však také Ukrajinu, například skrze vývoz bezpilotních letounů Bayraktar nebo zprostředkováním dohody o přepravě ukrajinského obilí přes Černé moře.
Začíná víkend, který bude zřejmě nejchladnějším víkendem letošního dubna. Očekává se noční a ranní mráz, v neděli nebude moc teplo ani přes den. Potvrzuje to předpověď Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
V pátek se napsala další tragická kapitola války na Ukrajině, která probíhá již přes tři roky. Nejméně 14 lidí nepřežilo ruský útok na ukrajinské město Kryvyj Rih. Informovala o tom BBC. Mezi mrtvými je i několik dětí. Další desítky osob utrpěly zranění.
Čína dělá chybu, konstatoval americký prezident Donald Trump poté, co čínská vláda v pátek oznámila zavedení odvetných cel ve výši 34 % na veškerý dovoz zboží z USA. Americkému tlaku podle vyjádření Trumpa podlehla alespoň jiná asijská země.
Prezident Petr Pavel na jaře poprvé během svého mandátu vyhlásí termín sněmovních voleb. Podle svých slov se to chystá udělat v květnu. Pavel zatím neprozradil, o jakém termínu v souvislosti s volbami přemýšlí.
Tereza Kerndlová nedávno potěšila své fanoušky, když ukončila svou kariérní přestávku a vydala nové album, které se vesměs dočkalo pozitivních reakcí. Známá zpěvačka nyní přiznala, že si jí fanoušci umí najít doslova všude.
Pražané se musí zítra připravit na komplikace v dopravě. Hlavní město totiž v sobotu 5. dubna hostí tradiční Generali 1/2Maraton Praha. Zejména v centru města tak nepojedou tramvaje a autobusy městské hromadné dopravy.
Vémolovi si potrpí na životě v luxusu a dá se předpokládat, že na tom nic nezmění ani narození třetího potomka. Karlos a Lela v úterý oznámili, že se stali trojnásobnými rodiči. Hrdá maminka posléze prozradila, čím ji manžel po náročném porodu obdaroval.
Dvě dějství bude mít za dva týdny poslední rozloučení s hercem Aloisem Švehlíkem, který zemřel ve středu ve věku 85 let. Po prvním dějství v budově Národního divadla, kde zesnulý dlouhá léta hrál, bude následovat zádušní mše.
Česko zasáhla ve středu smutná zpráva o odchodu legendárního herce Aloise Švehlíka. Bylo mu 85 let. Osobně se s ním kolegové budou moci rozloučit za dva týdny, mnozí ale využili možnosti, kterou jim nabízí dnešní doba a sociální sítě. Smutnila i Jitka Schneiderová.
Při pohledu z okna asi nebudete chtít věřit tomu, že se o víkendu vrátí zima, ale je to tak. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal výstrahu před mrazem ve vegetačním období. Teploty mají o víkendu klesat až k -5 °C.
Jakub Prachař a jeho partnerka Sara Sandeva mají od konce března na Primě nový seriál nesoucí jejich jména. Úplně všechno ale nedělají společně, jak by se mohlo někdy zdát. Důkaz o tom najdete na sociálních sítích.
Agáta Hanychová ani nijak nezastírá, že se snaží všemožně šlapat po Jaromíru Soukupovi. Naposledy se do podcastu, který dělá s kamarádkou Ornellou Koktovou, pozvala podnikatelova soupeře v připravovaném boxerském zápase. Jenže přišel zákaz.