Maďarsko a Turecko zahájí proces ratifikace finského vstupu do NATO
Turecko zahájí ratifikaci finské žádosti o vstup do Severoatlantické aliance. Po dnešním jednání s finským prezidentem Saulim Niinistöem to řekl turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. O žádosti tak bude jednat turecký parlament. Erdogan doufá, že zákonodárci vstup Finska schválí před květnovými prezidentskými a parlamentními volbami v Turecku. Švédsko, které rovněž usiluje o vstup do NATO, bude muset na začátek ratifikace v tureckém parlamentu ještě počkat. Maďarský parlament později oznámil, že bude hlasovat o ratifikaci vstupu Finska do NATO 27. března.
"Rozhodli jsme se zahájit v našem parlamentu proces schvalování finského vstupu do NATO," oznámil dnes Erdogan. Podle něj Helsinky udělaly konkrétní kroky, aby naplnily turecké požadavky, například v otázce potírání skupin, které Ankara považuje za teroristické.
Finský prezident dnešní turecké oznámení označil za velmi dobrou a významnou zprávu pro svou zemi. Dodal však, že finské členství v NATO nebude úplné, dokud do aliance nevstoupí i Švédsko.
Stockholm si však na zahájení ratifikace své žádosti v tureckém parlamentu bude muset ještě počkat. Erdogan řekl, že se Švédskem bude pokračovat jednání ohledně potírání teroristických skupin. Za ty Ankara považuje například Stranu kurdských pracujících (PKK) či kurdské milice YPG a jejich sympatizanty. Erdogan kritizoval Stockholm za to, že Ankaře nevydal lidi, které turecké úřady považují za teroristy či jejich podporovatele.
V současném tureckém parlamentu mají Erdogan a jeho spojenci většinu. Turecká hlava státu uvedla, že věří, že parlament finskou žádost schválí před prezidentskými a parlamentními volbami, které se v Turecku uskuteční 14. května.
Vstup severských zemí do Severoatlantické aliance musí schválit parlamenty všech členských zemí. Vedle Turecka tak stále neučinilo i Maďarsko, jehož parlament by měl podle dnešních zpráv začít žádost projednávat na konci března.
Maďarský parlament má schválit vstup Finska do NATO 27. března, Švédsko si počká
Maďarský parlament bude hlasovat o ratifikaci vstupu Finska do NATO 27. března. Maďarská vládní strana Fidesz, která parlament kontroluje, potvrdila, že tento krok jednomyslně podpoří. O přistoupení Švédska, které loni podalo přihlášku do aliance společně s Finskem, rozhodne strana premiéra Viktora Orbána později, informoval dnes na facebooku bez dalších podrobností předseda parlamentní frakce Fidesz Máté Kocsis. Fidesz má v maďarském parlamentu přes dvě třetiny křesel.
Maďarsko a Turecko jsou posledními členskými zeměmi NATO, které ještě přistoupení Finska a Švédska k alianci neratifikovaly. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes svůj finský protějšek Sauliho Niinistöa ujistil, že Turecko ratifikaci finské žádosti o vstup do Severoatlantické aliance zahájí, a vyjádřil naději, že zákonodárci vstup severské země schválí před květnovými prezidentskými a parlamentními volbami v Turecku. Švédsko bude muset na začátek ratifikace také v tureckém parlamentu ještě počkat.
V maďarském parlamentu začala rozprava o ratifikaci vstupu Švédska a Finska do NATO 1. března. "Navrhnu hlasování v parlamentu 27. března a budeme jednomyslně hlasovat pro," uvedl dnes Kocsis k přistoupení Finska k NATO. "V otázce Švédska rozhodne parlamentní skupina později," dodal.
Finsko a Švédsko podaly žádost o přistoupení k Severoatlantické alianci společně loni v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu, která změnila dlouhodobé postoje tamních vlád i obyvatel k otázce členství v NATO.
Zatímco Ankara se zdráhala jejich žádost schválit kvůli údajně nedostatečnému potírání skupin, které považuje za teroristické, maďarský premiér Orbán nedávno sice vyzval své poslance k schválení vstupu Švédska a Finska do NATO, ale současně obvinil obě země ze šíření "naprostých lží“ o zdraví demokracie a právního státu v Maďarsku. Erdogan a Orbán se ve čtvrtek setkali v Ankaře, připomíná agentura Reuters.
Konfrontace mezi jadernými mocnostmi je nepřípustná, řekl Patrušev
29.03.2023 11:08 Rusko je přesvědčeno o nezbytnosti odvrátit jakoukoliv vojenskou konfrontaci mezi jadernými…
Biden vyzval Netanjahua, aby upustil od reformy, která v Izraeli vyvolala…
29.03.2023 09:11 Americký prezident Joe Biden v úterý vyzval izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, aby upustil…
Zelenskyj pozval Si Ťin-pchinga na Ukrajinu
29.03.2023 08:31 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovoru s agenturou AP řekl, že pozval svůj čínský…
MOV doporučil návrat sportovců z Ruska a Běloruska, o OH rozhodne později
28.03.2023 21:54 Mezinárodní olympijský výbor (MOV) doporučil mezinárodním sportovním federacím, aby umožnily návrat…
Spojené státy podporují zřízení zvláštního tribunálu, který by soudil Rusko
28.03.2023 19:37 Spojené státy podporují zřízení zvláštního tribunálu, který by soudil Rusko za zločin agrese proti…
Země EU podpořily dobrovolné omezení spotřeby plynu do března 2024
28.03.2023 15:28 Aktualizováno Země Evropské unie o rok prodlouží dobrovolné patnáctiprocentní omezení spotřeby plynu, aby si…
Netanjahu a Herzog spolu mluvili, prezident jednal i s opozicí
28.03.2023 15:05 Aktualizováno Izraelský prezident Jicchak Herzog telefonicky hovořil s premiérem Benjaminem Netanjahuem a lídry…
Reznikov poděkoval Londýnu za tanky, na Ukrajinu dorazily i leopardy od…
28.03.2023 15:03 Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov z britského tanku Challenger poděkoval Británii za…
Pavel považuje za problém Moravskoslezského kraje odliv mladých lidí
28.03.2023 14:48 Jedním z hlavních problémů Moravskoslezského kraje je podle prezidenta Petra Pavla odliv mladých…
Státy EU schválily ukončení prodeje aut na benzín a naftu v roce 2035
28.03.2023 14:41 Aktualizováno Veškeré emise CO2 ze spalovacích motorů u nových vozidel budou od roku 2035 v Evropské unii…