Politika appeasementu, tedy ustupování, žádného agresora nezastaví, což Česká republika díky svým historickým zkušenostem dobře ví. V dnešním příspěvku v deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung to napsal český ministr zahraničí Jan Lipavský.
V článku uvádí, že Ukrajina čelící ruské invazi nebojuje jen za svou budoucnost, ale také za svobodu demokratických zemí. Lipavský zdůraznil, že Ukrajinci potřebují pocítit jasnou podporu, kterou by mohl být i status kandidáta členství v Evropské unii..
"Datum 24. února značí nejen začátek ruské invaze na Ukrajinu, ale i začátek nové historické éry," napsal Lipavský s tím, že v našem sousedství se dějí hrůzy, které si nikdo v dnešní Evropě již nedokázal představit. "Jejich hybatelem je Rusko, které nechce jen upřít Ukrajině právo na svobodnou existenci, ale touží zároveň obnovit sféry svého vlivu na úkor mezinárodního práva a bezpečnostního uspořádání," uvedl.
"Ruská válka je válkou proti principům, které tvoří jádro našeho společenství. Stateční Ukrajinci proto nebrání jen svou vlast, ale i vlasti a hodnoty nás všech," uvedl ministr s tím, že právě proto je třeba Ukrajině poskytnout veškerou pomoc.
Lipavský připomněl, že Česko je v této věci mimořádně aktivní a že vedle humanitárních a zbrojních dodávek ukrajinské armádě přijalo mnoho ukrajinských běženců. Podle dnes zveřejněných dat ministerstva vnitra byla v Česku udělena dočasná ochrana více než 324 tisícům lidí z Ukrajiny, v úterý jich přibylo 2035. Cizinecké policii se dosud přihlásilo 217 tisíc osob, 3071 jen za včerejší den.
Lipavský rovněž zmiňuje, že Česko podporuje nejtvrdší protiruské sankce, což nevychází z rusofobie, ale z historických zkušeností z let 1938 a 1968. V roce 1938 západní mocnosti přinutily tehdejší Československo předat své pohraničí s německou populací nacistickému Německu a v roce 1968 invaze vojsk Varšavské smlouvy v čele se Sovětským svazem zhatila Československu na dalších dvacet let cestu k demokracii.
"Tato historická lekce napovídá, že agresorovi se neustupuje a appeasement mír nepřináší," zdůraznil Lipavský. Upozornil také, že zoufalé a opuštěné země mohou učinit zoufalá rozhodnutí a že Československo se po mnichovském traumatu obrátilo na Východ. "To nás uvrhlo na čtyři desetiletí do náručí komunistické diktatury," uvedl. Ukrajinci proto podle něj potřebují jasně pocítit, že jsou v Evropě vítaní. "Udělení statusu kandidátské země pro vstup do EU může tento pocit mimořádně posílit," míní.
Lipavský se v textu obrací i na Německo, u kterého jako inspirativní oceňuje to, jak se dokázalo vyrovnat s vlastním historickým selháním. Uvedl, že neblahou roli v evropských dějinách, kterou tehdy éra nacistického vůdce Adolfa Hitlera představovala, nyní zastává Rusko.
"Německo ušlo od konce války neuvěřitelnou cestu, stalo se silnou demokracií, hospodářskou mocností a motorem evropské mírové spolupráce," napsal Lipavský. Zároveň poznamenal, že Německo sice od počátku ruské invaze dokázalo změnit své zažité postupy politického myšlení a přijmout řadu odvážných rozhodnutí, stále ale váhá postavit se rozhodně do vedení.
"Ruské chování je ale pro nás všechny zásadním ohrožením," uvedl šéf české diplomacie, podle kterého se mimořádná rozhodnutí dělají snáze ve spolupráci se spolehlivými partnery. "Češi jsou připraveni být pro Němce právě takovým partnerem. A zároveň spoléhají na Německo, že se v této zásadní chvíli opět stane motorem Evropy," dodal.
Spontánní pieta za Annu Slováčkovou už od pondělí probíhá u domu Felixe Slováčka a Dagmar Patrasové. Poklidnou atmosféru sounáležitosti s truchlící rodinou narušil snad jen jeden jediný incident. Co se přesně stalo, že musela být přivolána policie?
První konkrétnější předpověď pro letošní Velikonoce přinesl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). V tuto chvíli všechno nasvědčuje tomu, že začátek volna nepřinese počasí, jaké by si asi přála většina lidí.
Jihočeská policie od neděle vyšetřuje smrt muže, jehož měl napadnout a usmrtit vlastní pes. Kriminalisté případ vyšetřují pro podezření ze spáchání trestného činu usmrcení z nedbalosti.
Eva Burešová nebude na poslední přímý přenos slovenské taneční show Let's Dance vzpomínat v dobrém. Zastihla ji totiž zpráva o úmrtí Anny Slováčkové a do dalších problémů ji uvrhla hostující porotkyně Dara Rolins. Nyní se česká účastnice soutěže připravuje na další velkou výzvu.
Felix Slováček prožívá nejtěžší období v životě, od neděle se vyrovnává se smrtí milované dcery Aničky. Právě jejím přáním ale bylo, aby život rodičů šel dál i v momentu, kdy nastane neodvratný konec jejího životního příběhu. Hudebník se rozhodl ji poslechnout.
O víkendu nás čeká teplé počasí s jarními teplotami. Vyplývá to z předpovědi ČHMÚ.cz.
Bývalá nizozemská modelka Rebecca Loos (47), která před více než dvaceti lety tvrdila, že měla poměr s fotbalovou hvězdou Davidem Beckhamem (49), se k celé záležitosti znovu vrátila v novém rozhovoru. V pořadu 60 Minutes Australia prohlásila, že si za svými slovy stále stojí a že nikdy nelhala.
Michal Suchánek je lidem na očích poměrně často. Nyní přiznal, že sám má se zrakem velké problémy, které začaly při natáčení populárního televizního pořadu Partička. Co se tam stalo?
Hračky jsou pro psa především zdrojem zábavy, zároveň jsou ale důležité i pro jeho mentální stimulaci a fyzickou aktivitu. Špatný výběr ale může vést k nudě, frustraci či dokonce zdravotním rizikům. Proto je třeba vybírat pečlivě.
Felix Slováček prožívá nejtěžší období v životě, od neděle se vyrovnává se smrtí milované dcery Aničky. Právě jejím přáním ale bylo, aby život rodičů šel dál i v momentu, kdy nastane neodvratný konec jejího životního příběhu. Hudebník se rozhodl ji poslechnout.
Bez zbytečného humbuku se ve středu uskutečnila návštěva britského krále Karla III. ve Vatikánu, kde se panovník setkal s papežem Františkem. Jednalo se za zavřenými dveřmi, protože svatý otec se stále zotavuje po nedávných zdravotních problémech.
Jiřina Bohdalová se i v téměř 94 letech těší poměrně dobrému zdraví, může tak mít plány i na příští rok. Jeden takový odhalila v souvislosti s akcí, které se zúčastnila v botanické zahradě v Praze.