Ukrajina nesmí dopadnout jako Československo po podepsání Mnichovské dohody, zní z ČR

Ministerstvo zahraničí
Ministerstvo zahraničí, foto: INCORP images
Libor Novák 30. září 2024 10:06
Sdílej:

Mnichovská dohoda je ukázkovým příkladem, jak pokusy o ustupování agresorovi v zájmu zachování míru nepřinesly kýžený výsledek. Naopak vedly k největšímu válečnému konfliktu 20. století. Na výročí jejího podpisu to uvedl vedoucí oddělení pro zahraniční spolupráci na českém ministerstvu zahraničí Ivan Dubovický. 

Diplomacie zdůrazňuje, že ústupky nefungovaly v roce 1938 a nefungovaly by ani dnes na Ukrajině.

"Ukrajina nesmí dopadnout jako Československo po podepsání Mnichovské dohody. Jakýkoli ústupek agresorovi ho jen posílí a odloží jeho další válečné ambice," uvedlo ministerstvo, které umožnilo novinářům nahlédnout do svého archivu plného důležitých historických dokumentů.

Ministerstvo také zdůraznilo význam diskuse o tehdejších událostech, protože Rusko dnes vysílá podobné signály, jaké tehdy vysílalo Německo.

Podle historiků ministerstva byl vývoj událostí těsně před podpisem Mnichovské dohody velmi dramatický. Hitlerovy požadavky vůči Československu se stupňovaly a vyvrcholily podpisem dohody, která místo zachování míru vedla ke druhé světové válce.

"Bezpečnostní záruky, které mělo Československo získat od čtyř velmocí na základě Mnichovské dohody, nikdy nenastaly," zdůraznil Dubovický.

Podle něj existuje více různých výkladů těchto událostí. "I dnes se historici neshodnou na tom, kdo nese větší vinu. Zradili západní spojenci? Nebo to byla chyba Eduarda Beneše? Měl přistoupit na požadavky? Měl československý národ klást vojenský odpor? Tyto otázky jsou diskutovány od roku 1938," řekl Dubovický.

Jeden z výkladů podle něj naznačuje, že tehdejší události by mohly být poučením pro dnešek. "Je otázka, zda bychom měli agresorovi klást odpor, nebo zda ústupky mohou vést k dosažení nějakého výsledku. Mnichovská dohoda pro nás jasně ukazuje, že ústupky mír nezachránily," dodal.

Na druhou stranu však upozornil, že ne všechny teritoriální ústupky musí vést k tragickým událostem, jako byla druhá světová válka.

"Například Československo samo předalo část svého východního území Sovětskému svazu a k žádné válce to nevedlo," doplnil. Podle něj je důležité zvážit realistické možnosti a všechny faktory.

V této souvislosti připomněl slova prezidenta Petra Pavla, který minulý týden v New Yorku řekl, že Ukrajina musí být realistická ve svých válečných cílech a připustit, že část území může zůstat pod ruskou kontrolou, alespoň dočasně.

Mnichovská dohoda, podepsaná 30. září 1938 představiteli Německa, Spojeného království, Francie a Itálie, donutila Československo odstoupit pohraniční oblasti osídlené převážně Němci Německu. 

Stalo se
Zahraničí
Donald Trump oznámil reciproční cla. (2.4.2025)

USA zavádí reciproční cla, zvyšují cla na automobily, oznámil Trump

Spojené státy zavedou od zítřejšího dne na řadu států reciproční cla zhruba do poloviční výše a minimální cla ve výši 10 %. V dlouho očekávaném projevu to během „Dne osvobození“ oznámil americký prezident Donald Trump. O půlnoci také začnou platit 25% cla na zahraniční automobily.

Světové celebrity
Princ Harry a Meghan Markleová

Princ Harry a hledání kompromisu. Kdo z rodiny nad ním nezlomil hůl?

V posledních měsících se objevují zprávy o napětí mezi princem Harrym a jeho sestřenicí, princeznou Eugenií. Dříve blízký vztah mezi nimi údajně ochladl, což vyvolává otázky o dynamice uvnitř královské rodiny. Podle některých zdrojů se Harry, který se po odchodu z královských povinností usadil s Meghan Markle v Kalifornii, začal distancovat od svých britských příbuzných, včetně Eugenie.​ 

České celebrity
Lucie Bílá

Lucie Bílá prozradila, zdali je ve hře třetí svatba

Máme za sebou Valentýna, ale český svátek zamilovaných, tedy první máj, se pomalu blíží. Pod rozkvetlou třešní si jistě dají pusu i Lucie Bílá a její partner Radek Filipi. Dojde někdy k tomu, že svůj vztah posunou na další úroveň?

Domácí
Vláda Petra Fialy ve Sněmovně

Česko rozšiřuje sankční seznam. Do boje se slintavkou a kulhavkou zapojí armádu

Vláda ve středu rozhodla o nasazení armády na pomoc Státní veterinární správě s opatřeními, která se zavedla na hranicích se Slovenskem a Rakouskem proti zavlečení slintavky a kulhavky a schválila další rozšíření vnitrostátního sankčního seznamu osob a firem podporujících nepřátelskou cizí moc. Podpořila rovněž poslanecký návrh novely zákonů o azylu a o pobytu cizinců na území České republiky, který přichází s řadou opatření proti nelegálním migrantům.