Rusko propustilo ze zajetí 116 ukrajinských zajatců, uvedl dnes šéf ukrajinské prezidentské kanceláře Andrij Jermak. Ukrajina pak Rusku předala 63 válečných zajatců, mezi nimiž jsou také osoby "citlivé kategorie", sdělilo podle agentury Interfax ruské ministerstvo obrany. Ministerstvo dodalo, že se tak stalo po složitém vyjednávacím procesu a za zprostředkování Spojených arabských emirátů.
"Další velká výměna zajatců. Podařilo se nám navrátit 116 našich lidí, obránců Mariupolu, chersonských partyzánů, odstřelovačů z oblasti Bachmutu a dalších hrdinů," napsal na twitteru šéf ukrajinské prezidentské kanceláře. Připojil videozáznam, na němž osvobození vojáci provolávají v autobusu vlastenecké heslo Slava Ukrajini (Sláva Ukrajině).
Jermak podle britské stanice BBC rovněž informoval, že Rusové předali Ukrajincům také těla dvou Britů, jejichž auto zasáhl dělostřelecký granát, když se v lednu snažili ze Soledaru, dějiště tvrdých bojů, zachránit jistou starou ženu. Kdy ukrajinská strana těla těchto dobrovolných humanitárních pracovníků - 28letého Chrise Parryho a 47letého Andrewa Bagshawa - předá zástupcům britské ambasády, není zatím jasné.
Ministerstvo obrany v Moskvě uvedlo, že mezi osvobozenými ruskými vojáky jsou také osoby "citlivé kategorie". Co tím míní, však nepřiblížilo. "Jejich výměna se mohla uskutečnit za zprostředkování vedení Spojených arabských emirátů," uvedl úřad. Osvobození ruští vojáci jsou podle něj už v Rusku.
Moskva a Kyjev už od začátku války na Ukrajině uskutečnily několik výměn válečných zajatců. Naposledy si země vzájemně předaly dohromady 100 vojáků 8. ledna, připomněl Interfax. Šlo tehdy o první letošní výměnu.
Zapojení Spojených arabských emirátů do tohoto procesu se ale v souvislosti s předchozími výměnami většinou nezmiňovalo. Agentura Reuters nicméně v listopadu s odvoláním na své zdroje informovala, že zástupci Ukrajiny a Ruska jednali o výměně právě v této zemi na Arabském poloostrově. Tato jednání o vzájemném předání válečných zajatců podle ní souvisela s rozhovory o obnově vývozu čpavku do Asie a Afriky přes ukrajinské potrubí.
Až do konce května se neočekává výraznější oteplení, vyplývá z aktuálního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Nejtepleji bude během sledovaného období na začátku června. Denní maxima vyšplhají v průměru na 23 stupňů.
Přesně 24 hodin po úvodním buly předchozího zápasu nastoupila česká hokejová reprezentaci do dalšího utkání na mistrovství světa. Trenéři sáhli ke třem změnám v sestavě, v nichž dvě byly vynucené zdravotním stavem. Na výkonu se to ale výrazně nepodepsalo. Národní tým po bezbrankové první třetině vstřelil sedm gólů a nad Dánskem zvítězil 7:2.
Veronika Arichteva má na prvním místě rodinu, která se v posledních dnech vyrovnává s úmrtím jejího tatínka Pavla Nového, známého producenta. Stále má ale maminku, kterou se rozhodla ukázat fanouškům u příležitosti Dne matek.
Česko oficiálně pogratulovalo novému papeži Lvu XIV. ke zvolení. Pražský hrad informoval, že prezident Petr Pavel dnes odeslal do Vatikánu telegram. Hlava státu zároveň pozvala nástupce zesnulého papeže Františka k budoucí návštěvě Česka.
Mistrovství světa v hokeji ve Švédsku a Dánsku pokračuje i dnes, opět s českou účastí. Hrozí ale, že dva ze členů národního týmu do večerního utkání s domácí reprezentací nenastoupí. Už nyní je navíc jisté, že dojde ke změně na brankářském postu.
Česko se rozloučí se zesnulým hercem Jiřím Bartoškou příští týden v úterý. Informovali o tom organizátoři karlovarského filmového festivalu, jehož prezidentem dlouhá léta byl. Bartoška zemřel ve čtvrtek, bylo mu 78 let.
Monika Absolonová se loni podruhé za sebou stala bronzovou Slavicí, přestože přes dvě dekády nevydala novou desku. Možná i kvůli takto vyjádřené přízni fanoušků se rozhodla připravit další album.
Nepříjemně se mohli cítit cestující v letounu aerolinek Turkish Airlines, který musel v sobotu opakovat přistání na Ruzyni. Šlo o spoj z Istanbulu do Prahy. Všechno naštěstí dobře dopadlo, ačkoliv se podle svědectví odehrálo pořádné drama.
Českou hudbu zasáhla na konci uplynulého víkendu smutná zpráva. Ve věku 101 let zemřela uznávaná varhanice Alena Štěpánková-Veselá, někdejší rektorka Janáčkovy akademie múzických umění, která byla celý život neodmyslitelně spjatá s Brnem.
Jiří Bartoška si uměl užívat života, což bylo každý rok asi nejvíce patrné na karlovarském filmovém festivalu. Jeho dlouholetý prezident si rok před svou smrtí, která nastala ve čtvrtek 8. května, pořídil za pořádný balík nemovitost v úplně jiném kraji, kde byste lázeňské město hledali marně.
Dara Rolins po padesátce září štěstím a dokonce se těší na první svatbu. Před časem se totiž zasnoubila s bývalým českým fotbalovým reprezentantem Pavlem Nedvědem. Jaký je recept hvězdného československého páru na lásku?
Květen bude na českém území nadále chladný a srážkově velmi chudý i v tomto týdnu, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti X. Teplejší bude začátek týdne, v jeho druhé polovině se ochladí.