Ukrajinci během posledních šesti měsíců změnili dějiny, svět i sebe a dali lidstvu naději na spravedlnost. Ve svém dnešním projevu k národu při příležitosti Dne nezávislosti Ukrajiny to podle agentury Ukrinform uvedl prezident Volodymyr Zelenskyj.
Podle agentury Reuters rovněž prohlásil, že jeho země se znovu zrodila, když ji před půl rokem vojensky napadlo Rusko, a v boji zvítězí.
"Ve světě se 24. února ve čtyři hodiny ráno objevil nový národ. Nenarodil se, ale obrodil se. Národ, který neplakal, nekřičel a nezalekl se. Neutíkal. Nevzdal se. A nezapomněl," uvedl podle Reuters Zelenskyj v předem natočeném projevul před Památníkem nezávislosti v centru Kyjeva.
"Co je pro nás konec války? Říkali jsme: Mír. Nyní říkáme: Vítězství," uvedl čtyřiačtyřicetiletý prezident v emotivním projevu.
"Rusko nám před šesti měsíci vyhlásilo válku. Po celé Ukrajině se 24. února ozvaly výbuchy a střelba... 24. února nám řekli: Nemáte šanci. 24. srpna říkáme: Šťastný Den nezávislosti, Ukrajino! Za těch šest měsíců jsme změnili dějiny, změnili jsme svět a změnili jsme se sami," prohlásil Zelenskyj podle Ukrinform.
Ukrajinci nyní podle svého prezidenta přesně vědí, kdo je jejich "bratr a přítel" a kdo není "ani náhodný známý". "A celý svět zjistil, kdo jsou Ukrajinci. A co je Ukrajina. Nikdo už nebude říkat: Je to někde vedle Ruska," poznamenal Zelenskyj. Prohlásil, že jeho vlast rovněž dala světu novou naději, že spravedlnost "neopustila náš cynický svět".
Ukrajina si dnes připomíná 31. výročí své nezávislosti a zároveň je to přesně půl roku od okamžiku, kdy ruská invazní vojska napadla zemi. Ukrajinské úřady se dnes obávají zesílených ruských útoků. Po několika dnech opakovaných varování před možností ruských raketových úderů na velká města byly dnes ulice v centru Kyjeva nezvykle prázdné, poznamenal Reuters.
Ukrajinci si připomínají Den nezávislosti, Kyjevem ráno zněly sirény
Dnešní poklidné ráno v Kyjevě proťal zvuk sirén varujících před vzdušnými útoky. Ukrajinci si mezitím na bulváru Chreščatyk v centru metropole prohlíželi výstavu ohořelých ruských tanků a obrněných vozidel. Za jejich projevem vzdoru se však skrývaly obavy z nových ruských útoků, napsala agentura Reuters. Ukrajina si dnes připomíná 31. výročí své nezávislosti na Sovětském svazu a zároveň je to přesně půl roku od okamžiku, kdy zemi napadla ruská invazní vojska.
"Doufám, že (válka) letos skončí, abychom se příští jaro mohli radovat," svěřila se sedmadvacetiletá Anna Husjevová. "Chtěla bych, aby se nám dostalo více pomoci, aby to mohlo skončit dříve a my mohli začít žít šťastný život jako před válkou," dodala.
Ukrajina Den nezávislosti obvykle slaví vojenskou přehlídkou, avšak kvůli obavám z útoků na větší shromáždění Kyjev letos veřejné akce ve městě zakázal a v ulicích je mnohem klidněji než obvykle, popisuje tisková agentura.
V předvečer státního svátku se podle ní lidé tísnili na hlavní třídě, pózovali na fotografiích u trosek ruských tanků a pojídali cukrovou vatu zbarvenou do žluté a modré barvy ukrajinské vlajky. Zamýšleli se přitom nad ironií přehlídky zničené vojenské techniky, která se na Chreščatyku ocitla několik měsíců poté, co čečenský vůdce a spojenec ruského prezidenta Ramzan Kadyrov avizoval plány na ruskou vojenskou přehlídku v Kyjevě - dokud Moskva od útoku na hlavní město na jaře neupustila.
"Putin snil o přehlídce na Chreščatyku, no a je to tady," pronesl dvaašedesátiletý vysloužilý ukrajinský voják Pavel Pidreza při procházce mezi tanky. Lidé hovořili o odolnosti národa, ale vyjadřovali rovněž smutek nad šesti měsíci války, která tisíce lidí připravila o život, miliony o domov a srovnala se zemí celá města. Rusko okupuje rozsáhlé oblasti Ukrajiny a panují obavy, že nadcházející zima by mohla být zdaleka nejhorší od roku 1991, protože nedostatek plynu a uhlí ohrožuje vše od dodávek elektřiny až po vytápění domácností, píše Reuters.
"Asi nikdo neudělal pro sjednocení Ukrajiny tolik jako (ruský prezident Vladimir) Putin," řekl osmatřicetiletý Jevhen Palamarčuk. "Vždy jsme měli v zemi nějaké vnitřní napětí, ale od roku 2014 a zejména od (letošního) února jsme sjednoceni více než kdy jindy," dodal. Lidé jsou podle něj válkou unavení, ale zůstávají optimističtí. "Pomáhá, že dostáváme ze Západu zbraně... Všichni čekají na první zásadní úspěch naší armády," podotkl.
Hrozbu intenzivnějších ruských úderů, na kterou upozorňovaly v souvislosti s Dnem nezávislosti ukrajinské úřady, Palamarčuk bere vážně. Putin ale podle něj nemá mnoho dalších možností, jak vystupňovat svůj útok na Ukrajinu, pokud se neuchýlí k radikální eskalaci v podobě jaderných zbraní. "Pokud žijete na Ukrajině, tak v tuto chvíli pořád hrozí, že vás zasáhne raketa. Jen si myslím, že statisticky to není příliš pravděpodobné, to mě trochu uklidňuje," řekl.
Kyjevem se dopoledne sirény podle ruskojazyčné stanice BBC rozezvučely hned třikrát. Žádné výbuchy ale hlášeny nebyly. V jiných částech země takový klid nebyl. Podle místních představitelů protivzdušná obrana sestřelila ruskou raketu nad Čerkaskou oblastí a z Charkovské oblasti je hlášeno ostřelování. Tamní oblastní šéf Oleh Syněhubov uvedl, že ruská armáda zasáhla kazetovou municí vesnici Mala Danylivka, kde utrpěli zranění dva civilisté. Ve vojenském zařízení v Myrhorodu v Poltavské oblasti pak podle agentury Ukrinform vypukl požár poté, co ho ostřelovaly ruské rakety.
O trvající podpoře Ukrajinu dnes ujišťovala řada dalších západních lídrů včetně generálního tajemníka Severoatlantické aliance Jense Stoltenberga, předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové nebo generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese. Solidaritu dal Ukrajině najevo dnes také například český premiér Petr Fiala a ministr zahraničních věcí Jan Lipavský.
Ministryně obrany Černochová ČTK sdělila, že Česko za půl roku války dodalo na Ukrajinu vojenský materiál za 3,8 miliardy korun. Z bezpečnostních důvodů ale v kontextu pokračující války nechtěla komentovat podobu konkrétních dodávek. Doplnila, že Česko pomáhá také raněným ukrajinským vojákům. Norské ministerstvo obrany uvedlo, že společně s Británií Ukrajině dodá bezpilotní letouny Black Hornet v hodnotě až 90 milionů norských korun (kolem 229 milionů Kč).
Hudební svět si včera připomněl smutné půlroční výročí tragické smrti britského zpěváka Liama Paynea. Ten loni v říjnu zahynul při nešťastném pádu z hotelového balkonu v argentinském Buenos Aires. Pro fanoušky po celém světě to byl šok, ale největší ztrátu samozřejmě utrpěla jeho rodina, která se s jeho odchodem stále těžce vyrovnává.
V gotickém skvostu, kostele sv. apoštola Tomáše na Malé Straně, který ukrývá díla slavných mistrů jako Rubens, Škréta či Spranger, se v pondělí odpoledne odehrálo poslední rozloučení s milovanou zpěvačkou Aničkou Slováčkovou (†29). V tichém prostoru plném duchovního klidu a historické krásy se se zesnulou loučila rodina, přátelé i blízcí spolupracovníci. Přestože veřejnosti nebyl přístup umožněn, obřad se nesl v duchu upřímné lásky, hudby a pokory.
Slovenský rapper Patrik "Rytmus" Vrbovský (48) patří už dlouhá léta mezi nejvýraznější tváře domácí hudební scény. Jeho jméno znají fanoušci nejen na Slovensku, ale také v České republice a jeho hudba si našla cestu k posluchačům různých generací. Přesto však existuje někdo, komu své písně raději nepouští – vlastní syn Sanel.
Jiří Mádl slavil se svým filmem Vlny úspěch nejen u diváků, ale i u odborníků. Ti snímek poslali do boje o Oscara, zároveň ho v Česku ocenili vítězstvím v několika kategoriích Českého lva. Ještě lépe si nakonec film vedl u sousedů na Slovensku.
Pracovat, aby člověk přišel na jiné myšlenky. Takové motto má zřejmě i Felix Slováček, který se již téměř dva týdny vyrovnává se smrtí dcery Aničky. Nehraje si přitom na hrdinu a přiznává, že je to pro něj velmi složité období.
Ruský prezident Vladimir Putin podle tamních médií vyhlásil velikonoční příměří na Ukrajině, informuje BBC. Za předpokladu, že na zastavení bojů přistoupí i Kyjev, má klid zabraní nastat ještě dnes. Podle neoficiálních informací se ukrajinská armáda rozhodla zastavit palbu.
Šéf diplomacie reagoval na ukrajinské straně jako první na ruský návrh velikonočního příměří. Andrij Sybiha neprozradil, zdali Kyjev kývne na zastavení bojů. Zdůraznil však, že slovům ruského prezidenta Vladimira Putina se nedá věřit. Zmínil také, že Moskva nadále může kdykoliv dát souhlas s bezpodmínečným třicetidenním příměřím.
Jeden z evropských králů dorazí v květnu do Česka. Pražský hrad ve čtvrtek prozradil, který z panovníků ze starého kontinentu přijal pozvání prezidenta Petra Pavla. Hrad také sdělil první podrobnosti o programu této návštěvy.
Zpěvák s poškozeným sluchem, to je velmi nepříjemná diagnóza. Náhlé problémy Dana Bárty vedly populární kapelu J.A.R. k odložení dvou pražských koncertů v uplynulých dnech. Fanoušci už si ale mohou do kalendářů zaznamenat náhradní termíny.
Dění kolem pohřbu babičky opět odhaluje velké spory mezi Ornellou Koktovou a její matkou Monikou Binias. Prvně jmenovaná zakázala matce, aby na smuteční obřad chodila. Ostrá protireakce se dala čekat a přišla.
Problémy s medvědy na sousedním Slovensku neberou konce. V pátek došlo k dalšímu útoku šelmy na člověka, který oproti případu ze závěru března naštěstí neskončil tragicky. Napadený muž skončil se zraněním v nemocnici.
Největší událostí probíhajícího týdne bylo úterní poslední rozloučení s Annou Slováčkovou, která do první dubnové neděle statečně bojovala se zákeřnou rakovinou. Smuteční obřad probíhal za zavřenými dveřmi. Jaký byl očima Marty Jandové?