Ukrajina dělá vše, co je v jejích silách, aby zachránila tři cizí státní příslušníky, kteří byli proruskými separatisty ve východoukrajinském Donbasu odsouzeni k trestu smrti za to, že bojovali za Ukrajinu. Uvedl to dnes ukrajinský zákonodárce z parlamentního výboru pro bezpečnost a obranu.
Soud v samozvané Doněcké lidové republice (DNR), podporované Moskvou, ve čtvrtek nepravomocně odsoudil k trestu smrti za "žoldnéřské aktivity" dvojici Britů Aidena Aslina a Shauna Pinnera a Maročana Ibráhíma Sádúna, kteří upadli do zajetí poté, co bojovali v řadách ukrajinských ozbrojených sil. Úřady v DNR dnes avizovaly soudní proces s dalším cizincem, bojujícím po boku Ukrajiny, korejským občanem. Později se však podle agentury Interfax ukázalo, že Korejec má stanout před soudem ve své vlasti.
"Jak ministerstvo obrany, tak hlavní zpravodajská správa, která se zabývá výměnou zajatců, přijímají veškerá nezbytná opatření, aby zajistily, že tito občané cizích států budou zachráněni," řekl v celostátní televizi poslanec Fedir Venislavskyj podle agentury Reuters. Další podrobnosti neuvedl.
Vicepremiérka Iryna Vereščuková uvedla, že věří, že separatistické úřady budou nakonec jednat racionálně, "protože si jsou dobře vědomy nenapravitelných důsledků pro ně a pro Rusy, pokud učiní jakékoli špatné kroky proti těmto třem našim vojákům".
"Něco mi říká, že nakonec, tak či onak, dříve nebo později, budou tito tři vojáci vyměněni (nebo se jinak dostanou domů)," uvedla dnes na sociálních sítích.
Británie odsouzení bojovníků odsoudila jako "obludné porušení" ženevské konvence, podle níž mají váleční zajatci nárok na imunitu a neměli by být stíháni za účast na nepřátelských akcích.
Ukrajina, která odmítla rozhodnutí doněckého soudu jako bez pravomoci, tvrdí, že bojovníci podepsali smlouvy s ukrajinskými ozbrojenými silami. V důsledku toho se na ně "plně vztahuje status válečných zajatců podle mezinárodního práva". "Učiníme veškerá opatření, abychom je zachránili," řekl poslanec Venislavskyj.
Dobrých zpráv ze světového šampionátu už asi bylo dost. Po vítězném pondělním zápase s domácím Dánskem (7:2) přišla první špatná zpráva z tábora českého národního týmu. Jeden z hráčů, který už včera večer chyběl na ledě, už si na turnaji nezahraje.
Princ Harry už několik let nemá své místo uvnitř britské královské rodiny, které se dlouho stranil. V květnu ale vyjádřil myšlenku, že by se rád usmířil s nemocným králem Karlem III. Podle expertů ale zároveň řekl něco, co si měl rozhodně odpustit.
Češi rozhodnou o novém složení Poslanecké sněmovny na začátku října. Prezident Petr Pavel v úterý vyhlásil termín letošních parlamentních voleb. Rozhodnutí hlavy státu musí ještě posvětit premiér Petr Fiala (ODS).
Od smrti Aničky Slováčkové, která rozesmutnila celé Česko, již uplynul více než měsíc. Bolest je stále přítomna zejména u nejbližších, v rodině ale podle nejnovějších informací došlo k zásadnímu momentu. Jde o Aniččinu maminku Dádu Patrasovou.
Řada slavných lidí se v pondělí přišla rozloučit se zesnulým zpěvákem Karlem Bláhou, ale jedna tvář chyběla. Jiří Krampol se s Bláhou dlouhá léta přátelil, na pohřby ale zásadně nechodí. Rodině zesnulého se nicméně ozval.
Český sport zasáhla o uplynulém víkendu jedna velmi smutná zpráva. Ve věku pouhých 25 let v sobotu náhle a nečekaně zemřel Adam Bydžovský, trenér juda a úspěšný český reprezentant. Informoval o tom Český svaz judo na webových stránkách.
Až do konce května se neočekává výraznější oteplení, vyplývá z aktuálního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Nejtepleji bude během sledovaného období na začátku června. Denní maxima vyšplhají v průměru na 23 stupňů.
Přesně 24 hodin po úvodním buly předchozího zápasu nastoupila česká hokejová reprezentaci do dalšího utkání na mistrovství světa. Trenéři sáhli ke třem změnám v sestavě, v nichž dvě byly vynucené zdravotním stavem. Na výkonu se to ale výrazně nepodepsalo. Národní tým po bezbrankové první třetině vstřelil sedm gólů a nad Dánskem zvítězil 7:2.
Veronika Arichteva má na prvním místě rodinu, která se v posledních dnech vyrovnává s úmrtím jejího tatínka Pavla Nového, známého producenta. Stále má ale maminku, kterou se rozhodla ukázat fanouškům u příležitosti Dne matek.
Česko oficiálně pogratulovalo novému papeži Lvu XIV. ke zvolení. Pražský hrad informoval, že prezident Petr Pavel dnes odeslal do Vatikánu telegram. Hlava státu zároveň pozvala nástupce zesnulého papeže Františka k budoucí návštěvě Česka.
Mistrovství světa v hokeji ve Švédsku a Dánsku pokračuje i dnes, opět s českou účastí. Hrozí ale, že dva ze členů národního týmu do večerního utkání s domácí reprezentací nenastoupí. Už nyní je navíc jisté, že dojde ke změně na brankářském postu.
Česko se rozloučí se zesnulým hercem Jiřím Bartoškou příští týden v úterý. Informovali o tom organizátoři karlovarského filmového festivalu, jehož prezidentem dlouhá léta byl. Bartoška zemřel ve čtvrtek, bylo mu 78 let.