Ukrajinci čistí zaminované objekty v Chersonu, podle Zelenského se zranil ženista

Městské podniky v Chersonu, osvobozeném v pátek ukrajinskou armádou, pracují na obnově klíčové infrastruktury. Tu ale Rusové při svém ústupu zaminovali. Většina domů zůstává bez elektřiny a vody, uvedli dnes místní představitelé v ukrajinské televizi. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dříve podle agentury Interfax-Ukrajina uvedl, že při odstraňování min utrpěl zranění ukrajinský ženista, a vybízel obyvatele k opatrnosti, než pyrotechnici dokončí svou práci.

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

Úřady se podle gubernátora Chersonské oblasti Jaroslava Januševyče rozhodly z bezpečnostních důvodů ponechat v platnosti zákaz vycházení od 17. hodiny do osmi rána a také zákaz odjíždět a vstupovat do města. "Nepřítel zaminoval všechny objekty kritické infrastruktury," řekl Januševyč. "Snažíme se, abychom se s tím vypořádali během pár dnů, a pak otevřeme město," přislíbil.

V nejbližší době mají v Chersonu podle gubernátora začít fungovat místa, odkud bude možné si bezplatně zavolat nejbližším; Januševyč podle agentury Reuters zmiňoval ještě dnešek, podle agentury Unian hovořil o 48 hodinách. Očekává také, že začnou fungovat mobilní sítě.

"Doufám, že v nejbližší době začne fungovat mobilní spojení a že budu mít dobrou zprávu pro všechny: lidé si budou moci bezplatně zavolat svým blízkým," řekl šéf oblastní správy. "Doufáme, že během dvou dnů rozmístíme po celém městě centra, kde se lidé budou moci bezplatně připojit ke spojení," řekl.

Hlavním úkolem se ale jeví očištění kritické infrastruktury od min. Prioritu má obnova dodávek elektřiny. Dodávky plynu už fungují, poznamenal gubernátor.

Ukrajinští vojáci vstoupili do centra Chersonu v pátek poté, co se Rusové stáhli za Dněpr z jediného oblastního centra, které dokázali dobýt od začátku invaze z 24. února. Toto stažení představovalo třetí velký ústup ruských sil od vypuknutí války. Rusové se poprvé vzdali velkého města pod tlakem ukrajinské protiofenzívy, která vedla k osvobození mnoha obcí na východě a jihu země, připomněl Reuters.

Šéf ukrajinských železnic očekává, že se vlakové spojení podaří obnovit během týdne. Jiný místní představitel ale upozornil, že humanitární situace ve městě zůstává velmi svízelná. "Většina domů je bez elektřiny, bez vody a s dodávkami plynu jsou potíže," řekl v televizi místopředseda oblastního sněmu Jurij Sobolevskyj.

"Do Chersonu se vrátilo jaro," zpívá ukrajinská rocková skupina Kozak System ve stejnojmenné skladbě, kterou nahrála cestou ze Lvova a poprvé zazpívala na benzince v osvobozeném městě. "První posluchači zareagovali slzami, potleskem i pokřikem Sláva Ukrajině," napsala ruská redakce BBC na svém webu.

Zatímco obyvatelé vítali osvoboditele v ukrajinských uniformách, generální štáb hlásil pokračování tvrdých bojů v Donbasu na východě země, kde ukrajinští obránci během 24 hodin odrazili ruské útoky na tucet obcí. Krutost tamních bojů přirovnal prezident Zelenskyj k peklu, bitva přitom pokračuje každý den.

Zelenskyj navrhl výrazně přísnější strop na ruskou ropu než státy G7

26.11.2022 19:59 Ukrajina by ráda, aby strop na ruskou ropu přepravovanou po moři činil 30 až 40 dolarů za barel,…

Sesuv půdy na italském ostrově Ischia nepřežila jedna osoba

26.11.2022 18:55 Aktualizováno Po dnešním sesuvu půdy na italském ostrově Ischia zemřela nejméně jedna žena. Dalších 12 lidí se…

V Budapešti vyrazili demonstrovat učitelé,chtějí vyšší platy

26.11.2022 17:42 Tisíce učitelů, žáků, jejich rodičů a dalších lidí vyšly dnes do ulic maďarské metropole Budapešti…

Při ruském ostřelování ukrajinského Dnipra bylo zraněno 13 lidí

26.11.2022 16:59 Nejméně 13 lidí dnes utrpělo zranění při ruském ostřelování ukrajinského města Dnipro. S odvoláním…

Ukrajina a Rusko si vyměnily přes 20 zajatců

26.11.2022 14:31 Ukrajina a Rusko si dnes vyměnily dalších v součtu více než 20 zajatců. Podle kanceláře…

V Kyjevě jsou dál lidé bez proudu, Cherson má elektřinu poprvé od…

26.11.2022 12:25 V ukrajinské metropoli Kyjevě po ruských útocích z tohoto týdne k dnešnímu dopoledni zůstává bez…

V Sin-ťiangu, kde žijí Ujgurové, vypukly silné protesty kvůli covidovým…

26.11.2022 11:23 V západočínské provincii Sin-ťiang, která do obecného povědomí vešla kvůli postupu Pekingu vůči…

Rusko nasadilo na Ukrajině střely, z nichž byly odstraněny jaderné hlavice

26.11.2022 09:01 Rusko zřejmě na Ukrajině nasadilo střely, z nichž odstranilo jaderné hlavice. Ve své pravidelné…

Hrozí nedostatek nafty, nejdůležitějšího paliva. Co by to znamenalo?

26.11.2022 08:50 Žádné palivo na světě není pro světovou ekonomiku tak důležité jako nafta. Pohání nákladní a osobní…

Univerzální vakcína proti chřipce má vzniknout ještě v této dekádě

26.11.2022 08:15 Univerzální vakcína proti chřipce, která chrání proti všem kmenům viru, by mohla být k dispozici…

Související:

Nejnovější