Ukrajinské síly v Charkovské oblasti pronikly až k ukrajinsko-ruské hranici a osvobodily několik osad, uvedl dnes šéf ruské okupační správy Charkovské oblasti Vitalij Gančev. Ukrajinci podle něj mají při protiofenzivě na severovýchodě země až osmkrát větší početní převahu nad ruskými a proruskými jednotkami.
Ukrajinský generální štáb dnes v ranním hlášení informoval o osvobození 20 vesnic po celé frontě a poznamenal, že ruští vojáci urychleně opouštějí své pozice.
Ukrajinci podle Gančeva dobyli zpět území na severu Charkovské oblasti, kde minulý týden podnikli bleskový protiútok. Šéf okupační správy ruské státní televizi Rossija-24 řekl, že "situace je každou hodinou složitější", a dodal, že hraniční přechody s ruskou Belgorodskou oblastí jsou nyní uzavřené. Do Ruska bylo "evakuováno 5000 civilistů", dodal Gančev.
Zprávy o dosažení hranic s Ruskem ukrajinskými vojáky o víkendu kolovaly na sociálních sítích, Kyjev ani úřady v Moskvě je ale oficiálně nepotvrdily. Na internetu se objevilo několik videí ukrajinských jednotek na hraničních přechodech nebo u cedulí oznamujících státní hranici.
Ukrajina přešla v posledních dnech ve východní Charkovské oblasti do protiútoku a podle oficiálních prohlášení osvobodila část svého území včetně strategických dopravních uzlů Kupjansk a Izjum. Ukrajinské armádě se za předchozí den podařilo dostat zpátky pod svou kontrolu na 20 osad, napsal ukrajinský generální štáb. O jaká místa se jednalo, ale neupřesnil.
"Pokračuje osvobozování osad od ruských invazních sil v Charkovské a Doněcké oblasti," uvedlo ukrajinské velení, podle kterého ruští vojáci prchají na Ruskem okupované území.
V Doněcké oblasti se ukrajinským jednotkám podle informací serveru Ukrajinska pravda podařilo vstoupit do Svjatohirsku, který leží asi 40 kilometrů jihovýchodně od Izjumu a od června byl pod kontrolou ruských vojáků. Velení ukrajinské armády ani Moskva znovudobytí Svjatohirsku ukrajinskými silami zatím nepotvrdily, na internetu se ale šíří fotografie ukrajinské vlajky vyvěšené na budově svjatohirské radnice. Zatímco město bylo okupováno Rusy, Svatohorská lávra, známý klášter ležící na druhém břehu řeky Severní Doněc, zůstala po celou dobu v rukou Ukrajinců, podotkl server Ukrajinska pravda.
Jednotky Moskvy se kvůli protiofenzivě ukrajinských sil urychleně stahují i ze sousední Luhanské oblasti, uvedl podle ruskojazyčné verze BBC oblastní gubernátor Serhij Hajdaj. "V Luhanské oblasti ruská armáda opustila Svatove," napsal na telegramu Hajdaj o městě ležícím zhruba 50 kilometrů severně od Severodoněcku.
Hajdajova slova nepřímo potvrdily ruské tajné služby FSB, když oznámily, že za jeden den překročilo hranice do Ruska přes 17.000 obyvatel samozvaných proruských republik na východě Ukrajiny (LNR a DNR), píše BBC.
Zprávy o úspěších ukrajinské protiofenzivy přicházejí také z jihu Ukrajiny. Ukrajinským silám se podle dnešního oznámení ukrajinské armádní mluvčí Natalije Humenjukové podařilo za poslední dva týdny osvobodit z ruských rukou území o rozloze asi 500 kilometrů čtverečních. Ukrajinci podle ní obnovili kontrolu nad pěti obcemi v Chersonské oblasti ležícími severně od jejího správního střediska Chersonu.
V Moskvě začala velká vojenská přehlídka u příležitosti oslav 80. výročí konce druhé světové války a vítězství nad nacistickým Německem. Nechybí na ni ruský prezident Vladimir Putin, dorazila i řada zahraničních politiků, včetně slovenského premiéra Vladimira Putina.
Svět žije volbou nového papeže, ale Česko se ve stejnou chvíli vyrovnává se smutnou zprávou. Zemi ve čtvrtek odpoledne oběhla informace, že zemřel charismatický Jiří Bartoška. Bylo mu 78 let. Vážná nemoc byla nakonec nad síly slavného herce. Rodina mu nicméně splnila poslední přání.
Výrazná změna počasí, která by se týkala teplot či množství srážek, je v nedohlednu. Podobně jako nyní má být i v příštím týdnu, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Nové hlavě římskokatolické církve již pogratuloval nejmocnější muž světa. Americký prezident Donald Trump ocenil, že se papežem stal poprvé v historii rodilý Američan. Blahopřání do Vatikánu míří i z České republiky.
I nejvyšší představitele českého státu zasáhla nejsmutnější čtvrteční zpráva. Zemřel Jiří Bartoška, bylo mu 78 let. Po premiérovi Petru Fialovi (ODS) zavzpomínal na charismatického herce i prezident Petr Pavel. Podle jeho slov odešel s Bartoškou kus české kultury.
Kardinálové zvolili nového papeže. Stal se jím americký kardinál Robert Francis Prevost. Bílý kouř vyšel z komína na střeše Sixtinské kaple ve čtvrtek po 18. hodině. Identita nového papeže, který přijal jméno Lev XIV., byla odhalena asi o hodinu později.
Rok uplynul na začátku tohoto květnového týdne od náhlého úmrtí Simony Postlerové, která předčasně odešla ve věku pouhých 59 let. Zůstaly po ní dvě děti, přičemž nejasný byl zejména osud syna Damiána, který trpí poruchou autistického spektra. Jak se mu dnes daří?
V Česku je dnes Den vítězství. Konec druhé světové války, od kterého letos uplynulo 80 let, si připomněli politici v Praze na Vítkově. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) si připomínáme konec jedné z nejtemnějších kapitol českých dějin.
Česko oběhla ve čtvrtek odpoledne smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec a prezident karlovarského filmového festivalu Jiří Bartoška. Ihned se začaly objevovat první reakce. Ozval se například premiér Petr Fiala (ODS) či režisér Jan Hřebejk.
Česko dnes zasáhla velmi smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec Jiří Bartoška. Potvrdili to zástupci karlovarského filmového festivalu, jehož prezidentem dlouhá léta byl. Bartoška se v poslední době potýkal s vážnými zdravotními problémy.
Řeporyjský starosta a bývalý bulvární novinář Pavel Novotný byl ve středu nepravomocně odsouzen k třem měsícům za mřížemi, protože porušil podmínku. Ještě v den, kdy padlo rozhodnutí, se Česko dočkalo první reakce odsouzeného.
Jedny z nejtěžších chvil ve svém životě prožívá osmatřicetilá Veronika Arichteva. Přišla totiž o milovaného tatínka Pavla Nového, respektovaného producenta. A jak prozradila, již proběhlo poslední rozloučení.